1. Home
  2. /
  3. Hair & Beauty
  4. /
  5. Suva kože glave: O...

Suva kože glave: O čemu morate voditi računa

13. август 2023.

| Ranka Bulatović
Pažljivo čitajte deklaracije na kozmetičkim proizvodima

Suva kože glave je vrlo neprijatno stanje, a svarb je najveći problem. Ako imate suv skalp morate pažljivo birati prparate za negu kose, naročito šampon.

Treba će vam malo vremena da otkrijete koji preparati vam najviše odgovaraju. Dobar šampon za suvo vlasište umiriće svrab i smanjiti osetljivost skalpa. A o čemu treba voditi računa priliko odabira šampona?  Odgovor daje dermatološkinja Dr Sonia Khorana.

Suva kože glave: Koja je razlika između suvog vlasišta i peruti

Činjenica je da se suvo vlasište i perut često pogrešno koriste naizmenično. „Važno je napomenuti da je suvo vlasište više opis i simptom koji može biti izazvan stvarima kao što su prekomerno pranje, grubi proizvodi, promene u okruženju, pa čak i medicinska stanja kao što su ekcem i psorijaza“, objašnjava dr Khorana.

Dok je perut (seboroični dermatitis) „stanje vlasišta povezano sa prekomernim rastom gljivicaa i često je povezano sa povećanim lučenjem sebuma“, kaže dr Khorana. „Gljivica Malassezia furfur hrani se sebumom i buja u masnoj sredini. Zato mnogi šamponi protiv peruti sadrže sastojke protiv gljivica.“

 

Suva kože glave: Najbitniji je kakav šampon za kosu koristite

Kao što to radite ako imate suvu kožu na licu i telu, potražite blage proizvode i umirujuće sastojke. „Zamislite skalp kao produžetak kože lica i potražite sastojke koje biste koristili na svom telu ili licu da imate suvu kožu.“  Dr Khorana kaže da su prioritet esencijalne masne kiseline kao što su omega-3, hijaluronska kiselina, niacinamid, koloidna ovsena kaša, pantenol (vitamin B5), glicerin i ceramidi.


Ovo je potpuno drugačije od peruti, za koju su potrebni sastojci kao što su selen sulfid, sumpor, cink, pirokton olamin i salicilna kiselina.

Sastojci koje treba izbegavati ako imate suvu kožu glave

Postoji nekoliko sastojaka kojih se treba kloniti dok tretirate suvu kožu glave. „Za mnoge ljude natrijum lauril sulfat (SLS) može biti iritantan ako imate suvo vlasište“, kaže dr Khorana. Slično tome, alkoholi koji suše mogu dodatno iritirati suvo vlasište. „Takođe imam na umu ljude koji koriste kućne lekove koji mogu poremetiti pH ravnotežu vlasišta i iritirati ga. Osima toga, manite se maski iz kućne radinosti“, dodaje dermatološkinja.

Koliko često treba prati kosu ako suv skalp

„Ako primetite da vam se skalp izuzetno suši i perete ga svaki dan ili svaki drugi dan, pokušajte da smanjite učestalost pranja jer prekomerno pranje može potpuno da ukloni sebum“, savetuje dr Khorana. „Pored pranja šamponom, korišćenje nedeljne maske za vlasište ili tretmana za kondicioniranje može biti od velike pomoći“, dodaje ona.

Dr Khorana takođe upozorava da ako imate suvo vlasište treba da vodite računa o preteranom izlaganju suncu jer to može da izazove opekotine od sunca, kao i da pogorša probleme s vlasištem.

Izvor vesti: marieclaire.co.uk

Izvor slike: triocean/gettyimages.co.uk