1. Home
  2. /
  3. Top priče
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Osećaj preterane izloženosti: Šta...

Osećaj preterane izloženosti: Šta je to i kako se nositi sa njim?

29. август 2023.

| Snežana Vranić
Najčešće pogađa majke, ali ga može osetiti svako od nas.

Moguće je da ste bili u situaciji kada ste osetili osećaj preterane izloženosti. U tom trenutku nas nerviraju i najveće sitnice poput ljudskog dodira. Međutim, šta je to u stvari?

Šta je osećaj preterane izloženosti?

Ovo je sasvim normalan osećaj i ne treba ga se stideti. On je karakterističan za majke zbog prečestog izlaganja dečjem kontaktu. Međutim, ukoliko majka dođe u ovo stanje ne treba je smatrati lošom majkom. Evo o kakvom osećaju je reč.

Zašto je ovaj osećaj čest među majkama?

Svako ko je dojio dete je upoznat sa ovim osećajem. „U takvim trenucima dođem do tačke kada se osećam kao da moram da pobegnem u praznu sobu da mogu da dišem i da me niko ne dodirne“, opisala je majka troje dece kako se osećala kada je imala ovaj osećaj „Nemojte me pogrešno shvatiti.Volim da se mazim sa svojom decom, ali postoje trenuci kada se osećate kao da vam je dosta.“

Majke se najčešće javljaju sa „simptomima“ ovakvog osećaja. Često ga opisuju i kao osećaj sličan klaustrofobiji.„Briga o malom detetu, dojenje, ljuljanje i grljenjene ne podrazumeva samo kontinuirani fizički kontakt. Ovo je skup stimulusa koji uključuje sva čula, uključujući zvukove i druge nadražaje“, objasnila je psihološkinja  Gayane Aramyan .

Stručnjaci smatraju da ovakvom osećaju doprinosi i činjenica sve moraju da rade sa još jednom ili ponekad i dve osobe i to im ne dozvoljava da se posvete sebi i svojim mislima. „Veoma je uobičajeno da majke  osećaju problem. Na kraju krajeva, ne mogu ni da razmišljaju o seksu zbog preteranog dodirivanja, ne mogu da podnesu pomisao da ih neko drugi dodiruje. One samo žele da budu ostavljeni na miru“, dodala je Gayane.

Osećaj preterane izloženosti: Kako se izboriti sa

njim?

Pre svega je neophodno da budemo svesni da je danas još uvek tabu tema govoriti o ovakvim stvarima. Zbog ovog i sličnih osećaja, majke se često osećaju krivima jer im smeta tuđ dodir. Međutim, poštovanje ličnog prostora našeg tela je normalna i prirodna potreba.

  • Važno je da kada osetite ovaj osećaj da porazgovarate sa partnerom. Recite njemu i detetu da ih mnogo volite, ali vam je potrebno malo prostora.
  • Razgovarajte o ovoj temi i kada niste u tom stanju. Ovo će pomoći da partner razume kako se osećate.
  • Tražite pomoć od porodice i prijatelja kako biste bar malo uspeli da budete sami sa sobom. Čak i 15 minuta je značajno.
  • I najvažnije, nemojte se osećati krivim za to što osećate!

Osim toga, ovo nije osećaj koji je svojstven samo majkama. Svako može da ima ovaj osećaj i treba da zna da ga prepozna i da se izbori sa njim.

Izvor vesti: www.marieclaire.hu

Izvor slike: MangoStar_Studio/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate