1. Home
  2. /
  3. Ostalo
  4. /
  5. Trgovina ljudima: Edukacija je...

Trgovina ljudima: Edukacija je najbolja prevencija

29. јун 2023.

| Dragana Đurić
Marie Claire za Unitas

Trgovina ljudima je oblik nasilja i zlostavljanja o kojem se nedovoljno zna i zato su preventivne aktivnosti od ključnog značaja. Tim povodom, razgovarali smo s Anom Krstajić, globalnom ambasadorkom fondacije Unitas, majkom, suprugom i uspešnom poslovnom ženom čiji je cilj borba protiv trgovine ljudima, odnosno bezbednije odrastanje dece i spokoj mladih u celom svetu. Od nje smo saznali kakvi su planovi fondacije Unitas u Srbiji, regionu i svetu, kada je u pitanju prevencija trgovine ljudima.

Lanac trgovine ljudima lanac je ekstremnog psihofizičkog nasilja, prisile, ucena, održavanja nezamislivog straha kod žrtava“, objašnjava Ana. „One se obespravljuju već oduzimanjem ličnih dokumenata od strane trgovca ljudima, koji na taj način postaje vlasnik identiteta osobe. U opticaju su u 100 odsto slučajeva i teške droge, najčešće heroin, čime se žrtva zombira i postaje neotuđivo vlasništvo trgovca. Činjenica je da se žrtve često transportuju u različite delove sveta, čime se povećava stepen njihove dezorijentisanosti i nemoći. One ne znaju ni na kom se kontinentu nalaze, u kom gradu ili državi trenutno borave, pri čemu ne prepoznaju ni jezik karakterističan za datu sredinu. S vremenom, a to je veoma brzo, žrtva počinje da veruje da je okvir u kojem živi jedini mogući okvir za njeno postojanje i opstanak.“

Ko su najčešće žrtve trgovine ljudima?

Najprisutniji oblik eksploatacije koji ujedno donosi i najviše novca industriji trgovine ljudima je seksualna eksploatacija. Iz navedenog razloga, najugroženije su devojčice i devojke, uzrasta od 11 do 25 godina starosti. Dečaci, kao i generalno muška populacija, vrbuju se najčešće za prinudni rad ili za učešće u ratovima. Žrtve najčešće žive u disfunkcionalnim porodicama, to mogu biti deca i mladi bez roditeljskog staranja, deca koja žive u situaciji ekonomske deprivacije i sl. Nakon izlaska iz sistema socijalne zaštite, ovi mladi ljudi bivaju prepušteni ulici, pri čemu nisu opremljeni za život i rad, zbog čega lakše mogu postati žrtve.

Kojim tehnikama vrbovanja se služe predatori?

Pedofile odlikuje veliko strpljenje, sjajno poznavanje modernih tehnologija i izrazita manipulativnost. Plan njihovog nasilja nad detetom je dugoročan, a njegova realizacija započinje obraćanjem detetu koje je procenjeno kao ranjivo u određenoj dimenziji svoje ličnosti: nezadovoljena potreba za pripadanjem, odnosno usamljenost, sukob sa roditeljima, odrastanje u nepovoljnoj porodičnoj klimi ili u situaciji različitih porodičnih patologija.

Prvi pogrešan korak je svakako primanje nepoznate osobe za prijatelja na društvenim mrežama, a najopasniji je stupanje u komunikaciju sa takvom osobom i odavanje ličnih podataka i poveravanje. Pedofili, potom, sofisticiranom manipulacijom prikupljaju razne podatke o detetu – od mesta stanovanja, naziva škole koju pohađa, do problema sa kojima se suočava u porodici ili među vršnjacima.

Sledeći korak je zadobijanje apsolutnog poverenja potencijalne žrtve, sve dok je ne ubedi da joj je on najbolji i jedini prijatelj. Zatim slede zahtevi koji se najčešće odnose na fotografisanje u slobodnim, kompromitujućim pozama, a potom na red dolaze ucena i držanje žrtve u poslušnosti. Prevencija je u edukaciji. Deca nikako ne smeju da se lociraju na mestima gde žive, da otkrivaju u koju školu idu, gde izlaze, u kom parku se igraju, koji im je broj mobilnog telefona itd.

