Koji tipovi učenja postoje i kako da prepoznate vaš?
29. avgust 2024.
| Snežana VranićUčenje je sastavni deo života. Nešto je izraženiji dok smo u školi, ali mi svakodnevno učimo i na poslu i jednostavnim situacijama. Međutim, kako prepoznati tip učenja?
Razvijanje veština ne prestaje kada izađete iz školske klupe. Štaviše, sa sve većom popularnošću onlajn kurseva, učenje nove veštine nikada nije bilo lakše. Ako želite da promenite nešto u karijeri, pokušajte da naučite novu veštinu. Ulaganje u mikroučenje je ključ za kontinuirani razvoj.
Kako prepoznati tip učenja i koji sve tipovi postoje?
Iako postoji bezbroj ličnih i profesionalnih prednosti doživotnog učenja, ova četiri načina mogu pomoći u napredovanju karijere, bez obzira na titulu, kompaniju ili delatnost. Izgradnja skupa veština tokom vremena omogućava da ispunite prilagodljive potrebe tržišta i preuzmete dodatne odgovornosti kada je to potrebno. Sa brzim napretkom novih tehnologija, nije iznenađujuće da mnogi poslovi počinju da postaju sve irelevantniji.
Koji tipovi učenja postoje?
Svi na drugačije načine učimo i obrađujemo informacije. Ukoliko želite da razvijete novu veštinu, važno je da identifikujete format ili metod pomoću kog najbolje učite. Da biste otkrili koji ste tip učenika, razmislite da li ste primetili neke obrasce ili ponašanje koje se ponavlja.
Vizuelno učenje
Kod vizuelnog stila učenja, važno je da vidite stvari da bi ih razumeli. Neke od najefikasnijih metoda za vizuelne učenike uključuju gledanje video zapisa ili lične demonstracije, praćenje dijagrama ili gledanje grafikona. Oni koji ovako uče imaju tendenciju da zahtevaju holističkiji pristup. Umesto da informacije obrađujete odvojeno, lakše je shvatiti nešto novo kada se predstavi kao celina.
Karakteristike osobe koja vizuelno uči:
- Govori „Ne mogu da zamislim ovo“
- Govori „Moram da mapiram ili nacrtam ovo“
- Potrebno je da im neko pokaže kako nešto funkcioniše
- Bolje razumevanje nečega nakon što vidite sliku ili video snimak
- Korist od sumiranja grafikona i dijagrama
Učenje preko slušanja
Auditivni učenici najefikasnije stiču nova znanja kroz slušanje. Njima najviše prija kada su u mogućnosti da slušaju predavanje/snimak ili čuju nekoga kako govori o ideji ili projektu.
Karakteristike osobe koja vizuelno uči:
- Govori „Možete li to ponoviti?“
- Premotavanje audio snimaka
- Iskazivanje samopouzdanja javnim govorom
- Pokazivanje odličnih veština slušanja
- Rešavanje složenih problema govoreći naglas
Učenje prilikom čitanja i pisanja
Ovaj tip ljudi deli neke sličnosti sa vizuelnim učenicima. Ipak, oni bolje reaguju na stvarne reči nago na grafikone. Evo koje karakteristike su povezane sa onim koji ovako uče:
- Govori „Daj da zapišem pre nego što zaboravim“
- Pravi beleške i sve komentariše
- Pokazivanje jakih veština čitanja i pisanja
- Dobro radi sa udžbenicima, materijalima i priručnicima
- Organizuje stavke u liste i kategorije
Kinestetički tip učenja
Najaktivniji i najpraktičniji tip učenika je kinestetički učenik. Njima je potrebno da pokušaju nešto sami, umesto da slušaju ili gledaju kako neko drugi to radi.
Karakteristike osobe koja vizuelno uči:
- Govori „Samo da probam“
- Uživanje u procesu pokušaja i grešaka
- Uči najbolje radeći
- Prirodno su dobro koordinirani
- Koriste obližnje objekte za objašnjenje pojmova
Kako prepoznati tip učenja i najbolje ga iskoristiti?
Znati kakav ste tip učenika je važno. Međutim, razumevanje kako da primenite ove informacije će biti još korisnije za vaš proces učenja. Ako ste vizuelni učenik, koristite fotografije i video sadržaj kada pokušavate da naučite novu veštinu. Planirajte svoje obaveze za dan tako što ćete napraviti listu obaveza.
Ukoliko ste tip auditornog učenika, iskoristite rastuću popularnost audio sadržaja, Povećajte svoje razumevanje određene teme slušanjem audio knjiga ili podkasta. Uključite muziku u pozadini kada pokušavate da se koncentrišete. Podelite svoje misli ili postavljajte pitanja u grupnim diskusijama uživot.
Oni koji uče dok čitaju i pišu treba da koriste pisane materijale. Pročitajte knjigu, rad ili članak da naučite nešto novo. Vodite beleške i komentarišite ih radi daljeg razumevanja. Zapišite rezime ključnih koncepata da biste testirali svoje razumevanje.
Kinestetički učenici treba da imaju pristup više netradicionalnim metodama učenja. Zapamtite terminologiju koristeći rukom pisane fleš kartice. Koristite table i postere kao alate za učenje. Budite kreativni i pretvorite svakodnevne predmete u alate za učenje.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Poike/GettyImagesPlus