1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Report
  6. /
  7. Procvetala najsušnija pustinja na...

Procvetala najsušnija pustinja na planeti

23. јул 2024.

| Snežana Vranić
Prirodna pojava koja je sve fascinirala..

Procvetala pustinja u Čileu se smatra jednom od najsušnijih na planeti. Pustinja je sada prekrivena cvećem.

Pustinja Atakama u severnom Čileu je jedno od najsušnijih mesta na Zemlji. Međutim, delovi ove inače neplodne pustinje sada su prekriveni šarenim i belim i ljubičastim cvećem.

Procvetala pustinja u Čileu

Pustinja Atakama je poznata i kao Desierto Florido (cvetna pustinja) jer je svakih nekoliko godina prekrivena cvećem kada je nivo padavina odgovarajući i temperature su takve da se poklope i probude seme koje se nalazi skriveno u pustinji.

Ovo se obično dešava u proleće. Međutim, na južnoj hemisferi je trenutno zima, pa se ovo dešava neobično rano. Pojava se dogodila zahvaljujući padavinama koje podstiče El Ninjo, prirodni klimatski fenomen koji utiče na vremenske prilike širom sveta.

Cvetanje se obično poklapa sa El Ninjom, tokom kojeg su temperature toplije u regionu, što dovodi do veće količine padavina. Prema analizi Papskog katoličkog univerziteta Čilea iz 2022. godine, dogodilo se oko 15 takvih događaja u poslednjih 40 godina.


Da li je ovo rano cvetanje prirodni fenomen?

Cvetovi još nisu dovoljno veliki da bi se zvanično smatrali incidentom u „cvetajućoj pustinji“, kaže Cezar Pizarro, koji je na čelu očuvanja biodiverziteta Nacionalnog šumarskog društva (CONAF), organizacije koju vodi vlada Čilea. Ali očekuje se još kiše u narednim nedeljama, što bi moglo da izazove cvetanje cveća na širem području, rekao je Pizarro. „U međuvremenu, moramo da sačekamo“, rekao je on.

Kada je „pustinja cveća“ na vrhuncu, cveta više od 200 vrsta biljaka. U ovom trenutku jedina biljka koja se pojavila u pustinji je „patte de guanaco“ (lamina noga), simbolični cvet severnog Čilea, obično ljubičaste boje, kojem nije potrebna voda i preferira peskovito zemljište.

Ali očekuje se još kiše, što znači da bi se cveće moglo proširiti na veću površinu“, dodao je on.

Čileanska vlada je 2022. godine najavila stvaranje novog nacionalnog parka u pustinji Atakama, u nastojanju da zaštiti ovo retko cveće zajedno sa divljim životinjama – uključujući insekte, gmizavce i ptice – koje pomažu biodiverzitetu u ovoj oblasti.

Izvor slike: abriendomundo/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate