1. Home
  2. /
  3. Fashion
  4. /
  5. Poznati ortoped otkriva: Ovaj...

Poznati ortoped otkriva: Ovaj model čizama odmah izbacite iz cipelarnika

07. новембар 2023.

| Jelena Mladenović
Prilikom izbora obuće, procenite udobnost, a ne samo izgled

Zašto je neka zimska obuća opasna po zdravlje? Zašto se pojavljuju čukljevi i urasli nokti? Kako smanjiti umor nogu? Detaljno je objasnio poznati traumatolog-ortoped Sergej Aleksutov.

Naime, kada menjate sezonsku obuću, stopala doživljavaju dodatni stres. Vremenske promene mogu uticati na hod, pa i na to da li će stopala biti ravna ili ne.

Kada birate zimsku obuću, osim izgleda cilj je i da što više olakšamo proces prilagođavanja mišićno-koštanog sistema na stopalima zimskim uslovima.

Zimska obuća opasna po zdravlje

# Niska amortizacija

Stalna upotreba nepravilnih cipela može izazvati razvoj ortopedskih bolesti i opšte pogoršanje zdravlja stopala.

Na primer, danas popularne cipele sa potpuno ravnim đonom ne štite telo od udara o podlogu prilikom hodanja – ne stradaju samo mišići stopala i pete, već i zglobovi kolena, kičma, pa čak i mozak.

Nega stopala kod kuće – Kompletan vodič

Stopala imaju oblik lučne poluge sa dva kraka kojima podiže i odbacuje telo pri hodu, trčanju i skakanju, zbog čega ortopedi preporučuju da deca hodaju bosa po travi, pesku, kamenčićima kako bi se stopala pravilno formirala.

Cipele sa ravnim đonom negativno utiču na prirodni položaj stopala, redistribuirajući opterećenje prema području pete. Kao rezultat toga, mišići i ligamenti postaju preopterećeni i, u nekim slučajevima, postaju upaljeni.

Sve ovo može izazvati razvoj ravnih stopala – bolesti u kojoj se svodovi stopala smanjuju, pa plantarni deo postaje ravniji. Među njegovim simptomima su: nelagodnost, težina i bol u nogama, kao i kurje oči.

Kako odabrati zimsku obuću koja nije opasne za zravlje

Prekomerni stres na petama je čest uzrok plantarnog fasciitisa. Sa ovom patologijom, ligament koji povezuje petnu kost sa prstima je povređen. Plantarni fasciitis obično je praćen upalom i bolom u predelu pete.

# Nedovoljna podrška

Zimi je već velika verovatnoća da ćete se okliznuti i povrediti, pa je teško zamisliti ko bi se usudio da hoda u štiklama po takvom vremenu. Jasno je da zimske cipele treba da imaju stabilan i neklizajući đon.

Istovremeno, mnoge devojke, kada dođu u kancelariju na posao, menjaju cipele i oblače spektakularne štikle, stvarajući tako stres za stopala i ceo mišićno-skeletni sistem. Dok nosite takve cipele, centar gravitacije se pomera i položaj ose kičme se menja.

ČIZME KOJE VOLIMO – Novi UGG modeli za svaki dan

Zbog toga se stvara prekomerni pritisak na intervertebralne diskove, što može ubrzati razvoj osteohondroze, patologije u kojoj se menja struktura kičme. Cipele sa visokom potpeticom takođe negativno utiču na stanje kolenskih zglobova i povećavaju rizik od razvoja artroze (habanje zglobnih površina).

Vrlo često se pete mogu okriviti za pomeranje velikog prsta ka spolja. Obično se ova patologija naziva čukljevi.

Ovo je estetski problem, koji je takođe praćen bolnim osećajem pri hodanju. Zbog upotrebe cipela sa visokim potpeticama razvijaju se i ravna stopala.

# Ostali faktori rizika

Cipele sa špicastim vrhom takođe nisu najbolja opcija. To može dovesti do problema sa cirkulacijom krvi. Uski prednji deo stopala i tvrdi gornji deo od nekvalitetnih materijala najčešći su uzroci žuljeva i uraslih noktiju.

Mekana potpetica, neudoban zadnji i pretvrd đon mogu da izazovu prevrtanje stopala, ravna stopala i povećaju rizik od povreda pri hodanju.

 # Pogrešan izbor

Zamislite tipičnu situaciju: vikendom ujutro idete u tržni centar da kupite cipele. Nažalost, postoji velika verovatnoća da ćete pogrešiti sa veličinom. Vredi probati cipele popodne, jer do večeri noge mogu da oteknu.

Kada birate cipele, ostavite malu marginu – obično rastojanje od prvog prsta do ivice cipele nije veće od 0,5-1 cm. Cipele ne bi trebalo da pritiskaju bočne i gornje strane stopala. Pritisak na ova područja takođe može dovesti do slabe cirkulacije.

# Materijali

Naravno, poželjnije su cipele od prirodnih, visokokvalitetnih, „prozračnih“ materijala. Neki veštački materijali ometaju razmenu vlage i toplote i izazivaju alergijske reakcije. Stoga, naravno, vredi obratiti pažnju na sastav. Ali ovde nije sve tako kategorično.

Kako odabrati prave čizme – Modeli čizama za vašu figuru

Na primer, mnogi modeli cipela su napravljeni od prave kože, ali mora se uzeti u obzir i kvalitet same kože, često je premazana nekom vrstom plastifikatora koji pogoršava svojstva materijala.

# Sigurna opcija

Pravilno odabrane zimske cipele uključuju malu potpeticu visine 2-4 cm, koja će rasteretiti zadnji deo stopala i petu cipele.

Bolje je izabrati čizme sa mogućnošću podešavanja širine cipela pomoću čička trake ili vezivanja. Na ovaj način, cipela će uvek dobro pristajati na vašu nogu, smanjujući mogućnost povrede. Peta mora biti stabilna za pravilno fiksiranje stopala, prenosi marieclaire.ru.

Cipele sa širokim prednjim delom će pomoći da se izbegnu nelagodnost pri hodanju i problemi sa cirkulacijom krvi. Cipela treba lako da se savije u prednjem delu pod uglom od najmanje 45 stepeni – to će doprineti pravilnoj biomehanici hoda.

Uverite se da je đon napravljen od neklizajućih materijala: poliuretana, PVC-a. Visina zimske obuće treba da pokrije skočni zglob, a u idealnoj situaciji i donju trećinu potkolenice.

Da biste pravilno poduprli stopala i povećali stabilnost pri hodanju, preporučuje se nošenje ortozeta za mobilizaciju stopala.

Podržavaju svodove stopala u anatomski ispravnom fiziološkom položaju i štite ih od udarnih opterećenja.

189 miliona ljudi na TikToku gledalo jedne čizme, kupićete ih bez razmišljanja (foto)

Postoje posebni zimski ulošci koji održavaju mikroklimu u čizmama kako bi vaša stopala bila udobna i topla. Ortopedske cipele pomažu u brizi o zdravlju stopala – hodanje u njima je udobno i zdravo.

# Neophodna podrška

Zimi je veoma važno nositi cipele koje održavaju prirodnu biomehaniku hoda i smanjuju rizik od povreda na putu do posla.

Naša stopala su konstantno pod ogromnim stresom, delujući kao amortizeri za mišićno-skeletni sistem.

Neispravne cipele onemogućavaju im normalno obavljanje ove funkcije, što može rezultirati ili razvojem ortopedskih bolesti ili povreda.

Izvor slike: Photo by Rhamely on Unsplash