Da li su crveni mladeži na koži opasni?
Crveni mladeži na koži, da li su opasni ili ne?
26. januar 2024.
| Milena JeremićOtkako je tehnologija preuzela apsolutni primat pisanje rukom postalo je prava retkost.
Međutim, nakon objavljivanja rezultata studije sa Univerziteta u Tokiju na temu rukopisa, možda bi ponovo trebalo da uzmemo papir i olovku u ruke.
Naime, u studiji iz 2021. godine, istraživači sa Univerziteta u Tokiju podelili su 48 studente u tri grupe, dajući svakoj od njih isti izmišljeni raspored.
Prva grupa je snimala detalje rasporeda koristeći analognu metodu (olovka i papir). Druga i treća grupa su vodile beleške na tabletima i pametnim telefonima.
Naučnici su zatim sklonili raspored i beleške svake grupe i zamolili učesnike da skrenu misli sa onoga što su napisali.
Posle sat vremena izvršili su test pamćenja tokom kojeg je svaki učesnik nosio MRI uređaj za merenje moždane aktivnosti.
Učesnici koji su koristili olovku i papir za beleženje ne samo da su postigli bolje rezultate na testu, već su pokazali i znatno više moždane aktivnosti u hipokampusu, delu mozga odgovornom za pamćenje.
Kada nešto pišemo rukom to nas čini svesnijim onoga što zapisujemo.
Pošto proces pisanja oduzima više vremena od kucanja, naš mozak ima priliku da se fokusira na ono što pišemo na papiru i da se angažuje na vrlo specifičan način.
Zamislite da ste student koji sedi u sali i hvata beleške olovkom u svesci.
Dok slušate profesora kako govori, vaš mozak je uključen u proces filtriranja koji se ne dešava dok kucate na laptopu.
Dok pišete rukom vaš mozak selektuje najvažnije informacije, a ta mentalna vežba potrebna je i svim odraslim osobama.
Iako postoje određene prednosti pisanja rukom, to ne znači da je pisanje na tabletu ili telefonu loše niti da treba to da izbegavate.
Glavna prednost kucanja, slanja poruka ili angažovanja u bilo kom drugom obliku digitalne komunikacije je brzina. Samo kucanje će vam oduzeti manje vremena.
S druge strane, zapisivanje stvari nam pomaže da održimo svoju spretnost tokom godina jer jača mišiće i tera nas da koristimo koordinaciju ruku i očiju.
Izbor između pisanja rukom i kucanja na tastaturi zavisi od konteksta i preferencija. Kada dođe do toga, uvek radite ono što je najispravnije za vas.
Milena Jeremić, talentovana novinarka redakcije „Marie Claire“, zadužena je za neke od najčitanijih rubrika magazina, uključujući „Horoskop“, „Putovanja“ i „Beauty“. Od kada se pridružila kompaniji 2020. godine, Milena je u saradnji sa svojim timom postigla zapažene rezultate, unoseći svežinu i dinamičnost u sadržaj koji privlači široku čitateljsku publiku. Njena karijera u novinarstvu započela je 2015. godine, od kada kontinuirano razvija svoje veštine pisanja i duboko razumevanje tematike kojom se bavi. Milenina strast prema istraživanju novih trendova u lepoti, intrigantnih destinacija za putovanja i zanimljivih horoskopskih priča, čini njene tekstove ne samo informativnim već i inspirativnim za čitaoce.
Izvor vesti: womansworld.com
Izvor slike: energepiccom / pexels
Crveni mladeži na koži, da li su opasni ili ne?
Godine nisu jedini razlog...
Idealno vreme za večeru, prema mišljenju stručnjaka je...
Usvajanje ovih navika vam može produžiti život, tvrde naučnici
Sigurno vam se desilo da ne možete da pronađete ključ ili da ne znate gde ste ostavili naočare? Razlozi koji do toga dovode mogu biti mnogobrojni i mogu ukazivati na manje ili veće probleme.
Isprobajte jesenji Wellness Retreat by Chenot Espace! Jer dobro balansiranje i relaksacija nešto je na čemu svi mi treba da radimo...