1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Kako se osloboditi emocionalne...

Kako se osloboditi emocionalne blokade?

04. jul 2023.

| Hana Dunđerov
Kako da prevaziđete situacije koje vas blokiraju?

Emocije su toliko moćne da ponekad uspeju da nas savladaju. Dešava se čak i da one stvaraju u nama gužvu tako veliku da postane teško jasno razmišljati i ići napred. Ovakva stanja se nazivaju emocionalne blokade.

Šta su emocionalne blokade?

Uprkos našim najboljim naporima da idemo napred, ponekad glavna prepreka dolazi od nas samih. Dokaz za to je postojanje emocionalnih blokada, osećanja duboko ušuškanih u nama koji utiču na naše ponašanje i ponekad čine naš život mnogo manje udobnim.

Zatim dolazi osećaj stagnacije, nemogućnosti da stavimo jednu nogu ispred druge i da razvijemo jasnu misao, toliko je zauzet naš um. Ali kako nastaju ovi „čepovi” emocija i kojim alatima možemo da prevaziđemo te blokade?

Koje je poreklo emocionalne blokade?

Emocionalne blokade su kao potisnuta ili nezaceljena rana. Bes, ljutnja, krivica ili tuga su potisnuti. Kada se ove emocije pojave, tada ponovo proživljavamo teška vremena i to utiče na opšte stanje.

A ove blokade nisu neuobičajene. Istini za volju, pojavljuju se na različite načine u zavisnosti od nečijeg iskustva.

„Može nam se to desiti na poslu, recimo kada radimo na temi koja nije baš inspirativna, koju ne volimo da radimo. Ne ide nam i jednostavno, kažemo sebi da ne znamo kako to da uradimo“, navodi primer psiholog Chantal Maille .


Ovde bi bilo idealno napraviti pauzu, razgovarati sa kolegama ili čak promeniti temu/zadatak. Ali, ovo je laka situacije. Postoje dublje blokade koje puštaju korene u ranom detinjstvu, traumatične, bolne stvari, koje nas sputavaju sada kada smo odrasli.

Devalvacija, trauma, odbacivanje…

Jer ove emocionalne blokade, kada se pojave tokom prvih godina naših života, oblikuju našu percepciju i naše ponašanje u odraslom dobu. Nastaju na različite načine, kroz traumu, ali i kroz odbacivanje, nakon, na primer, maltretiranja u školi.

„Emocionalne blokade može da izazove i odbacivanje od strane roditelja, kada oni kažu detetu da je beskorisno, da nemaju dobru sliku o njemu i da nemaju poverenja u njega“, kaže Chantal Maille .

Kako prepoznati emocionalnu blokadu?

Simptomi koji karakterišu emocionalne blokade su prilično široki. Prvi je stres. Ali telo se izražava na mnogo načina. „Možemo da vidimo ljude koji pate od fizičkog bola, sagorevanja, koji odugovlače, loše spavaju, imaju glavobolje, zavisnosti od alkohola ili hrane“, navodi Chantal Maille .

Ako ove emocije ostanu zatvorene u tinejdžeru i prate osobu u odraslom dobu, najčešće je potrebno samo još jedno negativno iskustvo da se ponovo probudi ono što nije pravilno izlečeno.

Važnost prihvatanja svojih emocija i njihovog verbalnog izražavanja

Ako se ove emocionalne blokade ne uzmu u obzir, one odjekuju u svakodnevnom životu. Zbog toga je preporučljivo da pokušate da ih izlečite.

Razgovarajući sa stručnjacima za mentalno zdravlje, postaje lakše identifikovati njihov izvor i ponovo naučiti određene stvari. Počevši od upravljanja stresom i razumevanja šta su emocije.

Psiholozi smatraju da je najvažnije da osoba prihvati njene emocije i da se ne ustručava da ih verbalizuje. Morate slušati sebe, pratiti svoju intuiciju i rizikovati. Ova vrsta vežbi može se kombinovati i sa različitim svakodnevnim navikama, kao što su šetnja prirodom, vežbanje joge ili čak meditacija.

 

Izvor vesti: marieclaire.fr