Voće broj 1 koje smanjuje stres
Možete ga jesti tokom cele godine
14. март 2023.
| Ranka BulatovićAntistres hrana može poboljšati raspoloženje i sprečiti štetne posledice stresa. Iako je povremen stres teško izbeći, hronični stres može ozbiljno ugroziti i psihičko i fizičko zdravlje. Ovih 10 namirnica treba da konzumirate što češće.
Blitva je lisnato zeleno povrće koje je prepuno hranljivih materija koje za borbu protiv stresa. Samo 1 šolja (175 grama) kuvane blitve sadrži 36% preporučenog unosa magnezijuma, koji igra važnu ulogu u odgovoru tela na stres. Nizak nivo ovog minerala je povezan sa stanjima kao što su anksioznost i napadi panike. Osim toga, hronični stres može da iscrpi zalihe magnezijuma u vašem telu, što ovaj mineral čini posebno važnim kada ste pod stresom.
Konzumiranje celih izvora ugljenih hidrata bogatih hranljivim materijama, poput slatkog krompira, može pomoći u smanjenju nivoa hormona stresa kortizola. Povišeni nivo hormona stresa može izazvati upalu, bol i druge štetne efekte.
Artičoke su odličan izvor prebiotskih vlakana koja hrane dobre bakterije u crevima. Prebiotici poput fruktooligosaharida (FOS), kojima obiluju artičoke, mogu pomoći u smanjenju nivoa stresa. Artičoke su takođe bogate kalijumom, magnezijumom i vitaminima C i K, a svi oni su neophodni za zdrav odgovor na stres.
Jaja se često nazivaju prirodnim multivitaminima zbog impresivnog nutritivnog sastava. Obiluju vitaminima, mineralima, aminokiselinama i antioksidanatima koji su neophodni za zdrav odgovor na stres. Jaja su posebno bogata holinom, hranljivom materijom koja se nalazi u velikim količinama u samo nekoliko namirnica. Pokazalo se da holin igra važnu ulogu u očivanju zdravlja mozga i zaštiti od štetnih posledica stresa.
Masne ribe poput skuše, haringe, lososa i sardina su neverovatno bogate omega-3 masnima kiselinama i vitaminom D, odličnim saveznicima za borbu protiv stresa. Omega-3 masne kiseline nisu samo neophodne za zdravlje mozga i raspoloženje, već takođe mogu pomoći vašem telu da se nosi sa stresom. U stvari, nizak unos omega-3 je povezan sa povećanom anksioznošću i depresijom. Vitamin D takođe igra ključnu ulogu u mentalnom zdravlju i regulaciji stresa. Niski nivoi su povezani sa povećanim rizikom od anksioznosti i depresije.
Peršun je prepun antioksidanata – jedinjenja koja neutrališu nestabilne molekule zvane slobodni radikali i štite od oksidativnog stresa. Oksidativni stres je povezan sa mnogim bolestima, uključujući poremećaje mentalnog zdravlja kao što su depresija i anksioznost. Studije sugerišu da ishrana bogata antioksidansima može pomoći u sprečavanju stresa i anksioznosti. Antioksidansi takođe mogu pomoći u smanjenju upale koju izaziva hronični stres.
Bogat je izvor vitamina E. Ovaj vitamin rastvorljiv u mastima deluje kao snažan antioksidans i neophodan je za mentalno zdravlje. Nizak unos ove hranljive materije je povezan sa neraspoloženjem i depresijom. Seme suncokreta je takođe bogato drugim hranljivim sastojcima koji smanjuju stres, uključujući magnezijum, mangan, selen, cink, vitamine B grupe i bakar.
Leblebije obiluju vitaminima i mineralima neophodnim za borbu protiv stresa, uključujući magnezijum, kalijum, vitamine B, cink, selen, mangan i bakar. Osim toga, bogate su L-triptofanom koji je potreban telu da proizvodi neurotransmitere koji regulišu raspoloženje.
Ishrana bogata kupusnjačama može smanjiti rizik od određenih karcinoma, srčanih bolesti i poremećaja mentalnog zdravlja kao što je to depresija. Brokoli je jedan od najboljih izvora magnezijuma, vitamina C i folata – za koje je dokazano da se bore protiv simptoma depresije. Brokoli je takođe bogat sulforafanom, jedinjenjem sumpora koje ima neuroprotektivno i antidepresino dejstvo. Osim toga, 1 šolja (184 grama) kuvanog brokolija sadrži preko 20% preporučenog dnevnog unosa vitamin B6. Ovaj vitamin smanjuje rizik od anksioznosti i depresije.
Ove bobice su bogate flavonoidnim antioksidansima koji imaju moćna antiinflamatorna i neuroprotektivna dejstva. Borovnice mogu pomoći u smanjenju upale izazvane hroničnim stresom i zaštiti ćelije od osidativnog oštećenja. Osim toga, studije su pokazale da konzumiranje hrane bogate flavonoidima poput borovnica može zaštititi od depresije i poboljšati raspoloženje.
Ranka Bulatović, dugogodišni novinar i urednik: Zaljubljena u dobre knjige
i filmove. Isprobava sve moguće preparate za negu kose koji joj dođu pod
ruku.
Izvor slike: barmalini, 4nadia, Artem Tryhub/gettyimages.co.uk
Možete ga jesti tokom cele godine
A, B, C, D, E nazivi su važnih vitamina neophodnih našem organizmu, ipak neki su važniji od drugih...
Oslobađanje od stresa - savršen trik
Stručnjaci za ishranu složili su se oko osam promena načina života koje se mogu primeniti nakon 40. godine, kako bi se dostigla zdravija starost i smanjio rizik od prerane smrti.