1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Report
  6. /
  7. Da li transrodne osobe...

Da li transrodne osobe učestvuju na Olimpijskim igrama?

02. август 2024.

| Snežana Vranić
Kakva su pravila?

Mediji bruje o situaciji o ženskom boksu i to je povelo polemiku da li transrodne osobe na Olimpijskim igrama treba da učestvuju ili ne?

Olimpijske igre u Parizu 2024. imaju stroža pravila i propise koji se odnose na transrodne sportiste. Ovogodišnje igre bi trebalo da uđu u istoriju kao prve igre ravnopravnosti polova. Ipak, najnovija dešavanja dovela su u pitanje status transrodnih osoba.

Kakva su pravila za transrodne osobe na Olimpijskim igrama?

Postoji sve veće interesovanje za transrodne sportiste uz zabrinutost da postoji nepravedna prednost u odnosu na druge takmičare. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) koji nadgleda igre nema posebna pravila ili propise po ovom pitanju. Umesto toga, komitet OI se vodi sa 10 vodećih principa. Upravno telo navodi da je: „svaka međunarodna federacija odgovorna za postavljanje pravila podobnosti za svoj sport, uključujući kriterijume podobnosti koji određuju kvalifikacije za Olimpijske igre.”

Smernice zahtevaju da transrodne žene pređu na tranziciju pre 12. godine da bi bile kvalifikovane za kategoriju žena kako bi se sprečila bilo kakva potencijalna prednost muškog puberteta.

Koji sportovi imaju smernice povodom transrodnosti?

Smernice MOK-a usvojene su u atletskim disciplinama i disciplinama koje se tiču plivanja. Pored njih, biciklizam prati ove smernice kada su ženske kategorije u pitanju, ali je takođe omogućena „otvorena“ kategorija koja je zamenila trenutnu „mušku kategoriju“ kako bi se omogućilo transrodnim sportistima da se takmiče.

Svetsko veslanje omogućava onima koji su prešli promenu pre puberteta da budu kvalifikovani, a jedan od njihovih kriterijuma je da koncentracija bude manja od 2,5 nmol/L u periodu od najmanje 24 meseca, dok je ragbi sledio smernice MOK-a.

Triatlon, tenis i streljaštvo zahtevaju da nivoi testosterona budu ispod određene granice kako bi se sportistima omogućilo da se takmiče. Drugi sportovi dozvoljavaju transrosnim sportistima da se takmiče od slučaja do slučaja.

Da li je do sada bilo transrodnih osoba na Olimpijskim igrama?

Lorel Habard (Laurel Hubbard) se takmičila na Olimpijskim igrama u Tokiju, postavši na taj način prva otvoreno transrodna sportiskinja kojoj je to uspelo. Ona je završila na poslednjem mestu u svojoj takmičarskoj grupi. Ona se ove godine ne takmiči.

Niki Hilc (Nikki Hiltz) je transrodna i nebinarna osoba i koristi zamenica „oni“, ali se uvek takmičila u ženskoj kategoriji i predstavljaće SAD na predstojećim Olimpijskim igrama. Oni su postavili američki rekord u trci na 1500 metara kako bi izborili mesto u Olimpijskom timu.

Kvin (Quinn), kanadski nebinarni fudbaler je takođe deo tima koji predstavlja svoju zemlju na Olimpijskim igrama. On se uvek takmičio u ženskim kategorijama.

Da li postoje transrodne osobe kojima nije dozboljeno da se takmiče na Olimpijskim igrama?

Američka BMX takmičarka Čelsi Vulf (Chelsea Wolfe) se nadala da će se takmičiti u Parizu, ali je upravno telo biciklizma promenilo svoje propiste i stavilo tačku na njene nade.

Halba Diuf (Halba Diouf) je takođe ostala bez ostvarenja sna da se takmiči na Olimpijskim igrama u atletici. Ona je rođena kao muškarac i promenila je pol nakon puberteta.

Plivačica Lia Tomas (Lia Thomas) je postala prva transrodna sportiskinja koja je osvojila titulu američkog koledža 2022. godine, ali je izgubila sudski spor protiv World Aquatics za pravo da se takmiči.

Zbog čega je nastala bokserska kontroverza?

Andžela Karini (Angela Carini) se 1. avgusta povukla iz borbe sa Iman Halif (Imane Khelif) nakon što joj je ona zadala značajan udarac.

Na Svetskom prvenstvu 2023. godine, Iman je diskvalifikovana od strane Međunarodne bokserske asocijacije (IBA) zbog pada na testu podobnosti za pol. Dvostruka svetska šampionka iz Tajvana Lin Ju-ting ( Lin Yu-ting) izgubila je bronzanu medalju na istom takmičenju, pošto takođe nije ispunila kriterijume za izbor polova.

IBA nije precizirala zašto su bokserke pali na testovima za polnu podobnost, ali je razjasnila da nijedan nije prošao test testosterona. Ni Halif ni dvostruka svetska šampionka Lin se ne identifikuju kao transrodne ili interseksualne osobe.

 

Svetsko prvenstvo organizovala je IBA, koja više nije federacija koju priznaje Međunarodni olimpijski komitet. Boksersko takmičenje na Olimpijskim igrama u Parizu organizuje Pariska bokserska jedinica (PBU), jedinica koju je osnovao Izvršni odbor MOK-a.

MOK je u saopštenju naveo: „Svi sportisti koji učestvuju na bokserskom turniru Olimpijskih igara u Parizu 2024. poštuju uslove takmičenja i pravila za prijavu, kao i sve važeće medicinske propise u skladu sa pravilima 1.4 i 3.1 Bokserske jedinice Pariz 2024. . PBU je nastojao da ograniči amandmane kako bi minimizirao uticaj na pripreme sportista i garantovao doslednost između Olimpijskih igara.

 

Izvor slike: Richard Pelham / Stringer/GettyImagesSport

Nastavite da čitate