Toksičan posao: Ovi znaci vam govore da treba da pobegnete sa razgovora za posao
14. februar 2023.
| Hana DunđerovNormalno je da tokom godina rada polako otkrivate mane kompanije u kojoj radite, svoje profesije u celosti i svog radnog mesta. Ali, postoji i ono što zovemo toksičan posao – od njega treba pobeći odmah. Samo, kako ih prepoznati?
Iako smo svi skloni da to zaboravimo, razgovor za posao nije namenjen samo proceni potencijalnog zaposlenog, već i prilika da budući zaposleni proceni kompaniju u kojoj treba da provodi najmanje osam sati svakoga dana. Dakle, važno je da znate da uočite crvene zastavice na novom poslu, baš onako kako ih tražite kada ulazite u bilo koju drugu vezu: prijateljstvo, ljubav… Stoga, posebno obratite pažnju na određena ponašanja i komentare regrutera tokom intervjua za posao.
Kako prepoznati toksičan posao?
Prihvatanje pozicije u nestabilnom, neorganizovanom, čak i toksičnom radnom okruženju neminovno vodi razočarenju i, vrlo skoro, traženju novog posla. Arlette Janssens, radni psiholog i profesionalni trener, pomaže vam da otkrijete crvene zastavice prilikom traženja novog posla.
Dug proces zapošljavanja
Iako se čini da je proces zapošljavanja koji traje nekoliko nedelja i uključuje kolektivni intervju, beskonačne testove i druge intervjue, uobičajen, specijalista nas uverava da takav mehanizam ne sluti na dobro.
„To je poseban način organizacije koji svesno opterećuje kandidata. Onaj ko bude izabran mora da uloži toliko truda samo da bi dobio posao, da će mu na kraju delovati normalno da daje previše. A to neminovno dovodi do sagorevanja“, objašnjava Arlette Janssens.
Hvaljena „porodična“ atmosfera
Iako vaša kompanija nije vaša porodica, neki regruteri mogu pomisliti da ovaj argument koji hvali bliskost timova i atmosferu na poslu, može da pomogne kandidatu da prelomi u korist kompanije.
U stvarnosti, ova floskula skriva mnoge sumnjive poslovne prakse. U pravom porodičnom poslu očekuje se da osoba bude svestrana, da prihvata različite zadatke i da, ujedno, atmosfera bude bliskija. Ali, ako je u pitanju velika kompanija, priča o svestranosti, timskom radu, uskakanju za druge i porodici – to može da bude zamka.
Naravno, zaposleni mora da bude lojalan firmi, ali to ne znači da treba da ostaje posle radnog vremena koje je naznačeno u ugovoru, niti da odgovara na poruke tokom vikenda. Nije dobra ona firma koja napravi teretanu u zgradi, već ona koja poštuje pravo radnika na život van posla.
Nejasni odgovori i vrlo oštar govor
Iako ste vi taj koji većinu vremena odgovara na pitanja tokom intervjua za posao, zapamtite da imate podjednako pravo da i vi postavite po koje pitanje i da procenite kako se prema vama odnose tokom razgovora. Da li su jasni i precizni? Da li daju odgovore ili ih zaobilaze? Ako ne osećate da dobijate precizne i direktne odgovore, to je crvena zastavica.
Arlette Janssens podseća da, pored tehničkih pitanja, ne zaboravite da postavite ona koja su važna za organizaciju vašeg ličnog života.
„Često mislimo da ako se nešto ne pominje u oglasu za posao, automatski nemamo na to pravo. Ne mora da znači. Usudite se da pitate, pričajte o radu na daljinu, o pola radnog vremena… Ako je dijalog otvoren, to je dobra stvar“, objašnjava stručnjakinja.
Neprikladni komentari i pitanja
Obratite pažnju na ton i rečnik koji regruter koristi dok vas intervjuiše. Ako dozvoli sebi da kopa po intimnim temama ili da koristi diskriminatorske reči sa vama – bežite.
„Sasvim je moguće da će anketar postaviti krajnje neprikladno ili čak nezakonito pitanje ili dati neprikladan komentar. Ako dobijete pitanje ili komentar koji je starački, seksistički, rasistički, to je crvena zastava“, kaže Rebecca Zucker, trener profesionalne orijentacije.
Kakav je vaš osećaj?
Najvažnija crvena zastavica, kaže Arlette Janssens, jeste vaš subjektivni osećaj.
„Atmosfera je veoma bitna u kompaniji. Posao može da bude veoma kvalitetan i tim veoma kompetentan, ali vam možda ne odgovaraju kratki, hladni i zagušljivi odnosi“, dodala je ona.
Da biste osetili ovu atmosferu zamolite regrutera da vas upozna sa kolegama ili da vam pokaže prostorije u kojima ćete raditi.
“ Na kraju dana, morate biti u stanju da odgovorite na pitanje ‘da li se osećam dobro?’ “, završava ona.
Izvor vesti: marieclaire.fr
Izvor slike: PeopleImages/gettyimagesplus