1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Karijera
  6. /
  7. Kako prepoznati seksizam na...

Kako prepoznati seksizam na poslu?

13. август 2024.

| Snežana Vranić
Ovo su neprijatne situacije na koje treba da odreagujete...

Seksizam je rasprostranjen skoro svugde, ali u radnoj atmosferi to ume da bude veoma suptilni. Međutim, kako prepoznati seksizam na poslu?

Od suptilnih pristrasnosti do otvorene diskriminacije, važno je da uočite seksizam na poslu i da naučite kako da rešite taj problem. Ponekad je ovo veoma teško prepoznati, ali trebalo bi da reagujete već kod prvih znakova seksizma.

Kako prepoznati seksizam na poslu?

Seksizam na poslu nije nužno isto što i seksualno uznemiravanje. Seksizam se može svrstati u dve velike grupe, ali prvenstveno morate da razumete šta se uopšte smatra seksizmom da biste mogli da reagujete.

  • Otvoreni seksizam
    Ovo je ozbiljniji oblik seksizma. On se veoma lako prepoznaje i uključuje neprimerene šale, nepristojni komentari i naravno seksualna uznemiravanje bilo kog tipa. Takođe, komentarisanje vaših sposobnosti na osnovu vašeg pola je takođe otvorena vrsta seksizma. Ovakvo ponašanje nanosi štetu našem blagostanju i osećaju mira i pripadnosti u kancelariji.
  • „Ležerni“ seksizam
    Ovo podrazumeva povremene šale ili prosto iskusite suptilan osećaj otuđenja. Možda vaš nadređeni tretira kolege suprotnog pola drugačije od vas. U svakom slučaju, obratite pažnju na jednakost sa kolegama.

Kako se nositi sa seksizmom na poslu?

Ukoliko primetite seksizam na poslu, postoji nekoliko načina na koje možete da se izborite sa tim.

  • Nemojte se zadovoljavati sa dvostrukim standardima
    Ako primetite da šef vaše kolege zove po prezimenu, a vas po imenu, istaknite to. Pitajte zašto je to tako. Dvostruki standardi su toliko ukorenjeni da ljudi ne shvataju da to čine ponekad. Pitajte ga da li bi vam se tako obraćao i da ste muškarac? Ukazujući na to, skrećete pažnju na problem. Isto je ukoliko primetite i neprimerene šale ili neprikladan komentar. Ukoliko postoji razlog da verujete da seksizam postoji, najbolje bi bilo da to dokumentujete kroz mail.
  • Pronađite saveznike na radnom mestu
    Ako imate još žena u vašem okruženju, razgovarajte sa njihovim iskustvima i da li se suočavaju sa istim izazovima kao i vi. Ako postoji dublji problem u kulturi kompanije, obratite se odeljenju za ljudske resurse. Čak i ako se vaša iskustva razlikuju, vredi da razmenite mišljenja i da objektivnije sagledate problem.  Osim toga, ovako ako protestujete kad naiđete na lošu šalu, vrlo verovatno ćete imati podršku.
  • Obratite se nadležnoj službi
    Ljudski resusrsu su tu da vam daju savet, pa ne može da škodi ako ih konsultujete. Iznesite stavke i situacije koje su problematične. Možda biste mogli da imate mesečne sastanke sa ženama u kancelariji ako smatrate da nisu adekvatno zastupljene.

Ukoliko doživljavate seksualno uznemiravanje ili otvoreni tip seksizma, obavezno se obratite nadležnim službama. To je neprihvatljivo i nije zdravo okruženje za rad.

 

Izvor slike: Liubomyr Vorona/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate