1. Home
  2. /
  3. Hair & Beauty
  4. /
  5. Šta izaziva gorušicu: Ne,...

Šta izaziva gorušicu: Ne, nije u pitanju hrana

08. јун 2023.

| Ranka Bulatović
Osobe koje pate od refluksa kiseline verovatno već znaju koja hrana i pića značajno pogoršavaju simptome. Ali, nisu samo oni problem...  

Šta izaziva gorušicu? Koje su to namirnice i napici koji pogršavaju simptome, verovatno znate. A šta ako vaš želudac „gori“, a uopšte iste konzumirali ništa za zabranjenog spiska? Ako često imate gorušicu, postoji velika verovatnoća da patite od refluksa. Ovo nije samo neprijatno, jer vraćanje želudačne kiseline u jednjak može dugoročno dovesti do komplikacija, čireva ili raka. U lečenju refluksa, izbegavanje štetnih navika i pravilna ishrana su ključni. ALi, gorušicu ne izazivaju samo hrana i piće…

Šta izaziva gorušicu: Koje su to štetne navike

Prebrzo jedete

„Ako jedemo prebrzo i ne žvaćemo hranu kako treba, ona se mnogo teže vari i veća je verovatnoća da će izazvati gorušicu“, objašnjava gastroenterolog dr Brooke Zigler. „Kada se hrana proguta bez žvakanja, želučana kiselina može da se vrati u jednjak zbog mišićne reakcije želuca. Ako su obroci preobilni, to dodatno može pogoršati stanje.“ Peristaltika creva se sastoji od talasastih mišićnih kontrakcija. Ovo pomaže da se hrana gura dalje ka crevnom traktu. Ovde nastavljamo da varimo hranu koju jedemo. Prebrzo jedenje može poremetiti ritmičnost ovih kontrakcija. Kod osoba koje se prejedaju ili jedu prebrzo, hrana prolazi kroz stomak i creva nesvarena. Pošto ometa normalno pražnjenje creva, možemo doživeti bol i žgaravicu“, upozorava dr Zigler. „Važno je temeljno žvakati hranu. Na ovaj način enzimi u pljuvački mogu pokrenuti varenje, a želudac će lakše obaviti posao“, dodaje specijalista.

Jedete previše

Ako pojedemo mnogo hrane u jednom dahu, refluksna žgaravica je skoro zagarantovana. U takvim slučajevima osećamo da nas peckaju grudi i rebra, postajemo razdražljivi, a stomak gori. „U ovom slučaju, želučana kiselina i deo sadržaja želuca se vraćaju u jednjak, iritirajući njegovu osetljivu sluzokožu“, objašnjava gastroenterolog. Rešenje? Nemojte jesti toliko odjednom da biste lakše svarili hranu. Jedite češće i manje, kako biste izbegli neprijatne simptome refluksa.

Imate višak kilograma

„Ako ste gojazni, stomak trpi veći pritisak. Kao rezultat toga, mnogo je veća verovatnoća da će se želudačna kiselina vrati nazad u jednjak. Simptomi se mogu pojaviti uglavnom nakon jela“, smatra dr Zigler.

Jedete neposredno pre spavanja

Bitna je ne samo količina konzumirane hrane, već i tajming. „Ako smo mnogo pojeli pre spavanja, jednostavno ne ostaje vremena da to svarimo kako treba, pa idemo u krevet punog stomaka. Nije ni čudo što ne možemo da zaspimo“, kaže gastroeneterolog. Štaviše, ležeći položaj ne pogoduje refluksu. Stomačna kiselina lakše teče nazad u jednjak. Za varenje vlakana i proteina potrebno je oko tri do četiri sata. Nivou šećera u krvi takođe je potrebno nekoliko sati da se vrati na stabilan početni nivo.

Izvor vesti: https://marieclaire.hu

Izvor slike: Tharakorn/gettyimages.co.uk