Pozitivna psihologija: Intelektualni razvoj je ključ sreće
Profesor pozitivne psihologije sa Harvarda otkrio je važnost negovanja radoznalosti i želje za učenjem kako bismo bili istinski srećni ljudi.
16. децембар 2023.
| Sandra PetkovićBorba protiv zimske depresije sve češća je pojava kako kod nas tako i u svetu.
Mali norveški grad Tromsoa svake godine od oktobra do januara ima polarnu noć, a njegovi stanovnici puna dva meseca provedu bez sunčeve svetlosti što bi mogao biti opravdan razlog za zimsku depresiju.
Međutim, oni su jedni od najsrećnijih ljudi na svetu, a tajna njihove sreće leži u jednoj jedinoj reči – koselig.
Šta je zapravo koseling?
Ovaj koncept može opisati kuću, situaciju, obrok, razgovor ili osobu, a ono na šta se odnosi je prenošenje osećaja sigurnosti, topline i blagostanja, piše zadovoljna.hr.
Koselig bi se mogao smatrati norveškom verzijom hygge-a jer se oba pojma odnose na osećaj prijatnosti i pronalaženje radosti u malim stvarima.
Ono u čemu se koselig najviše razlikuje od hyggea je to što se puno više fokusira na društveni aspekt, povezanost s dragim ljudima, ali i prirodom i spoljnim prostorom.
Pronađite radost u svakodnevnim sitnicama
Zime znaju biti mračne i duge pa je tada bitno pronaći nešto čemu se možemo radovati i što će nas činiti srećnima. To je suština koseliga – pronaći radost u onim trenucima u kojima to može biti teško.
Ovaj način razmišljanja dobro je primenjivati tokom cele godine, ali u zimskom periodu je posebno važan.
Promena načina na koji gledamo na svet i pozitivniji pristup su ključni, i zato Norvežani pokušavaju da se usredsrede na stvaranje najtoplije i najvedrije zime u trenucima kada je zapravo najhladnija i najmračnija.
Iako će se zimi mnogi radije odlučiti da ostanu zagrejani pod toplim ćebetom uz omiljenu seriju ili film, izlazak iz stana je najkorisnije što možemo da uradimo za sebe ako želimo u potpunosti da upoznamo zimu i njene prednosti.
Norvežani izlaze bez obzira na vremenske uslove, jer aktivnost i druženje značajno podižu raspoloženje i pune dobrom energijom.
Koselig nije samo stvaranje prijatnog okruženja.
Akcenat se stavlja na deljenju tog osećaja s drugima, podsticanju osećaja zajedništva i povezanosti s bližnjima.
Opuštena i skromna druženja u kućnoj atmosferi, zajedničko uživanje u društvenim igrama, kuvanje ili izrade rukotvorina, istraživanje prirode, planinarenje, trčanje ili pak lagana šetnja parkom – sve su to načini na koje možete da se dublje i iskrenije povežete s onima do kojih vam je stalo.
Sandra Petković je istaknuta novinarka na sajtu MarieClaire.rs, gde svojim radom obuhvata širok spektar tema, sa posebnim fokusom na celebrity vesti, modu, lepotu i kozmetiku. Kroz godine rada u ovom prestižnom izdanju, Sandra je razvila jedinstveni stil pisanja koji kombinuje dubinsku analizu sa trendovskim savetima, čineći je omiljenom među čitateljkama koje teže da budu u toku sa najnovijim trendovima i dešavanjima u svetu poznatih.
Izvor slike: Photo by freestocks on Unsplash
Profesor pozitivne psihologije sa Harvarda otkrio je važnost negovanja radoznalosti i želje za učenjem kako bismo bili istinski srećni ljudi.
Odreagujte već kod prvih simptoma...
Kako da odaberete savršen poklon za dragu osobu saznajte u nastavku
Koja je razlika između inteligencije i obrazovanja saznajte u nastavku
Paukova mreža - toksičan odnos i kako ga izbeći
Kako da napiunite baterije za novu radnu nedelju?
I svi smo skloni ovom zločinu..