Nove mogućnosti: Avio kompanija ženama daje priliku da ne sede pored muškaraca?
Revolucionarna odluka ili neophodna zaštita žena?
28. jul 2024.
| Snežana VranićBezbednost je uvek na prvom mestu kada su putovanja u pitanju, a to može da bude za nijansu komplikovanije ako ste žena koja putuje sama. Da li postoji razlog za strah kada je bezbednost žena na samostalnim putovanjima?
Žene sve češće putuju same i prepuštaju se avanturi, ali neke destinacije se smatraju opasnijim od drugih. Međutim, postoji nekoliko destinacija koje su odlične za samostalna putovanja.
Dok se broj solo putnica povećao sa 54 miliona u 2014. na 138 miliona u 2017, prema podacima Svetske turističke organizacije, na Internetu se i dalje pojavljuju članci svih vrsta koji pozivaju žene da favorizuju određene zemlje u odnosu na druge. S obzirom da se 32% žena plaši za svoju bezbednost ako odu u solo avanturu, a 68% smatra da je bezbednost najvažniji faktor pri izboru destinacije za odmor, ovo je važno pitanje.
Danas na društvenim mrežama postoje forumi gde se žene raspituju koje zemlje su najbezbednije za putovanja. Međutim, neke zemlje se pominju češće od drugih i na taj način se implicitno potvrđuju stereotipa kako klasnog, tako i rasističkog da su siromašne zemlje neizbežno opasne.
Međutim, da li zaista postoje gradovi, regioni, zemlje gde je bezbednosta žena na samostalnim putovanjima bolja nego u drugim? I ako jeste, zar su destinacije koje se smatraju neugodnim izložene klasističkim ili rasističkim razmatranjima duboko ukorenjenim u našoj kolektivnoj mašti?
Prema izveštaju Svetske turističke organizacije iz 2021. godine, Indija, Brazil i Egipat su tri zemlje koje su često na vrhu liste destinacija koje treba izbegavati za solo putnice. „Postoji i mnogo predrasuda o muslimanskim zemljama“, objašnjava Melani Kujar (Mélanie Couillard), kreatorka Fejsbuk grupe „Usudite se da putujete solo“ u kolumnama Le Figara. Mlada žena ističe i klišee koji se drže reputacije latinoameričkih zemalja, „obeležene imidžom kartela i potencijalnih seksualnih napada”.
Međutim, iako se ne radi o negiranju iskustava nesigurnosti koja su neki putnici možda imali u ovim zemljama, ključno je razumjeti kako se ova percepcija ponekad može preuveličati od strane medija, ili čak pod utjecajem rasnih stereotipa i kulturnih predrasuda .
Zaista, prema studiji objavljenoj u Journal of Interpersonal Violence (Žurnal interpersonalnog nasilja), žene su takođe izložene riziku od nasilja u zemljama koje se smatraju „bezbednim“ kao što su Sjedinjene Države i Francuska.
Prema istraživačima sa Univerziteta u Vašingtonu, analiza međunarodnih članaka u štampi pokazuje postojanje tendencije preteranog predstavljanja akata nasilja nad ženama u zemljama u razvoju, dok slični incidenti u zapadnim zemljama dobija manje medijske pokrivenosti.
Naučne studije koje su se bavile temom bezbednosti putnika imaju tendenciju da uspostave precizne kriterijume kako bi pokušali da sa najrelevantnijim mogućim odredima nivo (ili ne) opasnosti destinacije. Ovako, na primer, Globalni indeks mira 2023. svrstava zemlje poput Islanda, Novog Zelanda i Portugala među najbezbednije za žene. I to sa dobrim razlogom, ove zemlje su uvele posebne mere za zaštitu putnica, u rasponu od transportnih usluga rezervisanih za žene do programa podizanja svesti o bezbednosti.
S druge strane, to ne znači da su destinacije koje se ne nalaze na vrhu ove rang-liste kao što su Senegal ili Argentina, naprotiv, nužno opasne. Niti da nikada nije izvršen napad na putnicu na Islandu, Portugalu ili Novom Zelandu.
Što žena više putuje sama, manje će biti zabrinuta za svoju bezbednost: među onima koji imaju manje od 5 putovanja ispod pojasa, 78% kaže da su uplašeni u poređenju sa 59% žena koje su putovale samostalno više od 10 puta.
Najbolji način da optimizujete svoju bezbednost tokom putovanja? Zasnujte mišljenje na trenutnim podacima, ili čak na dovoljno značajnom broju ličnih iskustava koje direktno dele drugi putnici (a ne na „onom šta kažu“ i drugim urbanim legendama). Pripremite svoje putovanje na osnovu razboritih i informisanih izbora.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Prostock-Studio/GettyImagesPlus
Revolucionarna odluka ili neophodna zaštita žena?
Šarm prirode koja ostavlja bez daha...
Postoji razlog zašto je Emili u Parizu često u ovoj četvrti...
Kako se to uopšte meri?
Pravi način da iskoristite odmor...
Grad se nalazi na listi UNESCO-ve svetske baštine...