- Home
- /
- Hair & Beauty
- /
- Joga vežbe da brže...
Joga vežbe da brže zaspite
17. jul 2023.
| Ranka BulatovićAko imate problema sa spavanjem, pomoći će vam joga vežbe da brže zaspite. Poslednjih decenija joga je postala toliko popularna da od 2015. godine postoji Međunarodni dan posvećen njoj. Ova disciplina poboljšava ravnotežu, fleksibilnost i jača mišiće.
Prema studiji objavljenoj u Nacionalnom centru za biotehnološke informacije, praktikovanje 20 minuta joge dnevno može da poboljša kognitivne funkcije, pažnju i pamćenje. Jogu možete praktikovati u bilokoje doba dana, a ako imate problema sa spavanjem, joga vežbe praktikujte neposredno pore odlaska u krevet kako biste lakše zaspali i poboljšali kvalitet sna.
Joga vežbe da brže zaspite: Ponovo se povežite sa sobom kroz jogu za bolji san
Vežbanje joge uveče je pre svega zanimljivo jer vam omogućava da se oslobodite stresa nagomilanog tokom dana i da se ponovo fokusirate na sebe. „Svakog dana živimo brzinom trista na sat, a san nam služi da se odmorimo i ponovo fokusiramo“, objašnjava Caroline, učiteljica joge u Escale Yoga, u Brestu. Zato što postoji prva prednost discipline: ona nam omogućava da se ponovo povežemo sa sobom, da postanemo svesniji svog tela i tenzija koje ga nastanjuju. Obavljanje ovog posla je korisno za noć koja dolazi, jer će san biti „restorativniji ako smo više usredsređeni na sebe“, kaže učitelj joge.
Jasno je da telo i um moraju biti u simbiozi. Najbolje vežbe ovde će biti istezanje. Ovi pokreti oslobađaju endorfine u telu i deluju na vagusni nerv. Dakle, koju vrstu joge odabrati pre nego što zaspite? „Fokusirajte se na položaje koji promovišu istezanje ili otpuštanje“, savetuje Caroline.
Vodopad i položaj srećna beba
Naš učitelj joge preporučuje da isprobate četiri poze u krevetu, od kojih svaka traje dva do pet minuta. Započnite položajem vodopada, naročito u periodima velikih vrućina. Ležeći na leđima, ispružite noge ka plafonu. „Ideja je da se pete gurnu ka gore tako da prsti budu niži od linije pete“, kaže stručnjak. Ovaj položaj je interesantan za donji deo leđa i svako može da ga vežba bez rizika, smatra specijalista.
Dok ste još uvek na leđima, izvedite sledeći položaj koji će vam pomoći da se povežete s unutrašnjim detetom. To je položaj „srećne bebe“. Stavite kolena na grudi, a ruke na nožne prste i ispružite kolena ili ih savijte. Ovde je važno da ne kotrljate karlicu prema sebi, već da sakrum (kost koja spaja pet pršljenova u nivou karlice, prim. prim.) držite povezan sa dušekom“, savetuje Caroline. Tako možete dozvoliti sebi da se kotrljate sdesna nalevo ili ispružite jednu pa drugu nogu.
Stimulišite svoj sistem za varenje apanasanom
Da biste opustili kukove i stimulisali probavni sistem, položaj apanasana je uključen u ovu rutinu za treću vežbu. Ležeći na leđima, naslonite glavu i kičmu na dušek. Približite kolena grudima i omotajte podlaktice oko vrhova listova, stiskajući ruke. Pritisak se povećava u grudima i stomaku i povećava protok krvi u pluća i unutrašnje organe, dok stimuliše debelo crevo da eliminiše gasove. Caroline preporučuje da se vežba završi blagim okretanjem, na svakoj strani tela.
Joga vežbe da brže zaspite: Opustite se mentalno
sa pozom „leptir“
Konačno, da biste se mentalno opustili, dolazi poza leptira. Sedeći, spojite tabane i stavite dlanove preko stopala ili ruke ispod kolena. Vraćamo se na zaobljenu fleksiju leđa koja je veoma smirujuća“, precizira Caroline. Za ljude kojima ovo poslednje držanje nije prijatno, položaj deteta je zanimljiva alternativa, posebno kada imate poteškoća da razbistrite svoj um.
Ranka Bulatović, dugogodišni novinar i urednik: Zaljubljena u dobre knjige
i filmove. Isprobava sve moguće preparate za negu kose koji joj dođu pod
ruku.
Izvor vesti: marieclaire.fr
Izvor slike: fizkes/gettyimages.co.uk