Energetski hobiji: Tik Tok trend koji obećava
I to sa dobrim razlogom...
03. maj 2024.
| Snežana VranićPerfekcionizam je istovremeno i blagoslov i prokletstvo. Dok to donosi savršeno urađen posao, često perfekcionizam prouzrokuje sagorevanje.
S jedne strane, ambicija i težnja da uradite najbolji mogući posao vam mogu pomoći da postignete nove visine u karijeri. Sa druge strane, stalni pritisak da se uvek daju besprekorni rezultati mogu dovesti do nepotrebnog stresa i anksioznosti. To za posledicu može imati sagorevanje i negativno uticati na radni učinak.
Pefekcionizam je osobina ličnosti koja tera nekoga da teži savršenim rezultatima bez obzira na sve. Zbog toga su perfekcionisiti skloni oštroj krititici i osuđivanju sebe, a pored toga se plaše neuspeha. Oni teže savršenosti jer veruje da će ih to učiniti boljim. Postoji nekoliko stvari koje ukazuju na to da perfekcionizam izaziva sagorevanje.
Kada vam predstoji rok za veliki proojekat ili radite na nečem velikom, normalno je da provodite više vremena razmišljajući o poslu nego inače. Međutim, ovo može izazvati sagorevanje ako je to učestala pojava. Ako ne možete da isključite razmišljanje o poslu i obavezama čak i kada niste u tom okruženju, vrlo lako ćete doći do sagorevanja.
Perfekcionisti su neki od najpouzdanijih, najvrednijih i najsavesnijih radnika. Upravo zbog toga će vrlo radii preuzeti još obaveza, čak i ako su već preopterećeni. Iako će ovo možda zadovoljiti vaše nadređene, za vas ovo može biti veoma problematično.
Osećaj da vaš posao i lista obaveza nemaju kraja su takođe crvene zastavice. Ne samo da se vaši zadaci i dalje gomilaju, već nastavljate da dodajete stvari na nju. Moguće je da ćete ponoviti neki zadatak samo kako biste bili sigurni da ste ga zaista savršeno uradili.
Naravno, da svi želimo da uradimo i predamo kvalitetno obavljene zadatke na vreme. Međutim, trošenje previše vremena na jedan zadatak je crvena zastavica da preterujete. Postavljanje visokih standarda nije loša stvar, ali postaje problem ako stalno vršite pritisak na sebe. Ovo vodi do stresa, anksioznosti, umora i sagorevanja.
Svako ko se susreo sa ovim zna da, iako nije zabavno, obično je nešto od čega se možete oporaviti. Umor i iscrpljenost idu ruku pod ruku sa sagorevanjem, a fizički simptomi se mogu javiti i u obliku glavobolja ili bolesti vezane za sistem za varenje.
Nije nemoguće sprečiti sebe da u potpunosti izgorite. Postoji nekoliko načina na koje to možete da uradite. Na primer, ponavljajte afirmacije koje podižu vaše samopouzdanje kako ne biste bili u strahu da će doći do smaka sveta ako sve ne bude savršeno.
Pored toga, veoma je važno da postavite granice na poslu. Iako želite da budete uzoran radnik, vaše mentalno zdravlje je bitnije od svakog posla. Obratite pažnju i na ono što vam telo govori jer će ono prvo signalizirati opasnost od sagorevanja. Takođe, nemojte zaboraviti da se socijalizujete. Ovo vam svakako može pomoći da bolje pristupate poslu i sagledate stvari iz druge perspektive.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: PeopleImages/GettyImagesPlus
I to sa dobrim razlogom...
Izbegavajte ih po svaku cenu...
Bolje ih se otarasite što pre...
Svakako vam ništa dobro neće doneti...
Ovo će vam pomoći da se izborite sa poteškoćama...
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...
Izlaz nije lak, ali je moguć...
Ne, nije u pitanju ishrana...
Iako možda deluje čudno, ovo je dobra navika za vas...