1. Home
  2. /
  3. Reporter
  4. /
  5. TikTok signal za pomoć,...

TikTok signal za pomoć, koji prijavljuje nasilje, spasio tinejdžerku!

30. јануар 2023.

| Aleksandra Dudvarski
Nestala tinejdžerka spašena nakon što je pokazao viralni TikTok znak rukom vozaču u prolazu. Signal je deljen na TikTok-u kao suptilan način ukazivanja na porodično zlostavljanje ili nevolju.

Mlada žena u Kentakiju, u Sjedinjenim Državama, spašena je nakon što je izvela pokret rukom koji je videla na TikTok- u, a koji označava da je u nevolji. Šesnaestogodišnjakinja, čiji je nestanak dva dana ranije prijavila porodica, privukla je pažnju vozača u prolazu dok se vozila u srebrnoj Tojoti.

TiKTok signal za pomoć

Vozač je pozvao policiju nakon što je prepoznao šta znači pokret rukom. On je prijavio  da je „putnica u vozilu napravila gestove rukama za koje je poznato na platformi društvenih medija TikTok da predstavljaju nasilje kod kuće – potrebna mi je pomoć – nasilje u porodici “, navodi se u saopštenju iz kancelarije šerifa okruga Laurel. Devojčicu, koja je prijavljenada „izgleda da je u nevolji“, vozio je stariji muškarac.

Signal rukom uključuje podizanje ruke, dlan okrenut ka spolja, i uvlačenje palca u šaku. Zatim se preostala četiri prsta zatvore oko palca, tako da po obliku liči na pesnicu.

Ovaj gest je neko vreme obilazio TikTok, i postao je okarakterisan kao sredstvo da ljudi potraže suptilnu pomoć ako doživljavaju porodično zlostavljanje ili druge oblike nevolje (kidnapovanje i slično).

Kao odgovor na policijsku prijavu, policajci su potražili Tojotu i zaustavili je pod izgovorom redovne kontrole. Dalja istraga je otkrila da su njeni roditelji nekoliko dana ranije prijavili nestanak tinejdžerke. Na licu mesta uhapšen je 61-godišnji muškarac koji je optužen za protivpravno lišenje slobode.


„Maloletnica je rekla šerifovim istražiteljima da je ušla u auto sa muškim subjektom i putovala kroz Severnu Karolinu, Tenesi, Kentaki i u Ohajo gde je optuženi imao rođake“, navodi se u saopštenju šerifske kancelarije okruga Lorel. „Kada su rođaci muškarca shvatili da je žena u njegovom pritvoru maloletna i da je prijavljen njen nestanak, optuženi je napustio Ohajo putujući na jug, a maloletnica je tada počela da pokušava da skrene pažnju prolaznih vozača da pozovu policiju.

TikTok signal za pomoć- koristiti ili ne?

Iako je olakšanje čuti da su postupci 16-godišnjakinje doveli do toga da je tom prilikom dobila pomoć koja joj je bila potrebna, dobrotvorna organizacija za porodično zlostavljanje „Ženska pomoć“ nestrpljiva je da izda upozorenje svakome ko deli ili primenjuje takve „kodove u nevolji“.

„Signali društvenih medija poput ovih mogu biti korisni, ali pozivam na oprez, jer znaci mogu postati široko poznati, što znači da će počinioci porodičnog zlostavljanja verovatno saznati za njih“, kaže Teresa Parker (Tereza ​​Parker), šefica za odnose sa medijima i komunikacije „Ženske pomoći“.

„Pokazivanje signala dok ste sa zlostavljačem (a koji su njemu poznatimože potencijalno postati katalizator za napad ili dalje zlostavljanje, ako shvati da to radite“, dodaje ona.

„Ako doživljavate porodično zlostavljanje, možete da odete na web lokaciju za pomoć ženama i posetite Priručnik za preživele , gde možete dobiti informacije o planiranju bezbednosti ako razmišljate o odlasku. Takođe možete kontaktirati našu uslugu ćaskanja uživo ili nam poslati e-poštu za podršku . Pored toga, naša veb stranica uključuje imenik lokalnih službi za zlostavljanje u porodici i telefonske linije za pomoć na koje možete da se obratite.“

Izvor vesti: marieclaire.co.uk

Izvor slike: demaerre/iStock/Getty Images Plus via Getty Images Plus