Odstranjivanje jajnika pre menopauze smanjuje belu masu u mozgu
21. јул 2024.
| Snežana VranićNova studija je došla do otkrića da bi odstranjivanje jajnika pre menopauze moglo da utiče na zdravlje mozga kod žena.
Uklanjanje jajnika je procedura koja se preporučuje kod određenih bolesti. Međutim, nove studije pokazuju da bi rezultiralo snažnim smanjenjem bele materije u nekoliko regiona mozga.
Uklanjanje jajnika pre menopauze utiče i na zdravlje mozga
Rak dojke, histerektomija, endometrioza i ciste na jajnicima mogu biti uslovi za hirurško uklanjanje jednog ili oba jajnika. To se naziva i ooforektomija i može biti neophodna kod određenih ženskih patologija. Ova teška medicinska procedura može izazvati zdravstvene probleme posebno cerebralne, prema novom istraživanju.
Žene kojima su uklonjeni jajnici pre 40. godine „smanjili su integritet bele materije u nekoliko regiona mozga kasnije u životu“. Studija je objavljena 20. juna 2024. u naučnom časopisu “ Alzheimer’s & Dementia : The Journal of the Alzheimer’s Association“ (Alchajmer i Demencija: Žurnal Alchajmerove asocijacije)
Vađenje jajnika pre 40 godina je povezano sa gubitkom bele mase
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Wake Forest (SAD) smatraju da uklanjanje jajnika pre menopauze može biti uzrok pogoršanja bele mase.
„Znamo da uklanjanje oba jajnika pre prirodne menopauze izaziva naglu endokrinu disfunkciju, što povećava rizik od kognitivnog oštećenja i demencije. Ali nekoliko studija neuroimadžinga je sprovedeno da bi se bolje razumeli osnovni mehanizmi“, objašnjava profesorka Mišel Milke (Michelle Mielke), autorka nove studije.
A na osnovu analize više od 1000 žena koje su bile podvrgnute ooforektomiji u premenopauzi, naučnici su došli do ovih rezultata. Prema njihovim nalazima, žene kojima su uklonjena oba jajnika pre 40. godine imale su „značajno smanjenu“ belu materiju u nekoliko regiona mozga.
Zašto se uklanjanje jajnika pre menopauze utiče na mozak?
„Uklanjanje oba jajnika uzrokuje nagli pad estrogena i testosterona kod žena. Stoga je moguće objašnjenje za naše rezultate gubitak estrogena i testosterona. Iako su ovi rezultati važni za žene pre nego što se podvrgnu bilateralnoj ooforektomiji u premenopauzi […] potrebna nam je veća i raznovrsnija kohorta žena da potvrdimo ove rezultate“, zaključila je autorka.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: bee32/GettyImagesPlus