1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Kako da se oslobodite...

Kako da se oslobodite zamke samosažaljenja?

01. октобар 2024.

| Snežana Vranić
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...

Svima nam se ponekad učini da nismo dovoljno dobri, ali to ume da pređe u naviku i da predstavlja ogroman problem. Međutim, kako prestati sa samosažaljevanjem?

Ponekad se osećamo kao da nismo sposobni ili možda čak i beskorisno, ali to naravno nije slučaj. Ipak, izgovarajući sebi ove reči, često narušavamo svoje samopouzdanje. To potom može da utiče na skoro sve aspekte našeg života.

Kako prestati sa samosažaljevanjem?

Dr Agnes Darida (Darida Ágnes) ističe da preterana samokritičnost definitivno ima korene u našim životima, a on je najčešće u detinjstvu.

„Ovo može biti naučeno ponašanje ako smo iskusili da su naši roditelji (ili baka, deda, brat, sestra, učitelj, trener ili bilo koji vršnjak) bili preterano kritični prema nama. Ti negativni spoljni glasovi posle nekog vremena postaju naši, a mi već komuniciramo o sebi kao naš otac ili majka. Ako patimo od maltretiranja ili drugih trauma, lako se može razviti da povredimo ili krivimo sebe kao odrasle osobe.“

Pokušajte nove stvari

Uobičajeni oblik samosažaljevanja se javlja kada brinemo šta će drugi reći o nekoj od naših radnji. Takođe, često se događa da započnemo zadatak na prvom mestu misleći da ionako ne možemo da uspemo. Iz tog razloga ne dozvoljavamo sebi da se suočavamo sa novim izazovima i radije ne izlazimo iz naše zone komfora. Dobra vest je da možemo naučiti da se bolje ophodimo prema sebi u bilo kom uzrastu, ali to često zahteva svestan unutrašnji rad. To može biti bolje uz pomoć profesionalca.

Prijateljski razgovarajte sa samim sobom

Naravno, kao što preterana kritika nije zdrava, nije zdravo ni kada sebe uopšte ne kritikujemo. Potrebno je da što je moguće objektivnije sagledate sebe, svoje prednosti i svoje slabosti. Loša uloga koju smo preuzeli može biti puštena. Ponekad možemo lako da uvidimo da slika koju smo stvorili o sebi nije tačna. Zbog toga je veoma važno da razvijete saosećajniji, prijateljskiji unutrašnji dijalog sa sobom.


Izvor slike: CentralITAlliance/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate