Navike koje menjaju život nabolje!
Bez trošenja novca.
06. јул 2023.
| Aleksandra DudvarskiDa li osećate da trenutno niste u najboljem stanju uma, da se vaš svakodnevni život rimuje sa tugom, a da ne znate zašto se to dešava niti kako da to ispravite? Svi prolazimo kroz periode kada je naše mentalno zdravlje narušeno, a um pati.
Da bi se suprotstavio ovim danima pomračenim demotivacijom, Neil Pasricha, autor knjige „The Happiness Equation“ , daje svoj jednostavne i lako primenjive savete da se konačno „osetimo srećnim u životu i svojoj koži“ .
Prva tehnika da se svakodnevno osećate srećnije: pronađite svoj ikigai.
„Ikigai je japanska reč koja se otprilike prevodi kao ‘razlog zašto ustajete svako jutro'“, počinje stručnjak. Ona služi kao naša zvezda vodilja i pomaže nam da se budimo sa svrhom.“ Etimološki, ikigai je kontrakcija reči iki, što znači „život“ i reči gai, što znači „ono što je vredno i ima vrednost„. To je u stvari ono za šta vredi živeti, što nas gura da ustanemo iz kreveta.
I to nisu nužno veliki planovi, već ono što vas uzbuđuje. „Osnovno je ostati u harmoniji sa svojim ikigaijem na svakom koraku. U suprotnom, osećaćemo se kao da smo skrenuli sa puta i da smo ostavili spoljne sile da kontrolišu naš svakodnevni život. Naš ikigai je uporediv sa radio frekvencijom: što se bolje sinhronizujte se sa njim, više ćemo imati osećaj da naš život ima smisla“, detaljno navode autori knj9ige „Ikigai metoda- otkrijte svoju životnu misiju“, prenosi Psichologies.
Još jedan trik da se osećate bolje u svojoj glavi, a samim tim i u svom životu je pokret. Ali ne bilo koji: hodanje bi bilo jedna od najkorisnijih fizičkih aktivnosti za naše blagostanje.
„Fizička aktivnost povećava sreću. Odaberite hodanje jer je dobro za zdravlje i poboljšava kreativnost“, objašnjava Neil. U pitanju je korisna aktivnost jer nam omogućava da se oslobodimo ekrana i približimo prirodi.
A za to ne morate da hodate 10.000 koraka dnevno. Samo odredite da izađete u šetnju barem jednom dnevno. I iako svaka fizička aktivnost ima pozitiavn efekat na našu psihu – poboljšava samopoštovanje, smanjuje anksioznost i umor i stimuliše našu kreativnost – hodanje bi bilo korisnije za naš um jer bi pojačalo određene funkcije našeg mozga.
„Ispostavilo se da su moždani sistemi koji podržavaju učenje, pamćenje i kogniciju isti oni na koje loše utiču- stres i depresija. I u evolutivnom smislu, ovi moždani sistemi takođe podržavaju funkcije kao što je kognitivno mapiranje“, kaže neuronaučnik Shane O’Mara.
Treća tehnika za smirivanje psihe i za povećanje osećaja sreće: radite jednu po jednu stvar. Multitasking šteti našem mentalnom zdravlju, zamagljuje naše umove i izaziva stres i anksioznost. Promovišite obavljanje samo jednog zadatka na poslu i u svom ličnom životu.
Naša sreća se povećava kada ne dozvolimo svom umu da luta i kada se fokusiramo samo na jednu stvar, bilo da je to kupovina, čišćenje ili slušanje podkasta.
I da ne biste bili preopterećeni svime što morate da uradite sledećeg dana, zašto ne planirate zadatke koje ćete obaviti dan ranije? „Pre spavanja pišem spisak od tri najvažnija zadatka za sledeći dan […] Lista od 20 stvari koje treba da uradim bi mi se učinila preteška, tako da mi ovo određivanje prioriteta pomaže. Takođe, odabirom samo tri zadatka, Već sam obavio težak posao odlučivanja na šta da se ne fokusiram“, kaže Neil Pasricha.
Poslednji savet za maksimalizaciju sreće na dnevnoj bazi: odvojite vreme bez telefona ili ekrana, posebno uveče. Zašto se ne pozabavite digitalnom detoksikacijom jednom nedeljno ili barem jednom mesečno?
„Studije pokazuju da plavo svetlo može da potisne melatonin, koji utiče na ritam spavanja i buđenja. Loš san može da umanji sreću“, nastavlja specijalista. Umesto toga, čitajte, meditirajte, šetajte.
A da biste smanjili vreme kraj ekrana, „možete da isključite obaveštenja sa društvenih mreža. Tako da ih proveravate samo kada želite, ili se prisiljavate da ih proveravate samo dva ili tri puta dnevno […] Noću možete stavite telefon na režim rada u avionu, ili ga isključite i vratite se na stari dobri budilnik da vas izvuče iz kreveta ujutru […] Odvojite vreme da definišete šta je najvažnije u vašem životu, u stvarnosti” , sugeriše Silviane Barthe-Liberge, klinički psiholog, za Atlantico.
„Ali iznad svega, ne osećajte se krivim. Ne pritiskajte sebe šta treba da uradite da biste se osećali srećnima. Da se ne osećate krivim ako skrenete sa puta. Samo pokušajte da se vratite na pravi put sledećeg dana“, zaključuje Neil.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Izvor vesti: maireclaire.fr
Izvor slike: Karlos Garciapons/iStock/Getty Images Plus via Getty Images
Bez trošenja novca.
Bolje ih se otarasite što pre...
Svakako vam ništa dobro neće doneti...
Ovo će vam pomoći da se izborite sa poteškoćama...
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...
Izlaz nije lak, ali je moguć...
Ne, nije u pitanju ishrana...
Iako možda deluje čudno, ovo je dobra navika za vas...