Zašto ste nesrećni na poslu i kako to da promenite?
23. septembar 2024.
| Snežana VranićDosta ljudi ne voli posao koji radi, a ako ste među njima sigurno ste se zapitali zašto ste nesrećni na poslu? Srećom, postoji način da to promenite.
Zadovoljstvo poslom ne mora biti potpuna misterija. Sreća ne mora uvek biti van domašaja. Međutim, na poslu provodimo veći deo dana. Zbog toga često ovo nezadovoljstvo donosimo kući. Međutim, to ne mora biti tako.
Zašto ste nesrećni na poslu?
Danas se veliki značaj pridaje poslu. Međutim, naše mentalno zdravlje ne može da se pauzira tokom radnog vremena. Važno je da posvetimo pažnju tome kako se osećamo. Ako se budite sa strahom od odlaska na posao, frustrirani ste nedeljom i niste motivisani, vreme je da napravite promene.
Pronađite osnovni problem
Veoma je važno da otkrijete uzrok tome zašto ste nesrećni. Procenite šta je ono što vas zapravo pogađa. To može biti sam posao kojim se bavite, šef koji vam narušava samopoštovanje ili jednostavna potreba za promenom. Razmislite o odnosu sa kolegama, kako se osećate nakon određenog zadatka i da li ste ispunjeni onim što radite.
Ispitajte svoje opcije
Postoji više faktora na radnom mestu koji vam mogu smetati. Svejedno da li se radi o kancelarijskom okruženju ili o vašim svakodnevnim zadacima, ispitajte načine na koje možete da ih promenit da biste poboljšali svoju sreću na poslu. Ovo su neki od uobičajenih razloga:
- burnout na poslu
- toksično radno okrućenje
- loše liderstvo
- neprijateljsko radno okruženje
Kada identifikujete šta vas čini nezadovoljnim, sedite i iskreno razgovarajte sa svojim šefom ili nadređenim da biste ispitali svoje mogućnosti. Ako ste produktivniji radno ujutro i želite da vam popodne bude slobodno, tražite fleksibilno radno vreme.
Sprijateljite se sa kolegama koje dele vaše ciljeve u karijeri i životu
Vaše kolege čine većinu vaših svakodnevnih interakcija. Razvijanje ovih veza može u velikoj meri povećati vašu radnu sreću izgradnjom kancelarijskog okruženja sa više podrške i saradnje. Osim toga imaćete sa kim da provedete pauze. Ako je vaše okruženje tiho i sterilno, predložite nedeljni happy hour ili kancelarijski ručak.
Umesto novog posla, pokušajte da pronađete hobi
Vi niste vaš posao. Vi ste osoba sa mislima, osećanjima, emocijama i strastima koje se protežu van radnog vremena. Pronalaženje hobija van posla može biti od koristi vaše opštem osećaju svrhe i zadovoljastva, istovremeno izazivajući inspiraciju i kreativnost.
Klonite se toksičnih stvari
Društveni mediji mogu biti veoma toksični. Često se poredimo sa osobama koje vidimo na mrežama, a istina može biti sasvim drugačija. Ne mora da znači da oni imaju sve na poslu. Možda to sve čini da se osećate loše, a da niste toga svesni.
Ako sve drugo ne uspe, onda napustite svoj posao
Mnogi od nas će promeniti brojne poslove, pozicije ili kompanije tokom profesionalnog načina života. Dakle, ako ste zaista nezadovoljni svojim poslom, ponekad je potrebno promeniti posao kako biste uzdrmali motivaciju za karijeru. Napuštanje posla ne znači da ste odustali. Ponekad moramo da se oslobodimo onoga što nam ničemu ne služi kako bismo napravili sledeći korak.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Tinpixels/GettyImagesPlus