Tajna uspeha: Kako da prepoznate svoju poslovnu motivaciju?
Jednostavnije je nego što mislite...
31. jul 2024.
| Snežana VranićPonekad je veoma nezgodno kada treba da saopštite šefu za koje znate da mu neće biti prijatne. Kako razgovarati sa šefom?
Ukoliko treba da date otkaz, zasnujete porodicu ili tražite unapređenje, razgovor može biti u velikoj meri problematičan. Odnos svake osobe sa šefom je jedinstven. Neki imaju ležernije obaveze, dok su drugi znatno formalniji. Međutim, jedno je činjenica: teški razgovori sa šefom su neugodni i stresni.
Svejedno je da li volite ili mrzite svog šefa, oni su ti koji odlučuju vaše plate, rasporeda ili sledećih velikih poteza u vašoj organizaciji. Ako osećate da imate odnos uzajamnog poštovanja sa svojim šefom, verovatno ćete lakše voditi razgovor.
Naravno, ovo nije uvek dobra ideja. Kada se prijavljujete na novi posao, možda ćete se osećati i pomalo krivim i željni da to kažete poslodavcu. Međutim, ja bih pažljivo razmotrio da li je u vašem najboljem interesu da kažete svom šefu da tražite nove prilike. Ako se radi o poziciji unutar firme, onda bi verovatno trebalo da ih obavestite, ali ako je u pitanju spoljna pozicija onda će se dovesti u pitanje posvećenost za vašu trenutnu ulogu.
U svakom slučaju, ako odlučite da razgovarate sa svojim šefom o ovome počnite sa tim šta cenite i volite na trenutnoj poziciji, da ste spremni da tražite nove izazove i da ćete ostati povsvećeni poslu dokle god ste u firmi.
Čak i ako ste oduševljeno što napuštate svoj sadašnji posao, može biti teško da kažete svom sadašnjem šefu da dajete otkaz. Važno je da istaknete zahvalnost za njihovo vođstvo i priliku da uče i napreduju u svojoj trenutnoj ulozi. Takođe, pripremite ih da ćete svoje znanje i posao raspodeliti ljudima oko vas, a takođe je važno da znaju koliko dugo planirate da još ostanete u firmi. Imajte na umu da je u vašem najboljem interesu da odete u dobrim odnosima.
Može biti veoma izazovno tražiti pomoć, ali ako stalno radite prekovremeno, možda je vreme da se obratite svom šefu i zatražite podršku. Prvo pošaljite poruku šefu u kojoj se navodi problem i zatražite da odredite vreme za razgovor kako biste mogli da smislite rešenje. Tokom razgovora se fokusirajte na sledeće:
Ovo je posebno teško za one koji hronično ugađaju ljudima. Iako nije standardna preporuka da svom šefu kažete ne kada pokuša da vam zada neki posao, poželjno je da postavite granice kako biste bili produktivni. Pokušajte da saznate da li je to hitno i koji je rok za to. Ukoliko imate previše posla, navedite projekte na kojima trenutno radite i vreme koje vam je potrebno za to. Predstavite i druga rešenja kao što je pomeranje roka da biste mogli da postignete sve.
Niko ne voli da čuje da nije u pravu, a naročito vaš šef koji bi trebalo da vas vodi. Najverovatnije će ovo biti vrlo neprijatno. Ipak, na kraju bi šef trebalo da bude zahvalan što obraćate pažnju i što vam je dovoljno stalo da progovorite. Ovo verovatno zavisi i od situacije, ali ako imate dokaze, onda će vam to svakako pomoći da skrenete pažnju. Recite da smatrate da je ta ideja veoma važna i dobra, ali da postoje i drugi načini za rešenje i onda potkrepite svoj stav.
Ako pročitate nedavnu #DearIntern Twitter temu, onda znate da je pravljenje grešaka mnogo češće nego što je bilo ko od nas mislio. Obično ne volimo da emitujemo greške tako da ih svi čuju. Umesto da se pravdate, priznajte činjenicu da ste pogrešili. Navedite detalje o tome zašto je ovo bila dobra prilika za učenje i kako ćete izbegavati ovu grešku u budućnosti.
Uvek je bolje ovakve razgovore obavljati licem u lice, ali to zavisi i od vašeg nivoa udobnosti. U svakom slučaju, možete da koristite šablon ovog mejla i za razgovor uživo ili i za slanje mejla:
Pozdrav [ime nadređenog],
Oduševljena sam što mogu da podelim sa vama neke zaista divne vesti. Trudna sam!
Termin za porođaj mi je [ubacite datum] i želela bih da radim do [ubacite datum] pre nego što odem na porodiljsko odsustvo. Planiram da uzmem porodiljsko odsustvo naše kompanije [ovde stavite broj nedelja] i radujem se povratku na posao nakon toga. U narednih nekoliko meseci napraviću detaljan plan delegirajući projekte, zadatke i odgovornosti dok sam na odsustvu.
Hvala vam na izdvojenom vremenu i molim vas da mi kažete kako mogu da pomognem da tim bude uspešan pre mog porodiljskog odsustva.
Srdačni podravi,
[vaš potpis]
U svakom slučaju, važno je da priliko razgovora povodom bilo kog razloga imate mnogo poštovanja i prijateljski ton.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: fizkes/GettyImagesPlus
Jednostavnije je nego što mislite...
Ovo nije svakako nije prijatno, ali je najbolje rešenje...
Drugi to neće dugo podnositi..
Nekad davanje otkaza može biti sprečeno..