1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Karijera
  6. /
  7. Šta je mapiranje karijere...

Šta je mapiranje karijere i kako je to korisno za vas?

19. септембар 2024.

| Snežana Vranić
Ovi saveti su zlata vredni..

Mapiranje karijere je proces koji koriste poslodavci u kome se kreiraju metode za individualno napredovanje unutar kompanije.

Organizacije koriste mapiranje karijere kako bi zadržali dobre radnike i talente obećavajući karijernu mapu za uspešnu budućnost. Mapa karijere je vizuelni prikaz ovakvog plana za individualnu osobu.

Kako izgleda mapiranje karijere?

Mapa karijere vam pokazuje vizuelno putovanje uključujući korake koje treba preduzeti ka ciljevima u karijeri. Ovaj okvir prikazuje vaš napredak u karijeri tako da možete jasno identifikovati sledeće: Gde se nalazite? Koji je vaš trenutni naziv posla? Šta želite da postignete u svojoj karijeri?

U pitanju je vaš plan razvoja koji možete da uradite sami ili uz pomoć vašeg menadžera. Da biste ovo uspešno uradili potrebna vam je veština samoprocene, učenja, istraživanja kao i konkretno postavljanje ciljeva. Poslodavci ovo često rade sa radnicima kako bi uspešno sagledali sve realne mogućnosti.

Šta poslodavci imaju od mapiranja karijere za zaposlene?

Mapiranje karijere osnažuje zaposlene od prvog dana dajući im pogled na njihovu potencijalnu budućnost u kompaniji. Zamišljanje pouzdane mape može podstaći zaposlene da unaprede razvoj karijere u kompaniji, umesto da traže posao svake druge godine. Neke od najatrakzivnijih pogodnosti za poslodavce koji žele da kreiraju mape karijere uključuju i:

  • Zadržavanje zaposlenih
  • Povećanje angažovanja zaposlenih
  • Povećanje jedinstvenog timskog rada
  • Identifikovanje nedostataka u veštinama
  • Poboljšanje radne snage
  • Poboljšanje raznolikosti u liderstvu

One su korisne poslodavcima i zaposlenima da bi otključali mogućnosti za proširene programe obuke, kreiraju niz mentorskih programa i da prošire svoje individualne i kolektivne ambicije i pomognu zaposlenima da se popnu sopstvenim karijernim lestvicama.


Kako je mapiranje karijere korisno za vas lično?

Postoji nekoliko koristi od samo dobrog sagledavanja svoje karijere, posebno kada se to odnosi na vaše lične vrednosti, težnje i ciljeve. Mapiranje vam pomaže da sakupite vaše ciljeve, aspiracije i veštine na jednom mestu. Ovako možete da otkrijete koji je vaš prioritet i ono što bi moglo postati važno u budućnosti što vas dovodi do sledeće tačke.

Takođe, ovo vam omogućava da odaberete različite potencijalne karijere. Dakle, ovo je sjajna stvar ako razmišljate o promeni posla, pravljenju novih poteza i zameni industrije.  Mapiranje može biti korisno i kada se krećete kroz proces intervjua jer ćete imati spreman odgovor na to gde se vidite za pet godina, a osim toga, regrutori prosto cene kada je neko posvećen sebi i svojim veštinama. Međutim, važno je da znate da efikasan put u karijeri mora ostati fleksibilan i otvoren za promene kada je to potrebno.

Kako da uradite mapiranje karijere?

Ako ste zainteresovani za crtanje sopstvene profesionalne mape, onda treba da pratite sledeće korake:

  • Kreirajte svoju početnu tačku
    Vaša polazna tačka je ono gde se sad nalaziti. Može biti od pomoći da imate kopiju organizacione karte vaše kompanije tako da možete i fizički da vidite odakle trenutno krećete.
  • Zamislite svoj željeni cilj
    Razmislite o svom dugoročnom, velikom cilju. Neka taj cilj bude vaše konačno odredište, ali imajte na umu da se ovo odredište može promeniti. Izbegavajte da vidite samo jedan cilj.
  • Napravite plan za korake između
    Ovo zahteva od vas da znate kako da dođete od tačke A do tačke B. Ovo može uključivati radna mesta koja želite, ljude za umrežavanje, kompanije u kojima postoje mogućnosti i veštine koje treba da steknete da biste stigli do konačnog odredišta.
  • Detaljno opišite sve veštine i manje ciljeve
    Ovde se zapravo događa važan deo. Ispod svakog koraka, dodajte potrebne veštine, iskustvo i kompetencije. Neuključivanje specifičnih veština koje će posao zahtevati ostaviće previše dvosmislenosti.
  • Ne plašite se dodavanja obilaznica na svoju mapu karijere
    Nemojte se plašiti da napravite mapu karijere koja ima sporedne ulice i potencijalne željene destinacije.
  • Imajte na umu ciljeve kompanije
    Ako kreirate svoju mapu karijere sa određenom ompanijom, budite sigurni da na umu imate njihove ciljeve dok razmišljate o svojim budućim težnjama.
  • Identifikujte svoje potrebe za učenjem
    Nakon što ste zacrtali ciljeve u karijeri, izvršite proveru. Da li je realno da postignete ove ciljeve na osnovu trenutnih mogućnosti razvoja zaposlenih. Anlaizirajte koja obuka za posao, usavršavanje ili drugi resursi za mentorstvo su dostupni trenutnim zaposlenima.

Izvor slike: evgenyatamanenko/GettyImagesPlus