Terapija simbolima nakon traume: Da li ova tehnika pomaže?
Šta je terapija simbolima i da li je efikasna?
06. јул 2023.
| Snežana VranićBrain tapping trend je zaludeo internet, a postoji i dobar razloga za to. Imate problema sa nesanicom? Više ne. Evo o čemu se radi.
Brain tapping (tapkanje mozga) je najnoviji wellness trend koji se širi internetom. Ovo je poznato kao i EFT tehnika (tehnika emocionalnog oslobađanja), a korisnici na TikToku uveliko isprobavaju ovu metodu. Tapkanje mozga predstavlja metodu tapkanja koja vam pomaže da se opustite i da razbistrite svoj um. Ova tehnika je u neku ruku slična akupunkturi. Ona se fokusira na vaše tačke pritiska kako bi pomogla u opuštanju, obnavljanju i ublažavanju simptoma.
„Tapkanje mozga je nedavno priznata tehnika koja kombinuje kognitivnu bihejvioralnu terapiju sa somatskom stimulacijom pomoću akupunkturnih tačaka pritiska“, objašnjava dr Daisy Mae (Dejzi Mej), stručnjakinja za spavanje koja radi sa Get Laid Beds . „Koristi neke od principa tradicionalne kineske medicine i kineziologije.“
Brain tapping se može izvesti na nekoliko različitih načina, ali dr Mae kaže da je tapkanje preporučljivo između sedam i devet puta na tri područja lica: oko očiju, ispod nosa i ispod usana. Takođe, tapkajte i po „ključnoj kosti i ispod ruke i na vrhu glave, dok naglas iznosite šta vas muči i koliko je to loše na skali od jedan do deset“.
@drkerstin #stressed #overwhelmed #shiftyourfocus #youcanheal #healingjourney #tapping #efttapping #tappingeft ♬ Uplifting Piano ( Building Motivational, Corporate, Inspiring ) – Eliosmusic
Zagovornici ove metode tvrde da tapkanje po meridijanskim tačkama tela šalje signale delu mozga koji kontroliše stres.
„Osnovni princip je da mozak ima sposobnost da trenira ili sinhronizuje svoju električnu aktivnost sa spoljnim stimulansima. Izlaganjem mozga ritmičnim slušnim ili vizuelnim obrascima, tapkanje mozga utiče na moždane talase i izaziva željena mentalna stanja“, objašnjava dr Becky Spelman (Beki Spelman), savetodavni psihološkinja i osnivačica privatne terapeutske klinike.
Najveći fan tapkanja mozga je verovatno Fouad Boustani, osnivač MentallyGreat čiji TikTok snimak ima preko šest miliona pregleda. Fouad u videu kaže da možete „prevariti svoj mozak da brže zaspi“ koristeći ovu tehniku. „Naš mozak voli da se povezuje sa ritmičkim obrascima, pa ako napravite brzi obrazac, a zatim ga usporite, to usporava aktivnost vašeg mozga, što olakšava san“, tvrdi on.
@mentallygreat Trick Your Brain to Fall Asleep Faster 😴 #fyp #sleep #education #learnontiktok #learn ♬ Pieces (Solo Piano Version) – Danilo Stankovic
„Tehnike EFT-a su efikasne u lečenju anksioznosti, depresije, fobija, PTSP-a i hroničnog bola – a sve to ima negativan uticaj na san“, kaže dr Mae. „Pokazano je da EFT menja obrasce moždanih talasa i snižava nivoe kortizola. Stoga se čini da menja osovinu hipotalamus-hipofiza (HPA) i modifikuje reakciju na stres. U nekim studijama, EFT ne samo da je poboljšao rezultate depresije već i poboljšao kvalitet sna .“
Međutim, iako neke studije podržavaju ove tvrdnje, istraživanje je još uvek u ranoj fazi. Potrebna su snažnija naučna istraživanja da bi se u potpunosti razumeli efekti ove tehnike.
Prednosti:
@heymargy Do this when you feel stress or anxiety. EFT tapping is an amazing tool to get grounded in your body and regulate your nervous system. You can tap while you’re listening to music, affirmations, meditations anything that feels good to you! I’ll be posting some more specific taps to address different things. #nervoussystemregulation #nervoussystemhealing #nervoussystem #efttappingsession #selfcare ♬ original sound
Dakle, ako se suočavate sa problemom nesanice, ili ste pod stresom, anksiozni i depresivni, ništa vas ne košta da isprobate ovu tehniku. Možda vas zaista oslobodi negativne energije.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor vesti: www.marieclaire.co.uk
Izvor slike: Madeleine_Steinbach/GettyImagesPlus
Šta je terapija simbolima i da li je efikasna?