1. Home
  2. /
  3. Top priče
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Briga o sebi: Znakovi...

Briga o sebi: Znakovi da vaša rutina pozitivno utiče na vaše mentalno zdravlje

27. јун 2023.

| Aleksandra Dudvarski
Svakodnevna briga o sebi je zadatak koji zahteva pravo ulaganje. Uravnotežena ishrana, redovne sportske sesije, meditacija... Održavanje mentalnog zdravlja se može naučiti. Ali kako da znamo da li se naši napori isplate?

Teško je definisati savršenu rutinu blagostanja (ili „brge o sebi“). Veoma je jednostavno, za svakoga ona je jedinstvena.

Dok će se neki više okrenuti intenzivnom sportu i toploj kupki, drugi će radije izabrati meditaciju i pisanje.

U svakom slučaju, ove dobre navike koje bi trebalo da promovišu dobro zdravlje naše psihe podrazumevaju izvesno dugoročno ulaganje. I dok ne postoji pravi ili pogrešan način da se brinete o sebi, važno je pronaći rutinu koja radi za nas i koja ima stvarne efekte.

Briga o sebi- kada zaista deluje?

Da biste znali da li je rutina nege o sebi efikasna, prvo je neophodno da razumete kako bi trebalo da se osećate kada se brinete o sebi.

„Briga o sebi treba da učini da se osećamo okrepljenim, opuštenim, napunjenim i da poboljšavamo naše blagostanje “, kaže specijalista za emocionalno blagostanje Lisa Gunn za Stilyst UK.

Ona dalje dodaje da „ako nam naše aktivnosti nege o sebi ne daju taj osećaj, možda neće dodati nikakvu vrednost našem blagostanju i onome što pokušavamo da postignemo u smislu smirivanja.“

Takođe je važno biti u skladu sa samim sobom. „Najbolji način da saznate da li su vaše tehnike brige o sebi efikasne jeste da proverite sami sebe“, kaže Charlotte Whiteley, psiholog, takođe za Stilyst UK .

Dakle, koji je vaš nivo energije? U kakvom je stanju vaš duh? Da li ste popustljivi prema sebi? Kakvi su vaši odnosi? Iznad svega, kako ste? Pitanje je još važnije jer je 2,5 miliona zaposlenih bilo u stanju sagorevanja (burnout) nakon pandemije Covid-19 prema barometru firme Empreinte Humaine. Uz to, 12,5% ljudi starosti od 18 do 65 godina je imalo karakterističnu depresivnu epizodu tokom prošle godine, prema Sante Publique France .

Ovakvim sagledavanjem stanja, odnosno slušanjem sebe, lakše ćete postati svesni svog emocionalnog i fizičkog stanja.

Briga o sebi-  rutina koja može da se menja tokom

vremena

U slučaju da odgovori na gorespomenuta pitanja nisu svi pozitivni i da se promene moraju desiti, kako pronaći rutinu koja nam najviše odgovara?

Prvo je neophodno shvatiti da ove zdrave navike koje se svakodnevno uspostavljaju nisu zamrznute u vremenu. Mogu se razvijati i menjati u zavisnoti od godišnjih doba, čak i od nedelje, u zavisnosti odstanja uma ili osećanja.

„Ono što nam odgovara jedne nedelje ili jednog meseca može čak biti drugačije sledeće nedelje“, kaže Charlotte. „To se dešava jer smo svi različiti, sa različitim ličnostima i pozadinom, i stoga imamo i različite potrebe.“

Pogotovo što naše potrebe takođe mogu da variraju u zavisnosti od raspoloženja. Ako nam je jednog dana potrebna aktivnost koja nas smiruje, možda bismo sledećeg dana želeli dinamičniji ritual sa intenzivnijim i energizirajućim aktivnostima.

Posedovanje niza mogućnosti je stoga optimalno utoliko što nam se opcije predstavljaju i mogu se prilagođavati kako dani prolaze. Rutina će biti ostvarena ako nam omogući da se ponovo povežemo sa sobom i napunimo baterije.

A da biste pronašli najprikladnije aktivnosti, važno je eksperimentisati.

„Utvrđivanje koje vrste nege o sebi odgovaraju pojedincu je pomalo kao isprobavanje cipela“, kaže Charlotte. „Možete da razgovarate sa drugim ljudima o tome kako se brinu o sebi, ili da uradite neko istraživanje na mreži ili u knjizi. Ovo će vam dati ideje da pokušate i eksperimentišete“, savetuje ona.

Takođe je bitno da ne zabranjujemo novo iskustvo iz straha da nam neće odgovarati. Ponekad nas čekaju lepa iznenađenja i proces nam može omogućiti da naučimo više o sebi.

Izvor vesti: www.marieclaire.fr

Izvor slike: RossHelen/iStock/Getty Images Plus via Getty Images

Nastavite da čitate