Crveni donji veš i njegova istorija: Između tradicije i seksualne emancipacije žena

21. фебруар 2023.

| Hana Dunđerov
Postoji li i jedan komad odeće koji toliko povezujemo sa erotikom?

Sinonim za moć, snagu i intenzitet, crveni donji veš se i dalje često povezuje sa erotikom i pokazuje naš odnos prema ženskoj seksualnosti. Kroz godine, ovakav veš bio je nekad stigmatizovan, nekada željen, ali uvek sa erotskom dimenzijom.

Danas, crveni donji veš je prihvatljiv. Nekim ženama je i dalje neprijatno da ga nose, druge mu se okreću sa zadovoljstvom. Nakon Dana zaljubljenih, gotovo svaka ima bar jedan par ovakvog veša u fijoci – u većini evropskih država to je omiljeni poklon koji muškarci poklanjaju svojim partnerkama. Ali, crveni donji veš dugo se smatrao nepristojnim.

Crveni donji veš i (ne)moral

Iako je crvena bila opšteprihvaćena boja kada su u pitanju ogrtači i haljine, donji veš dama iz devetnaestog veka morao je da bude neupadljiv. Dama je, jednostavno, morala da nosi beli korset!

Korseti jakih boja smatrani su nepristojnim tokom 19. veka, a stigma je malo popustila tek posle 1900. Ipak, tek u pedesetim se u ženskim časopisima mogao sresti savet: crveni veš je pogodan ispod crne ili crvene haljine.

Avaj – možda za Holivudske zvezde, ali za pristojne dame i domaćice, donji veš je i dalje bio beo. Za hrabrije žene – pastelnih boja.


Zašto baš bela i pastelne boje? Istoričari smatraju da je to stoga što je donji veš morao da bude neprimetan, skoro nevidljiv. Svaka druga boja isticala je žensku seksualnost i senzualnost a to je do skora bilo sasvim neprihvatljivo. Bela je kroz vekove ostala sinonim za skromnost i čistotu.

Crveni donji veš i njegova uloga u seksualnoj emancipaciji žena

Tek u vreme seksualne revolucije šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, žene su prigrabile sve boje donjeg veša. Spaljivanja grudnjaka, odbacivanja korseta, pamučnih gaćica – sve ovo je bio vid bojkota.

Ipak, iako je rušio sve nametnute norme, crveni donji veš nije odmah simbolizovao puno oslobođenje žena. Tokom osamdesetih, žene su ga nosile kako bi privukle muškarce i dopale im se. Tek u devedesetim godinama, žene su počele da nose crveni donji veš – samo zato što se u njemu osećaju dobro.

U svetlu pop-feminističke revolucije 2010-ih, on je čak stigao do oruđa za izražavanje samopouzdanja i stava.

 

Izvor vesti: marieclaire.fr

Izvor slike: deagrez/gettyimagesplus