Zašto žene u srednjim godinama teže pronalaze posao?
30. август 2024.
| Snežana VranićHarvardska studija je otkrila da žene u srednjim godinama teže pronalaze posao zbog brige da će menopauza izazvati slabiju radnu efikasnost.
Pronalazak posla za žene nije lak u bilo kom uzrastu. Nakon studija, žene se, kao i muškarci, smatraju neiskusnim. Međutim, kako se bliže tridesete, poslodavci se boje trudnoće i toga da će žena biti odsutna u kancelariji duže vreme. Međutim, kada prođe i taj period, žene se ponovo suočavaju sa diskriminacijom.
Studija dokazala da žene u srednjim godinama teže pronalaze posao
Rezultati novog istraživanja (2023) objavljenog u Harvard Business Review pokazala su da kompanije dva puta razmisle pre nego što svojoj radnoj snazi dodaju ženu od 40+ zbog problema za koje veruju da će menopauza izazvati povodom njene efikasnosti.
Upravo zbog toga se žene srednjih godina suočavaju sa diskriminacijom po godinama i polu, što joj može otežati pronalaženje posla ili barem onog posla koji odgovara njenim veštinama i iskustvu. „Dok se na muškarce gleda kao na rezervoare mudrosti kako stare, na žene se gleda kao na zastarele i nespretne“, komentariše jedan od autora u članku. To je i razlog tome da se mnogo njih oseća frustrirano, iscrpljeno i poraženo idejom da su prerano na kraju svog profesionalnog razvoja, čak i ako su dobrog zdravlja u zrelom dobu.
Kolika je zaista veza između menopauze i efikasnosti rada?
Srodni članak Sali Kravček (Sallie Krawcheck), osnivačice platforme za osnaživanje karijere žene Ellevest, fokusira se na nedovoljno dokumentovanu vezu između menopauze i borbe žena na tržištu rada. Procenjuje se da simptomi menopauze koji mogu da traju i do deset godina, koštaju žene 1,8 milijardi dolara godišnje.
„A šta žena može da radi na tržištu rada? On nema dobar izbor. Ako ste neko vreme odsutni od toga (možda treći ili četvrti put, ako ste i postali majka), šanse za dobar prihod se smanjuju. I ovo ima pravi uticaj jer žene žive duže od muškaraca, ali tokom svoje karijere imaju tendenciju da zarađuju manje od muškaraca na istim poslovima. I to je najbolji scenario. Zato što vas starosna diskriminacija može sprečiti da se čak i vratite na posao“, objasnila je ona.
Čak i ako žena u menopauzi ima „privilegiju“ da radi, verovatno će iskusiti poteškoće u svom učinku (ovo se dešava skoro polovini, ili 47%, prema studiji iz 2023. od preko 8.000 žena), ali bez dovoljne podrške politike rada. . A što je još gore, mnoge žene srednjih godina koje rade su prisiljene da u tišini trpe često nepodnošljive simptome perimenopauze i menopauze.
„To doživljavamo i u zajednici Ellevest. Žene shvataju da je teško govoriti o menopauzi jer niko o tome ne govori“, komentariše Kravček. „Ali u Ellevestu znamo da naše ćutanje o pitanjima koja su dugo bila tabu, poput novca i menopauze, pogoršava stanje za žene. Kao lideri, moramo da se oslobodimo stigme. Za početak, otvoreno izrazite svoju podršku ženama u ovoj fazi trudnoće od njih. Ako možete da kažete nešto što će im pomoći da osete da ne moraju da ćute i kriju svoja iskustva kako bi ih drugi nastavili da cene profesionalno, uradite to.“
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: insta_photos/GettyImagesPlus