Pivski spa: Trend koji osvaja Evropu
27. jul 2024.
| Snežana VranićPivski spa trend je nešto drugačiji od onih za koje ste do sada čuli. Međutim, da li je on zaista i koristan ili je samo u pitanju marketinški trik?
Česi stavljaju pivo u svoje wellness centre još od osamdesetih godina prošlog veka i to je jedan od njihovih najpoznatijih nacionalnih proizvoda koji je za njih svakodnevica.
Pivski spa trend: U čemu je trik?
Godinama se u pivskim banjama u Češkoj velike kade pune desetinama litara nefiltriranog piva i posetioci mogu uživati u kupanju dok ispijaju hladne čaše piva. Oni koji rade u ovim centrima smatraju da je kupanje u pivu dobro za organizam jer, između ostalog, sadrži mnogo vitamina B koji pomaže koži da blista. Neke kade imaju i opciju pretvaranja u đakuzi, što ljubitelji procesa smatraju još više opuštajućim.
Ipak, Češka nije jedina destinacija za pivske banje, jer su takvi centri otvoreni u Engleskoj i Belgiji, još dve zemlje u kojima je ovo piće veoma popularno. Sledile su Island i Češka, dok je trend stigao i do SAD.
View this post on Instagram
U Bath & Barley centru u belgijskom gradu Briž, posetioci mogu da biraju koja će piva biti uključena u njihov tretman, a takođe mogu uživati u uslugama pilinga. Belgijanci su možda malo dalje odmakli koncept kupanja u pivu, jer nude i degustacijske programe, u kojima služe i hranu. Bogata belgijska kultura piva prenosi se kroz ovo iskustvo i ovaj primer se ugledaju u pivskim banjama u ostatku Evrope, poput one u Strazburu.
Zaista, pivo je živi deo evropske istorije i njegova promocija na ovaj specifičan način privlači desetine ljudi koji su radoznali da dožive takvo iskustvo, koje se u slučaju praških pivskih banja kombinuje i sa obilaskom istorijskih delova grada.
Da li je pivski spa trend lekovit?
U skoro svakoj banji, kako prenosi BBC Travel, priča počinje time što je kupanje u pivu vekovna praksa. Vlasnici čeških banja tvrde da se kralj Vaclav, koji je živeo u srednjem veku, stalno kupao u pivu. Istoričari koji se bave ovom temom pobijaju ove tvrdnje, navodeći da je možda to piće dodavano u vodu za kupanje, ali bez ikakvog posebnog razloga, osim da ga je tada bilo u izobilju.
View this post on Instagram
Međutim, prema biohemičaru dr. Sindi Džons (Dr. Cindy Jones), slad i pivski kvasac stimulišu kožu i povećavaju njenu elastičnost, a hmelj deluje protivupalno i njihova svojstva neprestano proučavaju naučnici. U stvari, kompanije za proizvodnju pića kao što je Carlsberg su nekoliko godina pokušavale da prošire svoje aktivnosti u kozmetičkim proizvodima zasnovanim na ovoj biljci.
Kako izgleda, blagodeti pivskog kupanja će se vremenom dokazati, a u međuvremenu će pivske banje biti popunjene ljudima koji vole ovo piće i voljni su da dožive drugačije kupanje. Na kraju krajeva, ko bi rekao ne hladnoj čaši (ili kadi) piva, u bilo koje doba dana namenjeno opuštanju?
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: NickMayorov/GettyImagesPlus