1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Report
  6. /
  7. Pronađeno prisustvo metala u...

Pronađeno prisustvo metala u tamponima: Da li je bezbedno koristiti ih i dalje?

19. јул 2024.

| Snežana Vranić
Tema na koju se žene stalno vraćaju...

Od prve menstruacije se suočavamo sa raznim upozorenjima kada je korišćenje tampona u pitanju. Kako su naučnici došli do novih otkrića, postavlja se pitanje da li su tamponi bezbedni?

Veći broj žena se odlučuje za uloške umesto za tampone, a razloga za to ima više. Prvenstveno, veliki broj žena tampone smatra neugodnim, a tu je još i strah za zdravlje jer se neretko govori o sindromu toksičnog šoka koji oni mogu da izazovu. Međutim, ovaj komplikovani odnos prema tamponima, sada postaje još problematičniji.

Da li su tamponi bezbedni, naročito sada kada je pronađeno prisustvo metala?

Zdravlje žena je nedovoljno istraženo i nedovoljno regulisano, ali tamponi su svakodnevni potrošački proizvod, a pošto je u pitanju osetljiva regija, ulog je svakako visok.

Studija koja je objavljena u Environmental International otkrila je da su istraživači testirali 30 tampona iz 14 različitih brendova i da su pronašli olovo u svih 30 tampona. Ovo je naravno bio znak za uzbunu, pa su istraživači pozvali na veću regulaciju u proizvodnji tampona. U studiji nisu imenovani brendovi.

Međutim, olovo nije jedini nepoželjni sastojak u ovom higijenskom proizvodu. Pored olova, istraživači su pronašli i arsen, barijum, kalcijum, kobalt, kadmijum, hrom, bakar, gvožđe, mangan, živu, nikl, selen, stroncijum, vanadijum i cink. I to samo u jednom od proizvoda. Dakle, da: u tamponima ima metala.

Postavlja se veliko pitanje nakon ovog otkrića: da li se ovi metali izlivaju u vaginu. Ukoliko je to slučaj, onda ovi metali ulaze u krvotok, a istovremeno zaobilaze jetru, pa samim tim ne bi bilo ni filtriranja metala. Kako studija nije obuhvatila istraživanje toga da li ove hemikalije prodiru u krvotok, pa još uvek ne znamo da li su tamponi bezbedni za upotrebu. Za to je potrebno dodatno istraživanje.

Uprava za hranu i lekove sada razmatra ove rezultate, ali administracija ne može da kaže da se ovi proizvodi ne koriste bez konkretnih dokaza da li to utiče na naše zdravlje.

Koje proizvode možete koristiti umesto tampona?

Ukoliko želite da razmislite o korišćenju drugih proizvoda umesto tampona, postoji mnogo alternativa koje možete isprobati. Menstrualne čaše su verovatno najpopularnija alternativa tamponima, a poznate su po tome što su ekološki prihvatljivije. Perivi menstrualni veš je takođe još jedna alternativa. On ima postavu koja upija vlagu i ona se može ponovo koristiti.

U svakom slučaju, kako nema zvaničnih dokaza, još uvek možemo da koristimo ove proizvode na uobičajen način. Na vama je odluka da li želite da koristite ove proizvode i nakon ovakvih vesti. Ali naravno, sasvim je validno sačekati zvaničnu potvrdu da čak i ako tamponi sadrže ove metale, da ne prodiru u naš krvotok i da ste u potpunosti bezbedni.

Izvor slike: PeopleImages/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate