Nega lica u pedesetim: Rutina koja zapravo ima efekta
Korak po korak do rezultata.
29. decembar 2023.
| Jelena MladenovićKako spavanje utiče na pojavu bora?
Redovne posete kozmetologu, upotreba SPF zaštite, zdrav način života i tehnike upravljanja stresom – sve to nam pomaže da odložimo pojavu znakova starenja.
Međutim, postoji još jedan faktor o kome možda ne razmišljamo – položaji u kojima spavamo.
Brojni kozmetočari smatraju da ovaj faktor može biti važan kada je u pitanju pojava bora.
Naime, ako na pojavu otoka na licu najviše utiče konzumacija soli, alkohola, pušenje ili hormonski problemi, onda na pojavu bora zaista može uticati način na koji spavamo.
Nažalost, spavanje na boku i stomaku – većini omiljene poze, sa godinama mogu doprineti pojavi bora.
Kada spavate na boku, vaša koža je podložna pritisku, kompresiji i istezanju u različitim pravcima.
S obzirom na vreme koje provodimo spavajući – a ono je trećina našeg života – ova navika ne prolazi bez ostavljanja traga na tkivima našeg lica.
Kao što je opisano u naučnom časopisu izdavačke kuće Okford Academic, nabori mogu se pojaviti na koži lica nakon spavanja, na primer, u predelu nazolabijalnog trougla i dekoltea, prenosi marieclaire.ru.
Sa godinama se smanjuje elastičnost kože, teže se vraća u prvobitni položaj posle dužeg i redovnog pritiska, pa se bore na licu mnogo teže ispravljaju.
Pored toga, naučnici su otkrili da kako starimo, mnogo ređe menjamo položaj tela tokom spavanja, pa zbog toga uticaj na bilo koju oblast lica postaje duži.
Na primer, ako uvek spavate na istoj strani, onda je svake noći ista oblast izložena pritisku, što dovodi do stvaranja „bora za spavanje“ i povećava se asimetrija lica.
Kada spavamo na stomaku, dešava se otprilike isto što i kada spavamo na boku: Naše lice je stalno u kontaktu sa jastukom i podvrgnuto je preteranom pritisku, što dovodi do pojave bora na licu i vratu.
Idealan položaj za sprečavanje bora je položaj na leđima.
U ovom položaju koža lica ne dolazi u kontakt sa jastukom i ne oseća pritisak. Ali morate priznati, malo ljudi se može opustiti i zaspati ležeći na leđima.
Pored toga, nemoguće je kontrolisati naše pokrete tokom cele noći, a nakon nekog vremena, nakon što zaspimo, verovatno ćemo zauzeti udoban položaj za sebe – na boku ili na stomaku.
Ipak, možete pokušati da spavate na leđima koristeći jastuke.
Stavite ih ispod kolena ili donjeg dela leđa i okružite se njima sa svih strana. Jastuci će vam pomoći da se osećate udobnije i sprečiće vas da promenite položaj za spavanje.
Drugi način da učinite spavanje na leđima udobnim je da koristite poseban anatomski jastuk.
Novinarka magazina Marie Claire. Jelena Mladenović je novinarka sajta MarieClaire.rs, poznata po svojoj sposobnosti da na zanimljiv i pristupačan način obrađuje širok spektar tema, od modnih trendova i beauty saveta do astroloških prognoza i psiholoških testova. Jelena takođe pokriva i dublje teme, poput psihološkog uvida koji se može dobiti kroz izbor omiljene boje odeće ili značenje znakova bolesti na licu, demonstrirajući svoju sposobnost da teme učini relevantnim i edukativnim. Kroz svoj rad na horoskopima i astrološkim prognozama, Jelena Mladenović pruža čitaocima ne samo zabavu, već i mogućnost introspekcije i razmišljanja o vlastitim životnim putevima i odlukama.
Izvor slike: Photo by Adam Kuylenstierna on Unsplash
Korak po korak do rezultata.
Uzrok pojave bora - navike kojih niste bili svesni
Šefica akademije za šminkanje otkrila je male tajne velikih majstora