1. Home
  2. /
  3. Hair & Beauty
  4. /
  5. Kako botoks lica utiče...

Kako botoks lica utiče na mentalno zdravlje?

02. јул 2024.

| Miljana Momirović
Botulinum toxin može delovati kao antidepresiv.

Kada se odlučite za botoks, verovatno očekujete da izgledate mlađe i odmornije. Međutim, ono o čemu se manje govori su promene koje se ne vide na ogledalu.

Jedna studija je potvrdila pozitivan uticaj botulinum toxin-a na anksioznost i otkrila da botoks lica značajno smanjuje intezitet simptoma.

Kako deluje botoks lica?

Botulinum toxin ili botoks je otrovna biološka supstanca koju proizvodi bakterija Clostridium botulinum (prirodno se nalazi u biljkama, zemljištu i vodi). Kada se ubrizga u lice, privremeno parališe mišiće, čime smanjuje ili potpuno ujednačava bore ili fine linije. Osim za kozmetičke procedure, koristi se i za lečenje stanja kao što su hronične migrene, pojačano znojenje itd.

Da li botoks smanjuje anksioznost?

Sada lekari i naučnici istražuju uticaj toksina na poremećaje raspoloženja. Stručnjaci kažu da, iako injekcije botulinum toxin-a nisu odobrene za lečenje depresije ili anksioznosti, preliminarna istraživanja su obećavajuća. Potrebno uraditi više kliničkih ispitivanja kako bi se podržala upotreba za ova stanja.

„Depresija je ozbiljna bolest, a trećina pacijenata sa depresijom ne reaguje na antidepresive“, kaže Mišel Magid, profesorka psihijatrije na Medicinskom fakultetu Dell na Univerzitetu Teksas u Ostinu. „Kada se to dogodi, moramo da budemo otvoreni za alternative.“

U studiji objavljenoj u junu 2023. godine u časopisu Toksini, istraživači su otkrili da je 53% muškaraca i žena koji zahtevaju lečenje od depresije, a primili su botoks u mišiće između obrva doživelo značajno poboljšanje simptoma.

Botoks lica poboljšava mentalno zdravlje

Sa ovakvim rezultatima, Magid objašnjava da „kozmetički zahvati čine da izgledate bolje, a to može da učini i da se osećate bolje. Ali dešava se još toga.“

Zapravo postoji nekoliko teorija o tome šta se tačno dešava kada radimo botoks. Jedna se odnosi na takozvanu „hipotezu povratnih informacija lica“ — ideju „da je odnos između unutrašnjih emocionalnih stanja i izraza lica dvosmerna ulica“, objašnjava Norman Rozental, klinički profesor psihijatrije na Univerzitetu Georgetown koji je istraživao efekte botulinum toxin injekcije za depresiju i socijalnu anksioznost.

„Ako ste tužni to će se odraziti na vaše lice. Ali ako vaše lice dobije tužan izraz lica, to će se reflektovati na mozak i evocirati pravi osećaj.“

Dakle, ako su mišići uključeni u izražavanje besa ili tuge sprečeni da stvore nesrećan izraz lica, vaš mozak neće primiti signal da se tako osećate. Drugim rečima, i mišićna memorija i kognitivno pamćenje su uključeni u emocionalna iskustva: vaši mišići lica pamte specifično stanje uma, a um se oslanja na vaše mišiće kako bi pomogao da se pokrenu emocije.

Činjenica je da kozmetički zahvati utiču na fizički izgled ali takođe mogu poboljšati i mentalno zdravlje. Inhibiranje mišića lica može promeniti način na koji percipiramo i doživljavamo emocije. Ipak, potrebno je više istraživanja koje će potvrditi ovu teoriju.

Izvor slike: Oksana Restenko/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate