Trendovi za venčanja 2024: Evo kako ćemo slaviti ljubav
Da li ste spremni za venčanje iz snova?
17. jul 2024.
| Snežana VranićNavike su veoma važne za svakoga od nas, a ponekad je poželjno da ih promenimo da bi smo poboljšali nas način života. Ova jutarnja rutina protiv nadutosti za cilj ima upravo to.
Postoje razni saveti za to kako da podstaknete dobro varenje, a neki od njih predlažu da pijete maslinovo ulje, da jedete dinstane jabuke ili semenke papaje. Međutim, istina je da nema brzih rešenja za rešavanje problema sa nadutošću. Ipak, ako usvojite neke nove navike, to bi moglo da bude od koristi.
Većina stručnjaka se slaže da je ovo najjednostavnija i najvažnija praksa: čaša vode čim se probudte. Ovo pomaže u izbacivanju toksina i podstiče jutarnje pražnjenje creva. „Najzastupljeniji molekul u ćelijama koje oblažu digestivni trakt je voda koja ćomo 70% ili više od ukupne ćelijske mase. Voda je ključna da te ćelije pravilno funkcionišu i da vaša creva lako vare hranu“, objašnjava dr Lens Uradomo (Lance Uradomo), interventni gastroenterolog.
Dodavanje probiotika i prebiotika vašoj jutarnjoj rutini može pomoći u održavanju zdravog mikrobioma creva koji poboljšava njihov rad. Probiotici su važne dobre bakterije za creva, ali je poželjno da uzimate i prebiotike jer dobre bakterije u suprotnom neće preživeti. Zbog toga su neophodni i jedni i drugi.
Zbog cirkadijalnog ritma tela stvaramo manje želudačne kiseline kasnije uveče kada sunce zađe, pa ako jedemo velike obroke noću, nećemo biti u mogućnosi da ih svarimo kako treba. Obilan doručak može nam pomoći da optimalno dobijemo hranljive materije kada je naša probava budnija ujutru. Veoma je važno da odvojite vreme da sednete i jedete. Dobro žvakanje svakog zalogaja će pomoći varenju.
Kada je jutarnja rutina protiv nadutosti u pitanju, nije važno samo da imate obilan doručak, već je važno i šta jedete. Dodajte hranu bogatu vlaknima i fermentisane namirnice u doručak. Vlakna su vrsta ugljenih hidrata koje telo ne može da svari, pa prolaze kroz telo nesvarene i stižu do creva podstičući pravilnost u radu. Sa druge strane, fermentisana hrana sadrži i hrani probiotike.
Đumbir je veoma korisna biljka za naš digestivni trakt. Zahvaljujući antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima oni podstiču varenje i omogućuju borbu protiv nadimanja. Pored toga, on sadrži i gingerol, prirodno jedinjenje koje pomaže gastrointestinalnim kontrakcijama i opuštanjima.
Da bi se stvari pokrenule u stomaku, potrebno je da se i vi pokrenete. Jutarnje šetnje ili joga mogu pomoći da se mišići stežu što pokreće stvari u digestivnom traktu. Vežbe su korisne za zdravlje creva, a vežba može promeniti sastav crevnog mikrobioma kako bi se povećala količina korisnih bakterija i smanjila količina štetnih.
Limfna drenaža je ključ prirodnog izbacivanja toksina, smanjenja otoka i stimulisanja digestivnom sistema. Uz pomoć gua sha četke ili ruku, možete ručno masirati stomak da biste podstakli protok limfne tečnosti prema limfnim čvorovima gde se filtrira i vraća u krvotok. Studija je pokazala da masaža abdomena može pomoći u ublažavanju simptoma zatvora i stimuliše pokretljivost creva.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Halfpoint/GettyImagesPlus
Da li ste spremni za venčanje iz snova?