3 fizičke aktivnosti koje umanjuju anksioznost i simptome depresije
Skupite snagu da se pokrenete...
21. septembar 2024.
| Snežana VranićDepresija je problematično stanje mentalnog zdravlja koje pogađa oba pola. Međutim, da li postoji razlika i kako depresija pogađa žene?
U Ženskoj depresiji, psihijatrikinja Lusi Džoli (Lucie Joly) analizira sa Hugom Botemanom (Hugo Bottemanne) poreklo rodne slabosti. Knjiga je namenjena kao forum za podizanje svesti o problemima mentalnog zdravlja žena koje su dvostruko više pogođene simptomima depresije nego muškarci.
U ovoj knjizi, Džoli ukazuje na hormonske fluktuacije kao primarni uzrok skoro generalizovane ženske nelagodnosti. Međutim, „kulturni i društveni aspekt“ i pre svega direktno i indirektno nasilje su takođe krivac za ovo. Žene su i dalje diskriminisane i žrtve sesksističkog medicinskog sveta dobijaju pogrešnu dijagnozu i ne mogu da dobiju adekvatno lečenje.
Depresija kod žena ima specifične karakteristike. Za razliku od muške depresije, koja je često obeležena „klasičnim” simptomima, žene češće pate od „atipičnih” znakova: pojačanog apetita i sna, često praćenih povećanjem telesne težine, fizičkom i mentalnom uznemirenošću, kao i bolom u telu, uključujući osećaj težine u udovima.
„Podaci su nedvosmisleni: žene su dvostruko više izložene riziku od depresije od muškaraca. Između 8% i 16% žena starosti od 18 do 50 godina doživiće depresivnu epizodu tokom svog života, a procenat se povećava za 20% kod trudnica ili žena nakon porođaja, a 30% za one u socijalno nesigurnim situacijama“, objasnila je Džoli.
Pored toga, žene su sklonije anksioznosti i razmišljanjima. Studije takođe pokazuju da njihove depresivne epizode traju duže, evoluiraju u hroničniju formu i imaju povećan rizik od recidiva nakon oporavka. Prvi znaci depresije uglavnom se javljaju kod žena u ranom odraslom dobu, dok se kod muškaraca javljaju kasnije.
Jedan od glavnih ključeva za razumevanje kako depresija pogađa žene su hormonske fluktuacije koje se javljaju u različitim fazama njihovog života, kao što su menstruacija, trudnoća, postpartum i menopauza. Ove hormonske promene imaju dobro poznat uticaj na neurotransmitere.
Upečatljiv primer uticaja hormonskih fluktuacija na raspoloženje je predmenstrualni disforični poremećaj, koji karakterišu depresivni simptomi kada se nivoi progesterona i estrogena povećavaju između ovulacije i početka menstruacije. Poremećaj koji ne treba mešati sa predmenstrualnim sindromom.
Drugi period visokog rizika je predmenopauza (dve do pet godina pre poslednje menstruacije), tokom koje 10 do 30% žena pati od depresivnih poremećaja. Prestanak ovulacije i proizvodnje hormona od strane jajnika izaziva preokret u periodu od 5 do 10 godina. Većina žena tada doživljava valunge, probleme sa spavanjem i suvoću vagine. Neki, bez istorije, razvijaju takozvanu depresiju „predmenopauze“.
Postoji kulturni i društveni aspekt koji se mora uzeti u obzir u životu žena: uslovi rada, bračna organizacija, profesionalno uznemiravanje, ne zaboravljajući nasilje. Svi ovi faktori igraju ulogu u prevalenciji depresije.
Depresija kod žena je pravi problem javnog zdravlja. Zbog velike rasprostranjenosti i svojih posledican na fizičko, mentalno i socijalno zdravlje, utiče ne samo na pojedince, već i na njihove porodice i društvo u celini.
Depresija kod žena može povećavajuti rizik od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca, dijabetes i gojaznost. Takođe je povezan sa anksioznim poremećajima, poremećajima spavanja i hroničnim bolom.
„Od ključne je važnosti zauzeti personalizovan pristup lečenju depresije kod žena. Ova vizija, još uvek relativno nedavna u medicini, već je pokazala značajan napredak u kardiologiji, gde se simptomi i faktori rizika specifični za žene sada bolje uzimaju u obzir u lečenju infarkta miokarda, na primer“, objasnila je Džoli.
„Depresija sledi istu logiku: pošto se kod žena različito manifestuje, neophodno je ponuditi prilagođenu i individualizovanu medicinu.
Na primer, za postporođajnu depresiju, personalizovana medicina je omogućila razvoj novog lečenja u Sjedinjenim Državama. Takođe razmišljamo o molekulima ili dozama koje više odgovaraju ženskim potrebama. Međutim, ovo zahteva veće uključivanje žena u klinička ispitivanja.
Ranije je postojala zabluda da će hormonske varijacije iskriviti rezultate. Danas, uzimajući u obzir ove fluktuacije, garantujemo bolju brigu o ženama.”
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Egoitz Bengoetxea Iguaran/GettyImagesPlus
Skupite snagu da se pokrenete...
Bolje ih se otarasite što pre...
Svakako vam ništa dobro neće doneti...
Ovo će vam pomoći da se izborite sa poteškoćama...
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...
Izlaz nije lak, ali je moguć...
Ne, nije u pitanju ishrana...
Iako možda deluje čudno, ovo je dobra navika za vas...