1. Home
  2. /
  3. Beauty
  4. /
  5. Naučnici su otkrili zašto...

Naučnici su otkrili zašto kosa sedi i kako to da sprečimo

06. мај 2023.

| Snežana Vranić
Hoće li seda kosa uskoro postati istorija?

Istraživači na Medicinskom fakultetu Grossman u Njujorku su pronašli odgovore zašto da dolazi do fenomena toga da kosa sedi. Studija je nedavno objavljena u časopisu Nature.

Zašto kosa sedi?

Dok su neki ljudi počeli da prihvataju činjenicu da im kosa sedi, drugima to baš i ne ide tako lako. Zahvaljujući istraživanjima sprovedenim na mišjoj dlaci (koje tek treba da bude potvrđeno za ljude), naučnici su precizno utvrdili zašto dolazi do  depigmentacije kose. Istraživanje ukazuje na to da se matične ćelije melanocita (ćelije u kom se nalazi pigment) mogu „zaglaviti“ u ispučenju folikula vlasi kako starimo. Na taj način vlasi efektivno gube sposobnost rasta i održavanja boje kose.

Dermatolog Ki Sun sa Univerziteta u Njujorku je u svojoj izjavi objasnio:

„Naša studija doprinosi našem osnovnom razumevanju kako matične ćelije melanocita rade na farbanju kose. Mehanizmi otkriveni kod miševa povećavaju mogućnost da isto fiksno pozicioniranje matičnih ćelija melanocita može postojati i kod ljudi.“

Da li će se pronaći rešenje za to što kosa sedi?

Ova studija bi mogla da otvori put novim tretmanima za sedu kosu umesto toga da je samo prekrivamo novim bojama. Mehanizam kod miševa je sličan kao kod ljudi, jer kako kažu naučnici: „On predstavlja potencijalni put za preokretanje ili sprečavanje sedenje ljudske kose pomažući blokiranim ćelijama da se ponovo kreću između odeljaka folikula vlasi u razvoju.“

Na dugoročnom planu, ovo istraživanje može dovesti do tretmana lečenja kose da se ne izgubi boja. Međutim, treba uzeti u obzir da na to što kosa sedi postoje i drugi faktori kao što su genetika i izloženost stresu.

Kako je to objasnio dermatolog Maiumi Ito sa Univerziteta u Njujorku:

„Gubitak kameleonske funkcije u matičnim ćelijama melanocita može biti odgovoran za sedu kosu i njen gubitak. Ovi rezultati sugerišu da su melanociti od suštinskog značaja za održavanje zdrave, obojene kose.“

Dok se istraživanje ne razvije u potpunosti i ne pronađe rešenje, ostaje nam da se vratimo dosadašnjoj praksi farbanja kose. A nadamo se da će uskoro to sve postati prošlost.

Izvor slike: Tatiana Foxy/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate