Elektronska cigareta: Zašto Nacionalni komitet protiv pušenja hoće da ukine arome?
21. фебруар 2023.
| Aleksandra DudvarskiElektronska cigareta je sve popularnija među mladima. I to sa dobrim razlogom: arome jabuke, karamele ili šećerne pene gotovo teraju potrošače da zaborave na štetnost nikotina koji može da sadrži . Toliko da je poslednjih meseci tržište „pufova“ – jednokratne verzije e-cigarete – bukvalno eksplodiralo.
Prava katastrofa, za članove Nacionalnog komiteta protiv pušenja ( CNCT ). Kroz studiju, objavljenu 13. februara, udruženje osuđuje „anarhični razvoj“ novih duvanskih proizvoda i publicitet koji se od njih pravi. Oni takođe pozivaju na zabranu ukusa u elektronskim cigaretama, što bi umanjilo „zavisnost i toksičnost“ ovih e-cigareta, i igralo bi „centralnu ulogu u normalizaciji nikotina“.
Elektronska cigareta ne izaziva zavisnost, ali njen ukus je druga priča
Prodata kao čudesna alternativa duvanu, elektronska cigareta je doživela veoma značajan procvat 2017. Toliko da su danas specijalizovane prodavnice svuda, duvanski derivati – zagrejani duvanski proizvodi, pufovi ili nikotinske kesice – umnožene. U svojoj studiji sprovedenoj između 2020. i 2022. CNCT izvlači nesrećne zaključke iz „brzog i nekontrolisanog“ razvoja ovog tržišta, posebno među mlađom generacijom.
Problem predstavlja i, pre svega, neograničena ponuda aroma, smatraju u Komitetu. Prijatan miris pare samo pojačava „rekreativnu“ dimenziju elektronske cigarete, što CNCT osuđuje. Rezultat: njihova potrošnja se povećava, a rizik od zavisnosti takođe. Naime, ova tečnost koja sadrži aromu sadrži i – najčešće – nikotin, odgovoran za zavisnost kod pušača.
„Daleko od toga da pomaže pušačima da odustanu od pušenja, umnožavanje ukusa u novim proizvodima ima za cilj da utiče na psihu mladih potrošača. Bez brze zabrane ukusa, situacija rizikuje da izmakne kontroli“, osuđuje profesor Yves Martinet (Ives Martinet), predsednik CNCT- a .
Komitet takođe upire prstom u nelegalno oglašavanje ovih novih proizvoda na prodajnim mestima. Prema njegovim podacima, 72% prodavnica vapinga ne poštuje propise o oglašavanju . Ovi nivoi kršenja „odražavaju sistematsku i smišljenu strategiju zaobilaženja propisa koji su na snazi podstaknuti odsustvom kontrola “, osuđuje on.
Elektronska cigereta i potcenjeni toksični efekti
Ovo nije prvi put da stručnjaci ispituju elektronsku cigaretu i njene štetne efekte na telo. Iako je broj studija o njemu još uvek nizak zbog nedostatka retrospektiva, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ipak tvrdi da njena konzumacija može dovesti do „poteškoće u učenju i do povećanja anksioznosti“ kod dece, adolescenata i odraslih, kao i do rizika „kardiopatije i pneumopatije“ kod odraslih.
S druge strane, Međunarodna agencija za istraživanje raka ( IARC ) sugeriše da bi prisustvo formaldehida u njihovom sastavu moglo da utiče na rizik od raka nazofarinksa, sinusa i gornjih disajnih puteva , „posebno kada je u pitanju dugotrajna upotreba vapera“.
Istraživači su 2018 . otkrili da e-tečnost može izazvati značajnu inflamatornu reakciju u imunološkom sistemu. Određene aromatizovane hemikalije – sadržane u tečnostima sa ukusom cimeta, vanile i putera – izazvale su značajan smrt ćelija.
Elektronska cigareta i zabrana pušenja u Srbiji
Kada je u pitanju naša zemlja, konzumacija pufera i vajpera je dozvoljena u zatvorenim prostorima (restorani, kafići, kancelarije, aerodromi…). Međutim, tome bi se uskoro moglo stati na put.
Potpuna zabrana pušenja u svim zatvorenim prostorima, pre svega u ugostiteljskim objektima – kafićima i restoranima, predviđena je novim nacrtom izmene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu. Zakon još uvek nije predložen Vladi Srbije.
Ovo nije prvi put da Republička stručna komisija za kontrolu duvana pri Ministarstvu zdravlja predlaže potpunu zabranu pušenja u zatvorenom prostoru uključujući i ugostiteljske objekte. Ovaj predlog izmene Zakona dogodio se još 2015. godine.
U novoj verziji izmene Zakona zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima pridodati su i autobuska stajališta i stadioni.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Izvor vesti: marieclaire.fr
Izvor slike: IURII KRASILNIKOV/iStock/Getty Images Plus via Getty Images