Prema studiji objavljenoj 2012. godine, konzumiranje 200 mg kofeina , ili otprilike dve šoljice kafe, pomaže vašem mozgu da brže i tačnije prepozna reči.
Eksperimentalni subjekti koji su učestvovali u istraživanju imali su bolju obradu teksta u zadacima obavljenim 30 minuta nakon ispijanja kafe nego kod ispitanika koji su rešavali testove bez kofeina. Zanimljivost studije je da ova veza nije postojala u odnosu na negativne ili neutralne reči, pa se čini da kofein pomaže samo u prijemu pozitivnih informacija.
Kako kafa utiče na mozak? U kombinaciji sa šećerom, poboljšava razmišljanje
Studija iz 2010. pokazala je da uzimanje kofeina i glukoze zajedno može povećati efikasnost moždane aktivnosti. Njihov efekat može poboljšati vaše pamćenje i koncentraciju, dok vaš mozak koristi manje energije. Konačno, nauka je potvrdila da je kombinacija jutarnje kafe i krofni savršen par.
Istraživači sa Univerziteta John Hopkins su 2014. godine uspeli da dokažu da efekat kofeina na poboljšanje performansi nije samo kratkoročni, već kofein poboljšava i dugoročnu memoriju. Eksperimentalni subjekti su morali da zapamte neke slike, a pet minuta nakon učenja jedan deo grupe je dobio placebo, a drugi deo kofeinske tablete jednake jakoj šoljici kafe. Sledećeg dana ponovo su im pokazane slike: među njima bilo je i onih koje su bile prikazane dan ranije, neke koje su bile malo izmenjene a neke potpuno nove. Zanimljivo, dok su članovi placebo grupe mogli da razlikuju samo poznate i nepoznate slike, kofeinska grupa je takođe primetila da li je jedna od slika slična, ali je neki njen deo promenjen.
Kako kafa utiče na mozak? Povećava entropiju
Možda u početku ne zvuči dobro, ali ovo je takođe pozitivna stvar. Entropija se odnosi na složenost i poremećaj moždanih aktivnosti. Prema istraživačima, što je mozak neuređeniji, to je njegov vlasnik inteligentniji. A u studiji iz 2018. otkrili su da su čak dve šoljice kafe dovoljne da kofein oživi snabdevanje krvlju regione mozga, što povećava nepredvidljivost, odnosno entropiju, moždanih aktivnosti.
Kako kafa utiče na mozak i sreću?
Prema istraživanju Univerziteta Harvard, kafa ne samo da vam daje podsticaj ujutru, već može i da smanji šanse za razvoj depresije. To je uglavnom zbog činjenice da je kafa bogata antioksidansima. Kod depresivnih osoba može se primetiti da je poremećena ravnoteža antioksidanata i slobodnih radikala, a ovi poslednji postaju dominantni. Ovo se zove oksidativni stres, koji može izazvati niz drugih štetnih procesa u telu. Antioksidansi u kafi, s druge strane, mogu pomoći u obnavljanju ove ravnoteže.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Ako je ispijanje kafe u razumnim količinama prilično dobro za vaše zdravlje, određeni dodaci, prema mišljenju nekoliko nutricionista, oduzimaju sve prednosti Evo tri stvari koje više ne bi trebalo da stavljate u šoljicu kafe.