Mentalno isključenje na poslu: Tehnika koja pomaže da prebrodite radni dan
Ovako ćete biti i ptoduktivniji...
30. jul 2024.
| Snežana VranićNesigurnost na poslu je poznato stanje većini nas jer svi imamo situacije u kojima smo lošiji nego u drugim. Ipak, postoji način da se sa tim izborimo.
Svi se ponekad suočavamo sa nesigurnošću, ali kada je naš posao u pitanju, to može da utiče i na naše performanse. Ona može biti povezana sa nedostatkom samopouzdanja ili ograničavajućih uverenja koja ste sebi dodelili.
Postoji nekoliko razloga zašto se ova nesigurnost može javiti, a samim tim nije svejedno ni na koji način ćete se izboriti sa njom. U svakom slučaju, važno je da prepoznate šta je uzrokuje da biste znali kako da reagujete.
Odbijanje ili neuspeh može biti veoma zastrašujuće i to često potiče od nedavnih životnih događaja. Istraživanja o sreći sugerišu da je do 40% našeg koeficijenta sreće zasnovano na nedavnim životnim događajima. U ovom slučaju, ljudi često izbegavaju teške zadatke i neprijatne scenarije koji bi na kraju mogli da pojačaju i najdublju nesigurnost. Ovo se može manifestovati na sledeće načine:
Iako se često ovo stavlja pod kategoriju, „lakše reći nego učiniti“, najbolji način da prevaziđete strah od neuspeha ili odbijanja jeste izlazak iz zone komfora. Prihvatite da ćete možda biti odbijeni i šta je najgore što može da se desi? Učite iz prošlih neuspeha i pokušajte da se oslobodite starih narativa koji vam ne služe ničemu.
Sa druge strane, mnogi od nas doživljavaju nedostatak poverenja u društveno okruženje. Na radnom mestu, ovo može uključivati sastanke celog tima, društvene događaje ili konferencije. Strah od toga da nas drugi osude ili da budemo negativno percipirani je veoma stvaran, naročito kada su introvertne ličnosti u pitanju.
Sa ovim je najbolje da se suočavate polako. Ako niste u ulozi koja je veoma okrenuta ka budućnosti, odvojte vreme za izgradnju odnosa sa svojim kolegama. Ovo može uključivati male stvari kao što je zajednički ručak, postavljanje pitanja o tome šta vaše kolege rade u slobodno vreme ili ćaskanje o poslu.
Biti perfekcionista uopšte nije lako iako može zvučati kao jednostavan problem koji morate prevazići kada se nosite sa nesigurnošću. Perfekcionisti imaju visoke standarde za sve što rade. Kao rezultat, oni često budu razočarani ili nesigurni kada ne mogu da postignu svoju percepciju savršenstva. Sve što oni odluče da je manje od savršenog jednostavno neće učiniti. U karijeri to može uključivati nazive poslova, platne pragove, takmičenje sa kolegama. Oni često postavljaju uzvišene ciljeve koje je ili nemoguće dostići ili koji se osećaju praznim kada su jednom postignuti.
Postavite ciljeve zasnovane na vrednostima umesto onih zasnovane na ishodu. Ovo pomaže perfekcionistima da uživaju u putovanju umesto da se fiksiraju na nekontrolisane ishode. Shodno tome, bićete sigurniji u ono što radite.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: AntonioGuillem/GettyImagesPlus
Ovako ćete biti i ptoduktivniji...
Ovo nije svakako nije prijatno, ali je najbolje rešenje...
Drugi to neće dugo podnositi..
Nekad davanje otkaza može biti sprečeno..