Autofobija: Kako pobediti strah od samoće
Autofobija opisuje stanje kada se neko iracionalno plaši samoće, izolacije i ignorisanja ili napuštanja, posebno u hitnim slučajevima
13. maj 2023.
| Aleksandra DudvarskiToksično ponašanje je neverovatno često u vezama. Prema procenama, 47,1 odsto žena i 47,3 odsto muškaraca barem jednom u životu trpi emocionalno zlostavljanje i agresiju od strane partnera. Svaka treća žena i svaki četvrti muškarac postaje žrtva fizičkog, seksualnog nasilja ili uznemiravanja u vezi.
Teško je izaći iz toksične veze , jer se u njoj razvijaju izuzetno komplikovani emotivni odnosi. Žrtve osećaju ljubav i sreću, ali i krivicu, usamljenost i sumnju u sebe. Kada je veza dobra, zaboravljate na uvredljivo ili manipulativno ponašanje.
„Zato što nije lako kada je neko odlučan da napusti toksičnu vezu, važno je imati plan“, rekla je terapeutkinja za parove Jane Green (Džejn Grin), koja je podelila osam važnih koraka za koje veruje da je potrebno da se bezbedno okonča toksična veza.
„Prvi korak u raskidu sa toksičnom osobom je razumevanje zašto je veza zapravo toksična“, kaže porodični terapeut Gregory Cheney (Gregori Čejni). Postoji mnogo razloga zašto veza može biti toksična, ali prema njemu, ovo su najčešći znaci upozorenja:
Ako dobro razmislimo i navedemo toksične znakove u našoj vezi, to nam može pomoći da učvrstimo zašto želimo da raskinemo i daje nam snagu.
Takođe je važno identifikovati osećanja koja u nama izazivaju toksične osobine odnosa. Na primer, ako nas partner grdi, daje omalovažavajuće komentare o nama i onome što radimo, to nas zbuni, povređuje i osećamo da nas ne poštuje.
Zatim sledi artikulisanje kako želimo da se osećamo u zdravoj vezi.
Toksična veza je obično nasilna, bilo emocionalno ili fizički, ali često i na oba načina. Zlostavljači koriste širok spektar različitih alata za vršenje moći i kontrole nad drugom osobom. Kako reaguju kada izgube kontrolu u vezi je nepredvidivo, a gubitak kontrole može čak dovesti do fizičkog zlostavljanja.
Iz tog razloga je važno da raskid obavimo na mestu koje garantuje našu fizičku sigurnost. Dobro je imati treću osobu koja može biti u blizini tokom raskida. Može biti od pomoći ako vas psihoterapeut mentalno pripremi za izlazak iz toksične veze.
Napravite plan u koji ćete biti sigurni. „Strategija je u većini slučajeva od vitalnog značaja jer je okončanje toksične veze veoma teško“, kaže Jane i dodaje da su sledeće stvari veoma važne za planiranje:
Ako ste sve isplanirali i spremni ste za raskid, budite čvrsti i odlučni. Iskoristimo ovu priliku da podelimo svoja osećanja o tome koliko je ova veza bila toksična i damo drugom do znanja da ne možemo da nastavimo zajedno.
Naravno, izgleda tako jednostavno kada je napisano na ovaj način. „Napraviti ovaj korak je otprilike jednako zastrašujuće kao iskočiti iz aviona sa padobranom po prvi put. Strah, neizvesnost i sumnja mogu da vas savladaju“, rekla je terapeutkinja. Upravo zbog toga je važno imati čvrst plan, kako bismo se osećali spremnije kada dođe trenutak.
Toksične veze nam je teško razumeti jer se kreću veoma čudnom dinamikom. Uprkos bolu, postoji želja da se nastavi, jer ponekad može biti toliko dobro da sve loše stvari nestanu.
I pre raskida moramo da se pripremimo za čitavu kavalkadu zbrkanih emocija. Za misli, za sumnju da li smo doneli pravu odluku kada smo raskinuli, za tugu, čak i ako tačno znamo koliko je naša veza bila toksična i nezdrava.
Prema istraživanju iz 2018. godine, podsećanje na loše osobine našeg bivšeg partnera nam pomaže da nastavimo dalje i procesuiramo raskid.
Kada je prekid veze težak koliko i toksična veza, važno je prekinuti sve konce.
Pošto nasilnici koriste sva sredstva manipulacije, postoji realna šansa da će pokušati da nas ponovo pridobiju. Stoga, kada smo odlučili da raskinemo, to mora da bude pravi raskid. Svaka dalja komunikacija će izazvati samo još više bola i konfuzije.
Nije lako prevazići toksičnu vezu. Čak možemo biti nesigurni da li smo doneli pravu odluku kada se prisećamo lepih trenutaka. U takvim slučajevima važno je imati bar jednu snažnu podršku. Bilo da je to prijatelj od poverenja ili član porodice, ili čak psiholog. Važno je potvrditi da smo doneli pravu odluku kada smo izašli iz toksične veze.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Izvor vesti: marieclaire.hu
Izvor slike: fizkes/iStock/Getty Images Plus via Getty Images
Autofobija opisuje stanje kada se neko iracionalno plaši samoće, izolacije i ignorisanja ili napuštanja, posebno u hitnim slučajevima
Bolje ih se otarasite što pre...
Svakako vam ništa dobro neće doneti...
Ovo će vam pomoći da se izborite sa poteškoćama...
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...
Izlaz nije lak, ali je moguć...
Ne, nije u pitanju ishrana...
Iako možda deluje čudno, ovo je dobra navika za vas...