1. Home
  2. /
  3. Ženski stav
  4. /
  5. Ako žene sa decom...

Ako žene sa decom u sportu osvajaju medalje, zašto su još uvek potcenjene?

27. јул 2024.

| Snežana Vranić
Porođaj ne predstavlja kraj karijere?

Žene sa decom u sportu su često potcenjene, ali realan razlog za to ne postoji jer i mame sportiskinje osvajaju medalje.

Britanska olimpijka veslačica Helen Glover se trenutno priprema za takmičenje i podelila je svoje iskustvo povodom povratka karijeri nakon porođaja. Izazovi su mnogostruki, ali su i performanse bolje.

Zašto su žene sa decom u sportu potcenjene?

Jedna stvar zajednička svim ovim ženama, pored njihovog očiglednog talenta i atletske snage, jeste njihova posvećenost da razbiju predrasude da su žene na svom fizičkom vrhuncu pre porođaja. Često se na rođeje dece gleda kao na završetak karijere, pritisak da se vrati treninzima i žongliranje odgovornosti oko brige za decu.

Istorijski gledano, nema sumnje da su majčinstvo i elitni sport viđeni kao nespojivi. Iako postoje primeri majki koje su godinama uspele u elitnom sportu (holandska atletičarka Fani Blankers-Koen (Fanny Blankers-Koen) je slavno osvojila četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama 1948. kao majka dvoje dece, donevši joj sumnjivu titulu „Leteća domaćica „), tek u poslednjih nekoliko godina se sve više žena koje su mame vraćaju vrhunskim sportskim karijerama nakon rođenja. Ove mame izazivaju kulturne, društvene i tradicionalne stereotipe.

Rodna ideologija igra veliku ulogu

Ne zaboravimo da je tek 1900. ženama bilo „dozvoljeno“ da se takmiče na Olimpijskim igrama zbog pretpostavke da je energična aktivnost neženstvena i da može uticati na plodnost. Čak i kada je mit o „propadanju materice“ bio razvejan i žene počele (iako retko) da se takmiče, rođenje bebe je viđeno kao događaj koji završava karijeru, nešto što je signaliziralo povlačenje žene iz sporta. U kulturnom smislu, i dalje se očekuje da će žene preuzeti lavovski deo odgovornosti za brigu o deci, a tradicionalno je postojala pretpostavka da će fiziološki pritisci porođaja i majčinstva zabraniti povratak elitnom sportu. Ovi kombinovani faktori otežali su majkama da nastave uspešnu karijeru. Ali u poslednjoj deceniji, vidimo da se te pretpostavke ne samo osporavaju, već i potpuno razbijaju.

„Postoji nekoliko razloga zbog kojih ove godine vidimo rekordan broj mama u timu GB“, kaže za Marie Claire Britanija izvršna direktorka Women in Sport, Stefani Hilborn (Stephanie Hilborne). „Ukupno se takmiči i više žena, a Pariz 2024. su prve igre sa istim brojem sportista i sportista.


„Daleko je društveno prihvatljivije vratiti se elitnom sportu nakon što danas dobiješ bebu. Takođe vidimo žene visokog profila koje se slave kao majke i sportistkinje i koje se vraćaju sportu, pokazujući nam šta je moguće i pokazujući da samo time što postanemo majka, naša želja da budemo takmičarke i pobeđujemo ne prestaje samo postojati.“

Majke dokazuju da mogu da nastupaju i da se takmiče na najvišem nivou. Dr Ričard Burden (Richard Burden), lekar u sportskom institutu Britanije. „Ako sportistkinje vide da je moguće da zasnuju porodicu na sredini karijere, a zatim se vrate i dalje imaju karijeru na vrhunskom nivou, onda mogu da veruju da majčinstvo zaista nije izbor za završetak karijere, što je nekada bilo.”

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Helen (@helenglovergb)

„Najveća prepreka u povratku na vrhunski nivo je praktična, definitivno“, naglašava olimpijska veslačica tima GB i majka troje dece Helen Glover. Jedna od najvećih britanskih veslačica svih vremena. Ona ima preko 20 zlatnih medalja i trenutno cilja na vrh u Parizu 2024. „Mislim da je zaista zanimljivo da za sve sa kojima sam razgovarala, bilo u sportu ili van sporta, briga o deci je glavno pitanje.“ Ove godine, po prvi put, Olimpijsko selo ima jaslice za mlađu decu, omogućavajući mamama sportistima da putuju sa svojom decom.

Performanse se poboljšavaju nakon porođaja

Studija iz 2022. objavljena u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise ispitala je trening i performanse 42 elitne trkačice, kako tokom trudnoće tako i nakon nje, i otkrila da je 46% njih poboljšalo performanse nakon porođaja. I dok je ovo samo mala studija, ona postavlja interesantna pitanja o tome da li je biti mama zapravo prepreka kraćem vremenu treninga.

Glover se slaže i primećuje da je promena u perspektivi koju joj je dalo majčinstvo takođe prednost. „Promena perspektive je za mene bila bonus, a ne prepreka“, kaže ona za Marie Claire UK. „Radim mnogo fokusiranije treninge, tako da kada dođem kući na kraju dana mogu sve ostaviti iza sebe i fokusirati se na svoju decu. Bila sam veoma iznenađena što dobijam iste, ako ne i bolje rezultate od onoga što bi neki mogli nazvati ‘manje’ treninga.“

U svakom slučaju ove žene ruše stereotipe i pokazuju da je i nakon rađanja dece moguće stajati na postoljima sa medaljama oko vrata.

Izvor slike: LSOphoto/ GettyImagesPlus

Nastavite da čitate