Kada je reč o fotografijama, potrebno je znati da jednom postavljena fotografija ostaje zauvek na internetu. Roditelji male dece nikako ne bi trebalo da postavljaju njihove fotografije, jer za nekoliko sekundi data fotografija obiđe čitav svet, a nažalost, neretko, služi za zadovoljavanje pedofila pred njom. Devojčice i mlade devojke iz istih razloga ne bi trebalo da na internet postavljaju slike na kojima su u kupaćim kostimima.

Kako se Unitas bori protiv trgovine ljudima?

Unitas tim se protiv trgovine ljudima bori prevencijom posredstvom edukacije dece, omladine i odraslih. Ne bavimo se intervencijom, odnosno direktnim radom sa žrtvama, ali sarađujemo sa srodnim organizacijama sa kojima delimo iskustva i razmenjujemo znanja u ovoj oblasti. Unitasov film Posmatrači baziran je na konkretnim primerima i istinitim pričama koje smo dobili od Centra za zaštitu trgovine ljudima u Srbiji. Identitet žrtve trgovine ljudima jedan je od najzaštićenijih identiteta, jer je reč o veoma ozbiljnoj problematici, tako da je u filmu akterima izmenjeno lično ime.

Film je urađen kao kolaž od tri različite priče i koristi se kao edukativno sredstvo za upoznavanje učenika sa fenomenom trgovine ljudima, u osnovnim i srednjim školama u Republici Srbiji. U filmu su, dakle, oslikani konkretni primeri osoba koje su završile u kandžama trgovaca ljudima. Edukaciju sprovodimo kako samostalno, tako i u saradnji sa predstavnicima i volonterima Crvenog krsta Srbije, saradnji sa Ministarstvom za trgovinu, turizam i telekomunikacije, u okviru aktivnosti koje realizuju edukatori Nacionalnog kontakt centra za bezbednost.

Edukacija obuhvata sve ciljne grupe: decu u osnovnim i srednjim školama, studente, roditelje. Unitas tim je došao na ideju da pomogne deci Prihvatilišta za decu Grada Beograda i da određen broj dece koja prođu selekciju stručnog tima Prihvatilišta stručno osposobi za rad u zanimanjima koja su deficitarna na tržištu rada. Na taj način, deca će imati neophodnu opremu za integraciju u zdrave tokove društvenog života, a verujemo da se, ovakvim aktivnostima smanjuje – ne samo stopa nacionalnog i transnacionalnog kriminaliteta već i rizik za upadanje u lanac trgovine ljudima.

U saradnji sa EU info centrom, jednom mesečno naš tim organizuje predavanje o fenomenu trgovine ljudima koje je otvoreno za građanstvo. Datum ovih predavanja je klizan, ali svi zainteresovani za predavanja o datumima realizacije mogu se obavestiti na društvenim mrežama https://www.facebook.com/UnitasEurope/, kao i na našoj stranici https://www.facebook.com/HopeOn.today.

Primeri koji zahtevaju posebnu obazrivost:
• Čestitamo, osvojila si mobilni telefon! Potrebno je samo da uneseš svoju adresu, kako bi ti poklon stigao u najkraćem roku.
• Želiš da postaneš fotomodel? Pošalji nam svoje fotografije u kupaćem kostimu i dođi na kasting o čijem mestu i vremenu ćemo te naknadno obavestiti.
• Želiš da upoznaš svog omiljenog jutjubera? Porukom u DM nam pošalji koga bi volela da upoznaš i čekaj nas sutra u 17 časova na Trgu.
• Besplatan letnji kamp odbojke za decu od 10 do 16 godina na moru, obezbeđen prevoz, hrana i smeštaj. Treninge će držati članovi odbojkaške Reprezentacije Srbije, prijavi se u DM!
• Želiš brzo i lako da naučiš engleski jezik? Pošalji nam svoju adresu, broj telefona i prijavi se za besplatan kurs.
• Ne znam da li se sećaš, ja sam Milica, išle smo zajedno u vrtić, volela bih da se vidimo i nastavimo druženje.
• Ćao, ja sam Pavle, imam 12 godina, upoznali smo se prošle godine na utakmici. Voleo bih da budemo drugari.
• Oglas: Besplatan kurs Kako se našminkati. Za prijavu dođi u Ul. Marka Jankovića 25g. Pre toga nas pozovi na navedeni telefon.

Piše Maja Guzijan

Izvor slike: promo