Iz iskustva: Kako bakuchiol stvarno deluje?
Prirodni retinol - ili ipak ne?
13. jul 2024.
| Miljana MomirovićAko imate bubuljice, dobro došli u klub. Salicilna kiselina mi je u velikoj meri pomogla ali ništa kao ova kombinacija aktivnih sastojaka.
Dakle, benzoil-peroksid. I jedan i drugi sastojak su lako dostupni, pronaći ćete različite koncentracije, kao i preparate – od umivalice do spot tretmana. Uprkos tome što deluju slično, funkcionišu na različite načine zbog čega i jesu ključ za čistu kožu.
Iako je salicilna kiselina već bila deo moje rutine nege, odluka da pružim šansu i benzoil-peroksidu dovela je do zaista vidljivih promena na koži. Sami po sebi, ovi aktivni sastojci su veoma moćni i podjednako dobro deluju ali za različite vrste akni. U kombinaciji pružaju najbolji efekat, ne samo po pitanju bubuljica, već i smanjuju pojavu novih upalnih procesa.
Najveća razlika između ova dva aktivna sastojka je u tome što benzoil-peroksid ima antibakterijska svojstva i može biti bolji izbor za upaljene akne. S druge strane, salicilna kiselina ima jače komedolitičke efekte, tako da je efikasnija u otklanjanju i prevenciji mitisera i bubuljica.
Dakle, salicilna kiselina se fokusira na čišćenje pora, dok benzoil-peroksid cilja bakterije i upalne procese.
Benzoil-peroksid je najčešće sastojak koji se koristi za umivalice. Neka vas to ne zavara jer, iako kratko deluje na koži, ozbiljno smanjuje otok i sprečava nove akne. Kada su u pitanju komedogene akne, kao što su mitiseri i bubuljice, pruža rezultate ali je najefikasniji po pitanju upalnih procesa.
Dok benzoil-peroksid deluje kao piling, salicilna kiselina dubinski čisti pore. Najbolje mi se pokazala za mitisere i bele bubuljice. Takođe retko izaziva iritacije, pa je sigurniji izbor za početnike, posebno ako imate suvu kožu, kao ja.
Pre svega, koncentracija je veoma važna. Ne bi trebalo preterivati, posebno ako nameravate da koristite oba sastojka u rutini nege lica. Započnite od 0.5% salicilne kiseline i 2.5% benzoil-peroksida, pa nekoliko nedelja posmatrajte promene na koži. Zapamtite, ništa ne deluje preko noći. Najčešće je potrebno bar mesec dana za prve rezultate.
Dalje, nikako ne koristite ove sastojke u istoj rutini jer mogu dovesti do isušivanja kože. Iako se tehnički mogu koristiti u rutini, moje pravilo je: jedan sastojak – jedan dan. Na kraju, ne zaboravite SPF, bez obzira da li ih koristite ujutru ili uveče jer mogu povećati osetljivost na sunce i oštećenje kože. Ovo je moje iskustvo ali za svaki slučaj, razgovarajte sa dermatologom kako biste dobili prave smernice u skladu sa vašim tipom i stanje kože.
Iskustvo u medijima stekla je radom na portalima lepotaizdravlje.rs i casadesign.rs. Da je modni stil, zvala bi se minimalizam. Kao i svaka Devica, drži se jednostavne rutine šminkanja ali zato voli da pretera sa rumenilom. Bogato znanje u nezi kože stekla je iz ljubavi prema aktivnim sastojcima i kozmetici koju je prenela na Instagram profil @pegicaaa. Slaba tačka su joj slatkasti parfemi i bolonjeze.
Izvor slike: Yaroslav Astakhov/GettyImagesPlus
Prirodni retinol - ili ipak ne?