1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Report
  6. /
  7. Vantelesna oplodnja: Gde smo...

Vantelesna oplodnja: Gde smo 45 godina nakon rođenja prve bebe iz epruvete?

22. jun 2023.

| Hana Dunđerov
Gde je danas prva beba iz epruvete?

Smatra se najvećim naučnim dostignućem dvadesetog veka: vantelesna oplodnja. Posle više od 40 godina primene stigli smo do tačke u kojoj se, po procenama, jedna od 10 trudnoća razvija zahvaljujući potpomognutoj oplodnji.

Svedoci smo da nauka ne prestaje da se razvija, nove metode, nove tehnike, inovacije se stalno događaju kako bismo ostvarili maksimalne potencijale. Samo pogledajmo tehnologiju i razvoj veštačke inteligencije. Slično je i u oblasti medicine.

A kada su u pitanju medicinske inovacije jedan od stubova jeste pitanje oplodnje. Stalni napredak se događa već 40 godina, još od kada je ginekolog Patrick Steptoe postigao najistaknutiju naučnu prekretnicu dvadesetog veka: vantelesnu oplodnju. Priča koja je ostavila pola sveta bez reči nastavlja se danas, 45 godina kasnije, a mi pričamo sa glavnim  protagonistom:  Louise Joy Brown.

25. jul 1978. je bio bi Dan D:Louise Joy Brown je rođena u Engleskoj. Vest o ovom rođenju je obišla svet jer – ona je prva beba stvorena vantelesnom oplodnjom. Iste godine Dr. Pedro Caballero Peregrín je otvorio kliniku Tambre u Španiji, jednu od prvih u oblasti asistirane oplodnje. Ova klinika se danas može pohvaliti jednom od najviših stopa uspešnosti trudnoće transferom embriona i referentni je centar u svetu. Nacionalni i međunarodni.

Louise Joy Brown, najbolji ambasador vantelesne plodnosti

Louise je priča koja ima sopstveno ime i ona je i dalje prenosi po svim krajevima sveta i sa ponosom ističe činjenicu „rezultat tretmana koji je doneo toliko sreće mnogim parovima i  ženama koje su se suočavale sa problemima sa začećem . ”


Međunarodna turneja provela je gospođicu Brown preko pola sveta a potom dovela i u Madrid, gde su je španska ekipa Marie Claire napokon i upoznala. Nju, čuvenu „bebu iz epruvete“.

Ginekolog Patrick Steptoe, fiziolog Robert Edward i Jean Purdy (medicinska sestra koja je prenela embrion u matericu svoje majke i koja je kasnije postala prva žena embriolog na svetu) izabrali su Luisino srednje ime: Joy  -što znači rasdost.

„Zato što je to bila radost za ceo svet“, kaže nam emotivna Louis na klinici Tambre, čiji je osnivač učestvovao i u izradi prvog Zakona o potpomognutoj reprodukciji u Španiji.

Španija, lider u potpomognutoj reprodukciji

Vantelesna oplodnja je živa materija koja se menja kroz godine. Nastavlja se bitka za povećanje stope uspešnosti u lečenju neplodnosti, pravi se nova i bolja laboratorijska oprena, a profesionalci prolaze opsežne obuke.

Što se zdravlja i plodnosti tiče, Španija je daleko  iznad drugih evropskih zemalja. Čak 70 odsto pacijenata u španskim klinikama za vantelesnu opdlodnju stiže iz  inostranstva:Nemačka, Holandija, Velika Britanija, Italija…. U Španiji postoje i e banke sperme i jajnih ćelija, što proširuje broj parova kojima se može pomoći.

Izvor vesti: marieclaire.es

Izvor slike: ilex/iStock/GettyImagesPlus