Pred Pariz 2024: Koliko sportistima zaista vredi olimpijska medalja?
23. jul 2024.
| Hana DunđerovOlimpijske igre u Parizu 2024. počeće 26. jula. U Francuskoj će se okupiti 10.500 sportista da daju sve od sebe. Ukupno su napravljene 5.084 medalje za ovaj svetski događaj. Ali osim privilegije da osvoje zlatnu, srebrnu ili bronzanu nagradu, kakve nagrade pobednici mogu očekivati?
Pored ponosa i časti zbog pobede na Olimpijskim igrama, neki sportisti dobijaju i finansijsku nagradu, koju federacije svake pojedinačne zemlje često nazivaju „bonusom“. Ali ove nagrade ne dobijaju svi sportisti! Međunarodni olimpijski komitet ne dodeljuje sportistima nikakve novčane nagrade, pa je sve prepušteno pojedinačnim komitetima svake zemlje učesnice.
Stoga, red je da se zapitamo:
Koliko sportistima vredi olimpijska medalja?
Naknada dolazi od nacionalnih delegacija, federacija ili države. Sve zavisi od zemlje. Neke države veoma dobro nagrađuju svoje sportiste. Neke druge svojim sportistima uopšte ne isplaćuju nagrade. I to čak često nema veze ni za bogastvom zemlje.
Za Olimpijske igre u Parizu, Hong Kong će najbogatije nagrađivati: on je najavio da će osvajači olimpijskih medalja dobiti nagrade koje iznose oko oko 700.000 evra, najavljuje Time.
Sledi Singapur, koji će osvajačima zlatnih medalja dati oko 650.000 evra. Tajvan je takođe odlučio da velikodušno finansijski nagradi svoje sportiste u iznosu većemod 550.000 evra.
U Evropi, najizdašnije zemlje 2021. godine, u vreme Olimpijskih igara u Tokiju, bile su Mađarska – oko 155.000 evra za zlato – i Italija (195.000 dolara), izvestio je USA Today. Iznosi dodijeljeni u 2024. još nisu objavljeni. Preko Atlantika, Sjedinjene Države planiraju da potroše 37.500 dolara (35.000 evra) na svoje osvajače medalja.
Umesto da daje određenu sumu novca svojim sportistima, Ujedinjeno Kraljevstvo je odlučilo da investira u obuku vrhunskih sportista. Ponudiće im dodatak od 34.000 evra za godinu dana obuke.
Konačno, neke zemlje na evropskom kontinentu neće ništa dati svojim šampionima. Recimo – Norveška i Švedska.
Na prethodnim međunarodnim takmičenjima neke zemlje su davale veoma velike sume nekim svojim sportistima, podseća američki Time. Saudijska Arabija je, na primer, ponudila 1,33 miliona dolara šampionu u karateu Taregu Hamediju posle Olimpijskih igara u Tokiju 2021.
U Francuskoj sportisti dobijaju od 65.000 do 80.000 evra
U Francuskoj će osvajači zlatnih medalja zaraditi između 65.000 i 80.000 evra. Tu su i nagrade od 40.000 evra za srebro i 20.000 evra za bronzu.
Ministarka sporta Francuske Ameli Udea-Kastera je tokom leta 2023. objasnila da je „predsedniku bila veoma važna ideja o nagrađivanju izuzetnih sportista, koji su godinama ulagali izuzetne napore”. Nagrade očekuju i trenere uspešnih sportista.
Koliko vredi olimpijska medalja u Srbiji?
Vlada Srbije početkom godine izmenila je Uredbu o nacionalnim sportskim priznanjima i novčanim nagradama. Ove godine će svaki osvajač olimpijske medalje, kao i glavni trener ekipe, odnosno trener sportiste, dobiti 200.000 evra za zlatnu medalju. Ova nagrada je, po dosadašnoj uredbi, iznosila 70.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Za srebrnu medalju nagrada je povećana sa 60.000 na 80.000 evra, dok će za bronzanu sportisti dobiti 60.000 evra.
Osvajači olimpijskih medalja imaju pravo i na nacionalnu penziju. Osvajači zlatne medalje sa navršenih 40 godina života stiču pravo na doživotnu naknadu koja iznosi 3 prosečne neto zarade u Srbiji. Za osvajače srebra penzija iznosi 2,5 prosečnih neto zarada, a za osvajače bronze dve neto zarade.
Atletika kao kraljica sporta
Svetski atletski savez jedini je koji je rešio da svoje sportiste koji osvoje olimpijsko zlato nagradi iz fonda koji iznosi 2,4 miliona dolara. Ovo neće imati veze sa nacionalnošću sportiste – samo sa vrstom sporta. Tako će svi koji osvoje medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, za jednu od 48 atletskih disciplina, dobiti sumu od 46.000 evra (50.000 dolara). Što se tiče pobednika štafeta, oni će podeliti sumu. Novac su prikupljali iz sredstava koja Međunarodni olimpijski komitet daje atletskom savezu svake četiri godine.
Međunarodna bokserska federacija – u sukobu sa MOK-om već nekoliko godina – donela je sličnu odluku. Osvajači zlatnih medalja trebalo bi da dobiju 100.000 dolara, srebrni 50.000 dolara, a bronzani 25.000 dolara.
Prema Time-u, ove odluke se nisu baš dopale Međunarodnom olimpijskom komitetu, jer stavljaju sportiste u različite pozicije i dovode do izrazite nejednakosti.
A koliko vredi paraolimpijska medalja?
Što se tiče Paraolimpijskih igara, koje će početi mesec dana posle Olimpijade, delegacije (konačno) počinju da menjaju politiku i stavljaju paratlonce u ravnopravniji nivo.
Ranije ove godine Kanadski paraolimpijski komitet je najavio da će njegovi sportisti biti nagrađeni – nešto što do sada nije bio slučaj. Osvajač zlatne medalje će dobiti 20.000 kanadskih dolara. Za osvajača srebrne medalje suma će biti 15.000 kanadskih dolara i 10.000 dolara za bronzu
U Francuskoj će osvajači paraolimpijskih medalja zarađivati isto kao i osvajači olimpijskih medalja: 80.000 evra za zlatnu medalju, 40.000 evra za srebrnu medalju i 20.000 evra za bronzanu medalju, objavljeno je u zvaničnom biltenu nacionalnog obrazovanja, omladine i sporta iz aprila 2024 .
Konačno, tek treći put, međunarodno takmičenje će dočekati olimpijski izbeglički tim, sastavljen od 36 sportista iz — između ostalih — Sirije, Irana i Avganistana. Iako je MOK finansirao stipendije kako bi im omogućio pristup boljim uslovima za obuku, nema naznaka da će im organizacija platiti za njihove pobede.
Izvor slike: Christian Petersen/GettyImages