1. Home
  2. /
  3. Top priče
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Kako prepoznati sociopatu: Teže...

Kako prepoznati sociopatu: Teže ga je uočiti nego psihopatu

09. август 2023.

| Ranka Bulatović
U nastavku ćemo se osvrnuti na znakove na temelju kojih, prema Davidu J. Liebermanu, možete prepoznati imate li posla sa sociopatom.

Psihoterapeut David J. Lieberman otkriva kako prepoznati sociopatu. Koje su to osobine koje otkrivaju antisocijalni poremećaj ličnosti.

Kao psihoterapeut, David J. Lieberman je većinu svoje karijere proveo proučavajući međuljudske odnose i poremećaje ličnosti. Inače, obučavao pripadnike američke vojske, FBI-a i CIA-e. Za Libermana, jedna od najzanimljivijih tema uvek je bila sociopatija, termin koji se koristi za opisivanje antisocijalnog poremećaja ličnosti. Prema ekspertu, sociopate mogu da izazovu pustoš u našim životima i teže ih je uočiti od psihopata. U nastavku ćemo se osvrnuti na znakove, na osnovu kojih, prema David J. Liebermanu, možete prepoznati da li imate posla sa sociopatom.

Kako prepoznati sociopatu

Psihopate imaju tendenciju da budu više manipulativni i pokušavaju da minimiziraju rizike dok čine zločine. Sociopate su, s druge strane, obično nepredvidljiviji i agresivniji – i stoga opasniji.

Oni znaju šta je dobro, a šta loše, ali ih nije briga…

Kada je u pitanju razlika između ispravnog i pogrešnog, za sociopate će ono što je ispravno jednostavno biti ono što služi njihovim sopstvenim interesima. Ako im je nešto dobro, smatraju da su njihovi postupci potpuno opravdani. To znači da sociopate osećaju nultu krivicu, bez obzira na to ko je povređen ili kakvu štetu nanose.

Mogu biti izuzetno šarmantni – i manipulativni

Postoje sociopate kojima nedostaje kontrola impulsa i zbog toga mogu patiti od mnogih zavisnih i samodestruktivnih ponašanja i navika. Ali najštetniji su oni koji su u stanju da odlože zadovoljstvo i fokusiraju se na svoje dugoročne ciljeve. Oni mogu biti pedantni i sofisticirani. Mogu ostaviti izuzetno dobar prvi utisak: deluju srdačno, saosećajno, pa čak i nesebično.

Ne izgledaju uvek iskreno

Sociopate nemaju pravi osećaj za sebe, tako da moraju posebno da vode računa da zadrže utisak koji stvaraju i projektuju na svet. Oni već nose masku, a nepoštenje će biti samo još jedan sloj na tome. To znači da kada sociopata laže, više liče na karikaturu poštene osobe nego na istinski poštenu osobu. Oni vole da ponavljaju ono što kažu iznova i iznova i koriste preterane izraze da bi pokušali da prodaju sopstvenu istinu. Na primer, „100% nisam kriv“ ili „Kunem se da ovo nikada nisam uradio“.

Kako prepoznati sociopatu: Potkopava vašu emocionalnu stabilnost

Sociopate znaju kako da se ponašaju u vezi da bi stekli kontrolu. Ako osećaju da je neko potpao pod njihov uticaj, pokušavaju da potkopaju emocionalnu stabilnost svoje mete. Na primer, vole da budu nepredvidivi – jedno vreme su vam maksimalno predani, a ando se distanciraju ber reči. Umesto toplinom, zasipaju vas hladnoćom.

Njihove najgore sklonosti brzo isplivaju na površinu kada osete da gube kontrolu nad svojom metom. Kada sociopata shvati da druga osoba nije dovoljno pokorna, prelazi u režim napada. U tom trenutku, on čak i ne pokušava da zadrži privid učtivosti. Sve svaljuje na vas i počinje da vas ucenjuje pred svakim ko želi da ga sasluša.

Još jedan izdajnički znak je lažna ranjivost. Sociopate mogu glumiti poniznost tako što se predstavljaju kao krotki i skromni.

Izvor vesti: marieclaire.hu

Izvor slike: AaronAmat/gettyimages.co.uk