- Home
- /
- Hair & Beauty
- /
- Zašto duže spavanje tokom...
Zašto duže spavanje tokom vikenda može biti opasno?
07. jul 2023.
| Hana DunđerovSpavati nekoliko sati duže subotom i nedeljom pravi je luksuz i užitak u gužvi svakodnevnog života. Međutim, stručnjaci kažu da je duže spavanje tokom vikenda loše za nas. Ne samo da tako nećemo nadoknaditi manjak sna napravljen tokom radnih dana, već ova navika može biti i opasna po naše zdravlje. Kako?
Duže spavanje vikendom povećava rizik od srčanog udara
Lenje subote i nedelje uopšte nisu tako opuštajuće za naše telo kao što mislimo.
Kako starimo, duže spavanje vikendom predstavlja sve veći rizik po naše zdravlje.
Duže spavanje tokom vikenda povećava rizik od srčanog udara za 13 odsto u narednoj nedelji.
Prema istraživačima, šansa za srčani udar prvog radnog dana u nedelji povećava se za 13 odsto ako vikendom ne ustanete u uobičajeno vreme, već duže ostanete u krevetu. Tada vaše telo ispada iz svog uobičajenog ritma, što je posebno štetno po naše zdravlje. Koliko god bolno zvučalo, vredi ustati u 8 u subotu ili nedelju, naše telo će biti zahvalno.
Zbog čega je duže spavanje tokom vikenda loša navika?
1. Štitite srce ako ustajete rano vikendom
Prema studiji iz 2020. godine, nepravilan ritam spavanja udvostručuje šanse za razvoj srčanih bolesti. Čak se i jedan sat dužeg spavanja ovde ili tamo računa!
2. Smanjujete rizik od raka ako uvek ustajete u isto vreme
Već pomenuto istraživanje otkrilo je da lenjost vikendom povećava rizik od umiranja od raka. I to za 36 odsto. Razlog za to može biti taj što unutrašnji sat tela igra glavnu ulogu u procesima obnove ćelija. Ako se ovde izgube konci, razvijaju se ćelije raka.
3. Rano ustajanje poboljšava funkciju mozga i zdravlje mozga
Dobro je i za zdravlje mozga ako vikendom ne spavamo duže. Ako ne spavamo dovoljno, svi smo mrzovoljni. Ali ako smo spavali 8 sati i probudili se oko 7, našem telu više nije potrebna lenjost.
4. Duže spavanje tokom vikenda doprinosi gojaznosti
Spavanje je usko povezano sa hormonima. Ako ostanemo u krevetu duže tokom vikenda, proizvodnja hormona kortizola i insulina u našem telu je potpuno poremećena, zbog čega imamo tendenciju da grickamo čak i kasno uveče.
5. Ako uvek ustajete u isto vreme, simptomi menopauze se mogu smanjiti
Uravnotežena rutina spavanja je posebno važna za žene tokom menopauze i perimenopauze. Ovo pomaže da naši hormoni budu što stabilniji što može smanjiti talase vrućine, znojenje i promene raspoloženja.
Izvor vesti: marieclaire.hu
Izvor slike: Maria Korneeva/iStock/GettyImagesPlus