Šta su laboratorijski dijamanti i da li ih izabrati?
01. јануар 2025.
| Miljana MomirovićLaboratorijski dijamanti su sve češći izbor jer su značajno jeftiniji. Ali u čemu je tačno razlika? Konsultovali smo stručnjaka.
Brendovi nakita sve više prihvataju „veštačke“ varijante (laboratorijski uzgojeni dijamanti) Ali da li je to dostojna alternativa za tradicionalni, prirodni dijamant? Na ova pitanja odgovorio nam je Stiven Bolens, suosnivač brenda Baunat.
Šta su laboratorijski dijamanti?
Laboratorijski uzgojeni dijamanti započinju kao maleno „seme“ dijamanta koje, u kontrolisanim uslovima, za nekoliko nedelja prerasta u potpuno formirani dijamant. Baš kao i prirodni dijamanti, laboratorijski dijamanti dolaze u više boja. Površinska boja ponekad može biti drugačija od unutrašnje, što se otkriva tek kada se dijamant obradi. Na primer, boja koja se vidi spolja može postati intenzivnija.
Obično se oko polovine jednog dijamanta može iskoristiti za nakit, a svaki ima jedinstvene karakteristike. U zavisnosti od okruženja i uslova, mogu nastati određene inkluzije. Poliranjem se u stvari postiže savršena glatkost.
Da li su laboratorijski uzgojeni dijamanti samo trend?
Istina je da laboratorijski dijamanti nisu samo prolazni trend, već evolucija koja će trajati. General Electric je još 1954. godine razvio tehnologiju za uzgoj dijamanata, koja je prvobitno korišćena za industrijske svrhe, poput proizvodnje mašina. Interesovanje potrošača počelo je da raste tek pre nekoliko godina. Zahvaljujući ulaganjima u napredne tehnologije, postali su sve dostupniji, a cena još niža.
Da li su laboratorijski dijamanti održivi?
Mladi potrošači postaju sve kritičniji. Velika svest o uticaju rudarenja prirodnih dijamanata dovela je do visokih standarda, što pozitivno utiče na zajednice u Africi gde se dijamanti kopaju. Na primer, u Bocvani oko 60% bruto domaćeg proizvoda dolazi iz dijamantskog sektora, a zemlja ima visok nivo obrazovanja i zdravstvene zaštite među afričkim državama.
Ipak, priča nije jednostrana. Laboratorijski dijamanti takođe zahtevaju energiju, ali industrija, naročito u Indiji, sve više koristi solarne izvore energije. Ekološki pristup postaje ključan za nakit.
Koji dijamant odabrati?
Laboratorijski i prirodni dijamanti su vizuelno neodvojivi golim okom. Razlika je u starosti – prirodni dijamant je u proseku star milijardu godina, dok su laboratorijski uzgojeni dijamanti stari mesec dana. Ako tražite trajnu investiciju, bolji izbor su prirodni dijamanti jer je u pitanju resurs koji je sve ređi i skuplji.
Bez obzira na to koji dijamant izaberete, oba sijaju podjednako efektno – a izbor zavisi od prioriteta.
Iskustvo u medijima stekla je radom na portalima lepotaizdravlje.rs i casadesign.rs. Da je modni stil, zvala bi se minimalizam. Kao i svaka Devica, drži se jednostavne rutine šminkanja ali zato voli da pretera sa rumenilom. Bogato znanje u nezi kože stekla je iz ljubavi prema aktivnim sastojcima i kozmetici koju je prenela na Instagram profil @pegicaaa. Slaba tačka su joj slatkasti parfemi i bolonjeze.
Izvor slike: Jeffrey Hamilton/GettyImagesPlus