1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Kako preuzeti kontrolu nad...

Kako preuzeti kontrolu nad emocijama: Tehnika koja pomaže

25. jul 2024.

| Snežana Vranić
Tehnika "uzemljenja" vam može pomoći da držite emocije pod kontrolom

Svako od nas se susreo sa situacijom kada baš nije mogao da iskontroliše ponašanje. Kako preuzeti kontrolu nad emocijama?

Sigurno vam nije nepoznato da se susrećete sa neočekivanim napadom panike ili blistavim bljeskom emocija koje su vas momentalno uznemirile. Ipak, postoji način da se izborite sa ovakvim emocijama.

Kako preuzeti kontrolu nad emocijama?

Tehnika se zove psihološko uzemljenje to je tehnika koja se koristi za anksioznost i druga teška emocionalna stanja u psihologiji i psihoterapiji. Uz pomoć ove tehnike, osoba koja doživljava nalet intenzivnih emocija može da se vrati iz bolnih misli u „ovde i sada“, zadržavajući pažnju na stvarnom objektu.

Ova tehnika može biti korisna za anksioznost, intenzivan strah ili nervozu pre ispita ili važnog intervjua. Tačnije, ovo je veoma korisno u situacijama kada je potrebno brzo smanjiti intenzitet emocija.

Simptomi anksioznosti se veoma razlikuju od osobe do osobe. Međutim, anksioznost se obično manifestuje u vidu nemira, napetosti, rasejanosti i teškoća u koncentraciji, prilično lakog umora i poremećaja sna. Tehnika se koristi i tokom napada panike, kada osoba doživljava ekstremni osećaj užasa.

Kako se radi tehnika uzemljenja za kontrolu nad emocijama?

Postoje različite varijacije ove tehnike. Mnoge od njih su veoma jednostavne za implementaciju i mogu se koristiti čak i kada anskioznost ili napad panike pogode osobu iznenada i to ne u najpovoljnijem trenutku.


  • Pogledajte oko sebe
    Navedite pet stvari koje vidite, četiri koje možete da dodirnite, tri stvari koje čujete, dve koje možete da probate, a potom navedite jednu dobru osobinu koja vas se sviđa kod vas.
  • Mislite na nešto lepo
    Razmislite o zabavnom vremenu koje ste nedavno proveli sa prijateljem ili porodicom. Pozovite tu osobu i razgovarajte o tome. Tokom razgovora je važno da ne pričate o onome što vas muči.
  • Držite mali predmet sa sobom
    Ovo bi moglo da vam pomogne da umirite napad. To može biti mala plišana igračka, kamen ili komad nakita. U trenutku panike, uzmite ga u ruke, koncentrišite se na taktilne senzacije i teksturu predmeta, temperaturu, veličinu ili težinu. Objasnite sebi karakteristike predmeta.
  • Fokusirajte se na proces disanja
    Dok udišete i izdišete, brojte do šest. Pokušajte da zadržite pažnju na protoku vazduha. Osetite da kada udišete vazduh da je hladniji nego kada ga izdišete.

Ipak, važno je zapamtiti da ove tehnike pomažu u suočavanju sa emocionalnim reakcijama, ali ne eliminišu sam uzrok neželjenih negativnih emocija. Ako ste zabrinuti zbog anksioznosti, fobija, napada panike, razdražljivosti ili drugih emocionalnih reakcija sa kojima ne možete da se izborite, razmislite o poseti psihoterapeutu.

Izvor slike: Pheelings Media/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate