1. Home
  2. /
  3. Ženski stav
  4. /
  5. Bezbednost na internetu: Zašto...

Bezbednost na internetu: Zašto su žene izloženije onlajn nasilju?

22. јул 2024.

| Snežana Vranić
Iskustvo devojke koja sada o tome javno govori..

Bezbednost na internetu je veoma važna jer onlajn svet često ume da bude zloupotrebljen. Međutim, zašto ovo češće pogađa žene?

Novo istraživanje kompanije Apple u okviru Dana bezbednijeg interneta ove godine, došli su do rezultata da čak iako 41% roditelja preuzima odgovornost i prati vreme koje dete provodi ispred ekrana, oni nisu uvek svesni šta gledaju.

Zašto je bezbednost na internetu oslabljena za žene?

Troje od desetoro dece uzrasta od 12 do 15 godina reklo je da su „videlo nešto što im je zabrinjavajuće ili gadno na mreži“, dok je istraživanje pokazalo da je oko jedno od pet dece uzrasta od 10 do 15 godina u Engleskoj i Velsu iskusilo bar jednu vrstu maltretiranje na mreži. Devojčice to znatno manje prijavljuju nego dečaci.

Žene i devojke su neproporcionalno pogođene. Prošle godine, profesor prava Olga Juraš (Olga Jurasz) vodila je najveće istraživanje u Velikoj Britaniji o nasilju nad ženama na mreži. Njeni nalazi su otkrili da je preko jedne od 10 žena u Engleskoj doživelo nasilje na mreži, a tri od 10 žena (30%) su bile svedok nasilja na mreži.

@theopenuniversity OU academic Prof Olga Jurasz has led the UK’s largest-ever study into societal attitudes and experiences of online violence against women and girls across the UK, the results of which show just how widespread the problem is! You can find out more by tapping the link in our stories today or heading to the link in our bio. #onlineviolence #onlineviolenceagainstwomen #genderbasedviolenceawareness #research #openuniversity ♬ original sound – The Open University

Autorka i voditeljka podkasta Emili Klarkson (Emily Clarkson ) iskusila je maltretiranje putem interneta iz prve ruke. Imala je 17 godina kada je prvi put bila na meti internet sajtova „Dobila sam toliko kritika o tome kako izgledam, o svojoj težini, o svom izgledu“, seća se ona, dodajući da je to iskustvo „šokantno i užasavajuće“.

Samopoštovanje devojaka značajno strada zbog ovakvih komentara

Kao i mnoge mlade žene i devojke, Emili je kritike shvatila ozbiljno i provela godine verujući da su nasilnici u pravu. Ovo je u korelaciji sa Olginim istraživanjem, koje se bavilo samopoštovanjem devojaka nakon zlostavljanja na mreži.

Emili je često dobijala komentare tipa: „Ako ti se ne sviđa, skloni se sa interneta“. Naravno,’izlazak sa interneta’ nije opcija. To nije samo način da ostanete u kontaktu sa prijateljima i porodicom, to je način na koji dobijamo poslove, saznajemo šta se dešava u svetu i pravimo promene u stvarnom svetu.

Klarkson smatra da je rana greška bila što se internet nije video kao pravo mesto sa implikacijama u stvarnom svetu. Godinama se na maltretiranje preko interneta gledalo kao na inferiorno, nestvarno „Moramo da ga tretiramo kao ono što jeste, što je stvarno. To smo mi. To je način na koji komuniciramo“, tvrdi Olga.  Bez sumnje, nivo anonimnosti i nedostatak odgovornosti igra ulogu, ali u suštini, internet je odraz društva u celini, i godinama je nasilje nad ženama ostalo nekontrolisano.

Društvo je prihvatilo ovakvo stanje stvari, a to mora da se promeni

Naše ponašanje i to da gledamo kako žene ne uspevaju da se izbore doprinose ostatku našeg ponašanja na mreži.

Sada majka devojčice, zabrinuta je zbog onlajn sveta kome će se njena ćerka jednog dana pridružiti. „Najvažnija stvar koju mogu da uradim kao roditelj je da budem naoružana sa što više znanja.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emily Clarkson (@em_clarkson)

Ona želi da zna tačno u kakav će svet ući njena ćerka. „Kada smo ušli u internet svet, naučili smo da nastanjujemo svet u kome nije bila odrasla osoba, u kom naši roditelji nisu bili i upoznali smo svet pre njih. Pre toga, internet je uglavnom bio bez zakona. To počinje da se menja – barem postepeno.“

Zakon o onlajn bezbednosti usvojen je 26. oktobra 2023. godine, čime su kompanije društvenih medija postale odgovornije za bezbednost korisnika na svojim platformama. Emili i druge javne ličnosti bile su deo diskusije za okruglim stolom koju je prvobitno vodila bivša zadužena za digitalnu bezbednost Nadin Doris (Nadine Dorries) o bezbednosti na mreži. Nakon godina osećanja gurnutih u senku od strane nasilnika, Emili je zalaganje za bezbednost na mreži učinila kamenom temeljcem svoje karijere.

Izvor slike: Inside Creative House/GettyImagesPlus