1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Culture
  6. /
  7. Orsej uvrstio u izložbu...

Orsej uvrstio u izložbu dela Hariet Baker: Impresioniskinja koja je slikala potcenjene žene

03. oktobar 2024.

| Snežana Vranić
Izložba je otvorena do 12. januara.

Orsej uvrstio u izložbu dela Hariet Baker (Harriet Backer), zaboravljene pionirke impresionistkinje.

Muzej Orsej posvećuje retrospektivu ženi koja je bila najpoznatija žena slikarka u Norveškoj krajem 19. veka. U pitanju je Hariet Baker koja je slikala portete žene u svojim svakodnevnim rutinama i navikama.

Orsej uvrstio u izložbu dela Hariet Baker

Oslikavanja enterijera se vraća u modu što nije iznenađujuće. Međutim, ovo može biti jedan od razloga zašto su dela norveške slikarke uvrštene u izložbu, ali je verovatnije da će biti odata počast njenom fokusu na žene. Ona je slikala zamišljene žene na prozoru, dok sede za klavirom, čitaju knjige ili šiju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Musée d’Orsay (@museeorsay)

Unutrašnjost je tada bila ograđen prostor isprekidan varijacijama dnevne ili večernje svetlosti, promenljivim sjajem uljane lampe ili prolaskom godišnjih doba.

Hariet Beker: feminstkinja i pionirka impresionizma

Hariet Beker (1845-1932) nije toliko poznata na našim prostorima, ali je ona uticala na čitavu generaciju umetnika 1900-ih. U vreme kada su umetnice dobijale malo priznanja, čak je predavala umetnost u školi u Oslu i dobila podršku velikog kolekcionara i pokrovitelja Edvarda Munka, Rasmusa Majera. Njena dela pripadaju impresionizmu koji je otkrila na studijama u Parizu, 1878-1888. godine.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mette Dig (@gamlegnu)


Radovi Hariet Beker odlikuju se načinom na koji je predstavljala žene. Ona je jedna od retkih umetnica koje svoje ženske subjekte nije svela na dekorativne uloge. Njeni radovi prikazuju žene u trenucima smirenosti, refleksije i u kada se pojavljuju kao autonomne ličnosti. Poruka je bila jasna: Žene imaju intelektualni i duhovni život jednako vredan kao i muškarci.

Feminizam slikarke ne dolazi kroz zahteve, već kroz njeno slikarstvo. Njena umetnost je oblik suptilnog otpora normama tog vremena. Njene ženske figure postoje same za sebe u prostorima gde mogu da u potpunosti budu ono što jesu.

90 njenih slika biće izloženo u Orseju

Muzej je sakupio oko 90 slika oslikanim vibrirajućim potezima četkice. Slike, bez obzira da li se radi o mirnim pogledima na unutrašnjost crkve ili je u pitanju pejzaž norveškog sela, oličavaju mir i harmoniju. Njena dela že biti izložena do 12. januara naredne godine.

 

Izvor slike: chrisinthai/GettyImagesPlus

Nastavite da čitate