5 znakova da ne pijete dovoljno vode
Hidratacija je ključna komponenta zdravlja i blagostanja
27. januar 2024.
| Milena JeremićCrna riža poznata i kao ”zabranjena riža” blagotvornu utiče na čitav organizam zbog čega je treba uključiti u redovnu ishranu.
Naime, u staroj Kini crna riža je bila rezervisana isključivo za kraljevske porodice, dok je običnim ljudima bilo zabranjeno da je konzumiraju.
Danas je crna riža dostupna svima, pa u njenom fenomenalnom ukusu uživaju ljudi širom sveta.
Iako zrno izgleda kao da je crne boje, nakon kuvanja ono postaje tamno ljubičasto. Crna riža je deo azijske ishrane dugi niz godina.
Duboka tamna boja potiče od antocijana, pigmenata koji se nalaze u ljubičastoj i plavoj hrani.
Crna riža je nerafinisana, što znači da sadrži sve komponente žitarica, uključujući klice bogate vlaknima, što joj daje nutritivnu prednost u odnosu na belu rižu.
Kada pomislimo na hranu bogatu antioksidansima prvo nam na pamet padne neko voće ili povrće.
Međutim, žitarice često imaju veću količinu i raznovrsni niz antioksidanata kao i biljna jedinjenja koja se bore protiv bolesti, a koja se nazivaju fitokemikalije.
Antocijanini u crnom pirinču omogućavaju veću količinu antioksidanata u odnosu na beli ili žuti pirinač.
Dodavanje crnog pirinča u svoju ishranu smanjuje se rizik od srčanih bolesti, raka, moždanog udara i dijabetesa tipa 2.
Crni pirinač je dobar izvor vlakana
Vlakna su ključna za održavanje zdravog sistema za varenje.
Crni pirinač je bogat hranljivim materijama i ima više vlakana, proteina i gvožđa od belog i smeđeg pirinča .
Veći sadržaj proteina i vlakana u crnom pirinču može pomoći u povećanju sitosti tokom obroka i regulisati telesnu težinu.
Poboljšava zdravlje očiju
Dok su namirnice poput šargarepe dobro poznate po tome što sadrže karotenoide, pigmente koji mogu poboljšati zdravlje očiju.
Crni pirinač ih ima iznenađujuće puno.
Brojne studije su pokazale da ova dva karotenoida mogu pomoći u zaštiti makule od oštećenja plavog svetla i poboljšanju vidne oštrine, a povezani su sa smanjenim rizikom od starenja makularne degeneracije i katarakte.
Crna riža ima dosta niži glikemijski indeks od bele, a poznato je da je jedna od „mana“ belog pirinča njegov visok glikemijski indeks koji može da izazove skok šećera u krvi.
Crna riža ima orašasti ukus i dobro se slaže sa raznim jelima. Kuva se malo duže od belog pirinča i odlična je u kombinaciji sa karijem.
Topla preporuka je da se crni pirinač potopi u vodu pre kuvanja.
Koliko često se može konzumirati crna riža?
Ključ je u umerenosti. Crni pirinač je bogat vlaknima, što je generalno dobro, ali ne treba preterivati, jer veliki unos vlakana može izazvati probleme u crevima.
Milena Jeremić, talentovana novinarka redakcije „Marie Claire“, zadužena je za neke od najčitanijih rubrika magazina, uključujući „Horoskop“, „Putovanja“ i „Beauty“. Od kada se pridružila kompaniji 2020. godine, Milena je u saradnji sa svojim timom postigla zapažene rezultate, unoseći svežinu i dinamičnost u sadržaj koji privlači široku čitateljsku publiku. Njena karijera u novinarstvu započela je 2015. godine, od kada kontinuirano razvija svoje veštine pisanja i duboko razumevanje tematike kojom se bavi. Milenina strast prema istraživanju novih trendova u lepoti, intrigantnih destinacija za putovanja i zanimljivih horoskopskih priča, čini njene tekstove ne samo informativnim već i inspirativnim za čitaoce.
Izvor slike: robert bykowski / pexels
Hidratacija je ključna komponenta zdravlja i blagostanja
Nije svejedno kakve su brazde u pitanju...
Idealna podrška zdravlju mališana.
Isprobajte jesenji Wellness Retreat by Chenot Espace! Jer dobro balansiranje i relaksacija nešto je na čemu svi mi treba da radimo...